Finanční správa totiž zkoumala tržby pouze u náhodného vzorku 1600 restaurací a hotelů. V celkovém součtu jde o pouhá 4 % subjektů, kterých se EET týká.
I když se jedná pouze o statistický vzorek, přesto ministerstvo financí dál tvrdí, že se jednoznačně jedná o dvojnásobný nárůst vykazovaných tržeb. Vzhledem k tomu, že Finanční správa v prosinci 2015 nedisponovala elektronickou evidencí tržeb, tržby dotyčných subjektů za prosinec 2015 bylo nutné vyhledávat v příslušných výkazech individuálně s mimořádnou pracností. Vzorek 4 % lze však z hlediska statistických zkoumání považovat vysoce vypovídající podíl,
komentoval zprávu Michal Žurovec, mluvčí ministerstva financí.
Finanční správa při zkoumání vyloučila sezónní vlivy
Všechny zkoumané subjekty splňují podle ministerstva dvě podmínky. Jednak u nich existují údaje za oba dva roky a podnikají pouze v oblasti spadající do první vlny EET. Finanční správa zároveň chtěla vyloučit sezónní vlivy, proto záměrně srovnávala prosinec 2015 s prosincem 2016.
Čtěte také: Zpřísníme kontroly u EET, varuje Babiš. Podnikatelé podle něj stále podvádějí
100% růst tržeb dle uvedené analýzy 1600 daňových subjektů byl potvrzen i doplňkovou analýzou celkových tržeb segmentu podnikání spadajícího do první vlny etržeb. Tato kontrolní analýza byla provedena porovnáním objemu tržeb vykázaných v prosinci 2016 v systému etržeb přepočteného na 12 měsíců oproti objemu tržeb daňových subjektů zapojených do první vlny etržeb, které tyto daňové subjekty vykázaly, nebo měly vykázat v daňových přiznáních,
upřesnil Žurovec.
Výsledkem zkoumání tak bylo, že vzorek vykazoval v průběhu prosince 2015 tržby 263,6 mil. korun a v prosinci 2016 celkem 527,4 mil. korun. Ministerstvo financí pod taktovkou Andreje Babiše si tak i nadále trvá, že fakt o dvojnásobném růstu tržeb platí.