Navazující a souběžné eNeschopenky a nárok na mimořádný příspěvek

15. 2. 2022
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Praxe přináší nejrůznější situace, které je třeba správně vyhodnotit. Nárok na náhradu mzdy a příspěvek v době karantény a izolace může být komplikovaný.

Zákon o mimořádném příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě nabyl účinnosti dne 23. prosince 2021. Příspěvek náleží do 28. února 2022. O podmínkách příspěvku, tedy takzvané izolačky, jsme informovali v samostatném článku. Zaměstnavatelé však musí být velmi opatrní při jeho poskytování. Kvůli navazujícím a souběžným eNeschopenkám je situace v praxi často nepřehledná.

Co se dozvíte v článku
  1. Kdy jde o karanténu a kdy o izolaci?
  2. Navazující případy a jejich dopad do praxe
  3. Nařízená karanténa nebo izolace po odpracování směny
  4. Karanténa nebo izolace a odpracovaná část směny
  5. Souběžné eNeschopenky nejsou chybou

Kdy jde o karanténu a kdy o izolaci?

Dříve se z hlediska nemocenského pojištění nařízená karanténa a dočasná pracovní neschopnost posuzovaly a potvrzovaly odděleně, což se týkalo i období prvních 14 dnů, kdy zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy. Avšak aktuálně se za karanténu považuje také izolace podle zákona o ochraně veřejného zdraví, a proto se karanténa s navazující izolací považuje za jednu sociální událost. A to jak pro účely zákona o nemocenském pojištění, tak pro účely poskytování mimořádného příspěvku při nařízené karanténě (izolaci).

Přestože se nařizování karantén po vytrasování hygienou pomalu omezuje, mzdoví účetní se s nimi budou při zpracování mezd ještě nějakou dobu potýkat. Pro zopakování:

  • Karanténou se rozumí oddělení fyzické osoby (tj. oddělení osoby bez příznaků), která byla během inkubační doby ve styku s infekčním onemocněním nebo pobývala v ohnisku nákazy, od ostatních fyzických osob s cílem zabránit přenosu infekčního onemocnění v období, kdy by se toto onemocnění mohlo šířit. Karanténa se nařizovala i zaměstnancům s pozitivním testem po samotestování.
  • Izolací se rozumí oddělení fyzické osoby, která onemocněla infekční nemocí nebo jeví příznaky tohoto onemocnění, od ostatních fyzických osob. Podmínky izolace musí s ohledem na charakter přenosu infekce zabránit jejímu přenosu na jiné fyzické osoby, které by mohly infekční onemocnění dále šířit.

Navazující případy a jejich dopad do praxe

V situacích, kdy na sebe bezprostředně navazuje jedna sociální událost na druhou, je třeba správně vyhodnotit, o jakou konkrétní sociální událost se jedná. Pokud jde o stejné nemocenské dávky, tedy dvě dočasné pracovní neschopnosti (DPN) bezprostředně za sebou, eventuálně dvě karantény či izolace, jde o stejnou sociální událost (zjednodušeně jedno čtrnáctidenní období pro poskytování náhrady mzdy a mimořádného příspěvku).

  • DPN (necovidová) + DNP (necovidová) = navazující případ
  • Nařízení karantény + nařízení karantény = navazující případ
  • Nařízení izolace + nařízení izolace = navazující případ

Pokud jde o různé sociální události, je třeba je vyhodnotit opět s ohledem na skutečnost, že za karanténu se považuje i izolace. V případě dočasné pracovní neschopnosti a izolace to platí obdobně, jelikož izolace je vlastně již nemocí, tedy dočasnou pracovní neschopností. Na rozdíl od dočasné pracovní neschopnosti a navazující karantény, kdy jde o dvě naprosto samostatné nemocenské dávky (každá má své samostatné čtrnáctidenní období pro poskytování náhrady mzdy).

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce
  • DPN (necovidová) + nařízení izolace = navazující případ
  • Nařízení karantény + nařízení izolace = navazující případ
  • DPN (necovidová) + nařízení karantény = nenavazující případ

Nařízená karanténa nebo izolace po odpracování směny

Zaměstnavatelé někdy chybují ve vyhodnocení situace, kdy má zaměstnanec odpracovanou směnu a teprve poté je mu např. hygienou nařízena karanténa, eventuálně jde až po odpracování směny k lékaři a je mu nařízena izolace. Situace se liší podle toho, zda se jedná o nařízenou karanténu nebo nařízenou izolaci. V případě dočasné pracovní neschopnosti se využívá pravidlo posunu počátku maximálně čtrnáctidenního období pro poskytování náhrady mzdy na následující den, je-li směna v den uznání dočasné pracovní neschopnosti zcela odpracovaná. To ale platí ze zákona výlučně pro dočasnou pracovní neschopnost (tedy i pro izolaci), nikoli však pro karanténu. U karantény se neposouvá, náleží ode dne, od něhož byla nařízena (včetně tohoto dne). Náhrada mzdy se sice za tento den nepočítá (je odpracovaný), ale jde již o první den nařízené karantény s nárokem na mimořádný příspěvek v době nařízené karantény. Ve výsledku se příspěvek projeví jen v omezené výši, při výpočtu maximální možné částky se totiž zohlední jen zameškané hodiny, tj. hodiny náhrady mzdy násobené 90 % průměrného výdělku.

Karanténa nebo izolace a odpracovaná část směny

Zcela jiný postup je stanoven pro situaci, kdy je část směny odpracovaná a poté je nařízena karanténa či izolace. Pro karanténu či izolaci platí stejná pravidla. Mimořádný příspěvek ve výši 370 korun se bude vztahovat i k tomuto dni. Jde o první den nařízené karantény či izolace. Mimořádný příspěvek však v součtu s náhradou mzdy za zameškané hodiny nesmí přesáhnout 90 % průměrného výdělku. Pokud tedy zaměstnanec část směny odpracuje, bude se příspěvek opět krátit tak, aby tuto hranici nepřesáhl.

Souběžné eNeschopenky nejsou chybou

Jak již bylo uvedeno, je důležité rozlišit, zda se jedná o karanténu nebo izolaci. Což je zřejmé z kolonky profese u eNeschopenky, kde je uvedeno, zda jde o „karanténu“, „izolaci“ nebo „karanténu po testování zaměstnanců“ (po antigenním samotestování).

skoleni_8_1

To také v praxi přináší řadu komplikovaných situací, kdy může dojít k takzvanému souběhu dvou sociálních událostí. Například při změně eNeschopenky z karantény na izolaci. Jde o situaci, kdy již byla zaměstnanci hygienou nařízena karanténa (byl vytrasován nebo po samotestování) a poté navštíví lékaře. Mohou nastat obvykle dvě situace:

  1. Zaměstnanec má příznaky nemoci nebo byl pozitivně testován (PCR) a lékař v systému zjistí, že mu ještě není vystavena eNeschopenka na nařízenou karanténu hygienou. Vystaví tedy eNeschopenku na nařízenou izolaci. Poté se objeví i eNeschopenka vystavena hygienou. V systému jsou obě současně (dochází k částečnému souběhu).
  2. Zaměstnanec má příznaky nebo byl pozitivně testován a již je vystavena eNeschopenka hygienou. Lékař změní diagnózu z karantény na izolaci nebo karanténu ukončí a vystaví novou eNeschopenku na diagnózu „izolace“.

V případě, že je vystavena eNeschopenka jak ze strany hygieny, tak praktického lékaře, jsou obě takto vystavené eNeschopenky platné. Není důvod k rušení ani jedné z nich. Storno eNeshopenek se využije pouze v případě chyby, tedy tam, kde neměla být vůbec vystavena. Je-li nařízena izolace za trvání nařízené karantény, poskytuje se v době souběhu nemocenská dávka z titulu první sociální události (zde nařízené karantény). využije se jedno čtrnáctidenní období pro poskytování náhrady mzdy a mimořádného příspěvku v době karantény a izolace.

Avšak uvedené se nepoužije v případě souběhu dočasné pracovní neschopnosti (necovidové) a nařízené karantény. Jde o dvě rozdílné sociální události. Pokud by byla zaměstnanci v dočasné pracovní neschopnosti nařízena karanténa, v době souběhu přísluší náhrada mzdy z titulu dočasné pracovní neschopnosti, nikoli karantény. V této době nemůže mít zaměstnanec nárok na mimořádný příspěvek, protože mu náleží nemocenská dávka z titulu necovidové dočasné pracovní neschopnosti.

Nové články do mailu

Odesíláme každý den nebo každý týden. Odebírejte i zcela nový newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů.

Autor článku

Dagmar je redaktorkou Podnikatel.cz a ve svých článcích se zaměřuje na oblast mzdového účetnictví a personalistiky. Mzdové účetní pravidelně školí a poskytuje rady v odborné poradně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).