Vlákno názorů k článku Nařídil jí, aby odcházela až 5 minut po pracovní době. Má na to právo? od Tomáš - Názory jsem si přečetl několikrát a pak i...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 5. 2019 22:11

    Tomáš (neregistrovaný)

    Názory jsem si přečetl několikrát a pak i samotný článek a jestli jsem to teda správně pochopil, tak mi to připadá jako nesmysl. Otázka: "může mi zaměstnavatel nařídit odchod z pracoviště 5 minut po pracovní době?" Odpověď: ano může, protože hygiena se nepočítá do pracovní doby." To si snad odporuje ne? Logicky, pracuju, a končí mi směna 6:00, tak skončím,jdu si umýt ruce,převléct se a jdu domů. Pokud mi končí směna v 6:00 a zaměstnavatel mě na PRACOVIŠTI drží ještě 5 minut tak je asi něco špatně. Rozumím odchod ze zaměstnání kde pracoviště je od píchačky vzdáleno zhruba těch 5 minut, protože pak by bylo jasné že jsem odešel od práce dřív, ale takhle jak je to napsáno to nedává smysl. Prosím o vysvětlení, děkuji.

  • 29. 5. 2019 20:40

    Tomáš (neregistrovaný)

    A teď bych ještě rád doplnil vlastní zkušenost. Pracuji v obchodě, dříve jako prodejce a momentálně na skladu, kde vydávám zboží v reálném čase. Jako prodavač jsem v práci musel být o cca 15-20 minut dřív abych si stihl nachystat věci (vystavené zboží před prodejnou) a převléci se a to stejné vlastně platilo i po pracovní době kdy se vystavené zboží sklízelo až po zavírací době, což beru z osobního pohledu jako přednost firmy vůči zákazníkům (vypadá to prostě líp). Já to beru jako dobrou vůli (+vydávaní zboží po zavření prodejny,vypínání počítačů atd.), managment to bere jako povinnost, což si myslím není úplně v pořádku a kdybych jednoho dne spěchal, tak si stojím za názorem, že to prostě po pracovní době dělat nemusím. Nakonec bych ještě rád doplnil, že mi je 30 let a spousta firem ještě běží ve starých kolejích, kde jsou stále lidé tolerantní nebo jsou vě věku kde už si nemůžou dovolit říct vlastní názor z důvodu ztráty zaměstnání, ale naštěstí se časy pomalu mění a na trhu jsou mladé firmy které jsou flexibilnější jak k zákazníkům, tak i k zaměstnancům.

  • 2. 6. 2019 9:09

    Alena (neregistrovaný)

    V obchodě musíte rozlišovat prodejní dobu a provozní dobu. Vaše pracovní doba nemůže začínat se začátkem prodejní doby. Když vchází do obchodu první zákazník, musí být prodejna již připravena k prodeji, tj. nachystání a doplnění zboží, zapnutí pokladny, atd. a totéž po skončení prodejní doby, kdy je potřeba uklidit a ošetřit neprodané zboží. Proto provozní doba musí přesahovat dobu prodejní před i po. Podle sortimentu zboží také určí zaměstnavatel, kolik je potřeba času před otevřením a po zavření prodejny k provedení těchto prací. Jiné to bude např. u textilu (stačí 5 minut) a jiné v potravinách, kde se musíte o zboží postarat, nemůžete přece před skončením prodejní doby uklízet zboží do chlaďáku, když ho ještě můžete prodat. Zaměstnavatel ale musí PRACOVNÍ dobu zaměstnanců rozvrhnout na tuto provozní dobu prodejny, nikoliv na prodejní dobu. I zde platí, že na začátku provozní doby už začínáte v prac. oděvu výkon přípravných prací pro prodej, nikoliv, že teprve přijdete na šatnu, dáte si kafíčko a pak půjdete pracovat.

  • 10. 6. 2019 20:39

    Tomáš (neregistrovaný)

    Souhlasím s váma, ale tak to prostě není. Aspoň ne v mém případě a myslím že ve většině ne (supermarkety neberu, tam je to úplně jiné). Ve smlouvě mám klasických 40/h týdně, ale reálně tam strávím (prací) delší dobu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).