Počet žen podnikatelek vzrostl od roku 2011 vůči mužům desetinásobně. Ukazuje to srovnávací analýza Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) a ministerstva průmyslu a obchodu.
Za nárůstem OSVČ stojí ženy
Po řadě let opět meziročně stoupl počet OSVČ hlavních, a to z 577 818 na 582 226. Naposledy se počet OSVČ hlavních zvýšil v roce 2011, kdy jich v Česku působilo skoro 650 tisíc. Od té doby se ale jejich množství neustále ztenčovalo a na konci roku 2016 dosáhlo svého minima. V roce 2017 ale nevzrostl jen počet OSVČ hlavních, ale pokračoval i nárůst počtu OSVČ vedlejších. Ke konci loňského roku v Česku podnikalo na „vedlejšák“ 409 218 lidí, což je skoro o 6 tisíc více než o rok předtím.
Čtěte více: Nastal zlom? Počet OSVČ hlavních vzrostl prvně od roku 2011
Hlavní podíl v příznivých statistikách přitom drží ženy v podnikání, jejichž počet od roku 2011 vzrostl vůči mužům desetinásobně. Za posledních šest let (2011–2017) byl absolutní nárůst počtu žen podnikatelek 54 063, zatímco u podnikatelů mužů šlo jen o nárůst o 5541. V roce 2017 pak činil absolutní nárůst počtu žen podnikatelek 7858, zatímco mužů podnikatelů přibylo 5734.
Ženy a muži podnikají v jiných oborech a v jiných regionech
Z analýzy dále vychází, že na jednoho muže v roce 2017 připadalo v průměru 1,5 živnostenských oprávnění, na jednu ženu to bylo 1,3 oprávnění. Zatímco u mužů je živnost volná zastoupena přibližně polovinou, u žen to jsou dvě třetiny. Stejně tak ženy mají dvojnásobně větší podíl vůči mužům ve vázané činnosti. Naopak u mužů je třetinově zastoupena živnost řemeslná, zatímco u žen je to jen 16 %.
Mezi podnikáním mužů a žen existují i regionální rozdíly. Nejvíce mužů podniká v jihovýchodní oblasti ČR, následuje Praha a oblast severovýchodní. Region s největším nárůstem mužů od roku 2009 je Praha, kde čistý přírůstek podnikatelů dosáhl skoro 16 tisíc. Region s největším poklesem počtu podnikatelů od roku 2009 je severozápad, kde je poklesl počet podnikatelů o 3430. Nejvíce žen podniká naopak v Praze, následuje jihovýchodní a severovýchodní oblast. Region s největším nárůstem podnikatelek od roku 2009 je stejně jako v případě mužů Praha, kde přibylo 22 tisíc podnikatelek. V žádném regionu se pak počet podnikatelek od roku 2009 nesnížil.
Posledních šest let jsou ženy v zakládání nových živností o řád aktivnější než muži. Drobné služby, malý obchod, poradenství nebo vzdělávací podnikatelská činnost se začíná stávat doménou začínajících podnikatelek, které se prosazují na bázi důslednosti, zdravé rafinovanosti a nadšením pro věc. Hlavním důvodem vstupu žen do podnikání je jednak snaha o vlastní nezávislost a vyváženost rodinných příjmů, řada z nich ale začíná podnikat, protože jim zaměstnavatel neumožní pružnější pracovní dobu, například po mateřské,
uzavřel Karel Havlíček, předseda AMSP ČR.