Od prvního července 2010 došlo k významné změně ve výpočtu úroků. Nový postup stanovení úroků z prodlení (úrokové sazby) je důležitý nejen z pohledu věřitelů a dlužníků, například u nesplacených závazků z obchodního styku, ale také z pohledu zaměstnance a zaměstnavatele při provádění srážek ze mzdy na základě exekučního rozhodnutí nebo při výplatě náhrady mzdy v souvislosti s neplatným rozvázáním pracovního poměru.
Výše úroků z prodlení se již nemusí každé kalendářní pololetí měnit. Může se ponechat stejná po celou dobu prodlení. Výše úrokové sazby odpovídá ročně výši repo sazby ČNB platné poslední den kalendářního pololetí, které předchází kalendářnímu pololetí, v němž došlo k prodlení, zvýšené o sedm procentních bodů. Prakticky dochází ke dvěma důležitým změnám:
- Rozhodující je výše repo sazby k poslednímu dni předchozího kalendářního pololetí před vznikem prodlení, nikoli k prvnímu dni kalendářního pololetí jako doposud.
- Zjištěná roční úroková míra se nemění po celou dobu prodlení.
Na základě přechodných ustanovení k novému nařízení vlády se výše úroků z prodlení, ke kterému došlo přede dnem nabytí účinnosti nařízení, řídí dosavadní právní úpravou. Znamená to, že u dříve vzniklých dluhů se postupuje podle úpravy platné do 30. června 2010, a to po celou dobu prodlení. Více k novému způsobu výpočtu v článku: Bude výpočet úroků z prodlení skutečně jednodušší?