Bez významu nejsou ani náklady na případné řešení EET pro e-shopy, které na rozdíl například od restaurací nedostaly kompenzaci v podobě snížené DPH. S odvoláním na Asociaci pro elektronickou komerci (APEK) to dnes uvedl Český rozhlas.
Platby kartou zruší tisíce e-shopů, tvrdí APEK
Tisíce tuzemských e-shopů přestanou podle APEK nabízet platby kartou. Důvodem je elektronická evidence tržeb (EET). Kromě vysokých nákladů na implementace hraje roli i to, že v evidenci nakonec zůstala povinnost evidovat i online platby. To může být ale značný problém, jelikož zákon požaduje okamžité zaevidovaní platby, což je prakticky neslučitelné s technickými možnostmi a reálným fungováním e-shopů.
Je to kombinace technické náročnosti, v tuto chvíli si myslím až technické nemožnosti, aby byla splněna litera zákona, a v druhém případě jsou to náklady, protože jsou neúměrné. Prakticky za to nedostávají nic. Když si vezmeme, že třeba restaurace dostaly snížené DPH, tak malý e-shop nic takového nemá a nemá to kde vykompenzovat. Náklady bude mít mnohem větší,
komentoval Jan Vetyška, šéf APEK.
Právě APEKu se přitom podařilo vysvětlit Andreji Babišovi, že online platby by v elektronické evidenci tržeb být neměly. Příslušný pozměňovací návrh však před týdnem neprošel poslaneckou sněmovnou.
Čtěte také: Politika zvítězila nad rozumem, #EET se dotkne i online plateb
Vrátí se zlatý čas dobírky?
Pokud opravdu přestane řada e-shopů nabízet platby kartou, dá očekávat, že stoupne opět využítí dobírky. V Česku sice stále patří mezi nejvyužívanější způsoby platby, její obliba ale v posledních letech klesala.
Čtěte také na Lupa.cz: Dobírka může s EET chytit druhý dech. Evidence ale přidá práci hlavně malým e-shopům