Hlavně by chtělo, aby Finanční správa vydala jednoznačné stanovisko, zda lze EET účtenku vystavit až v okamžiku, kdy se o ní prodejce technicky dozví. Pokud by stačilo vystavit účtenku až ve chvíli, kdy obchodníkovi dorazí např .e-mail z Paypalu o připsání platby, tak je Paypal dobře řešitelný pomocí automatického zpracování e-mailů (EET mail API), nebo voláním EET API z e-shopu po přesměrování zpět na e-shop po zaplacení. Malé e-shopy a drobní prodejci např. na Ebay by tak mohli jet dál bez složitých řešení. Bez stanoviska ale reálně hrozí, že podstatná část obchodníků Paypal přestane podporovat úplně. Pokud by se potvrdilo, že je třeba účtenku vystavit dříve, tak je řešení složité, někdy až na hranici proveditelnosti.
Chtít, aby subjekt evidoval tržbu ještě před provedením transakce kartou, je totální nesmysl a svědčí to o tom, jak kvalitní jsou úředníci Finanční správy. Chtějí víc a víc dat od firem, ale sami netuší co je to vlastně online transakce. Zjevně ani neví, že ty peníze chodí na bankovní účet obchodníka. Asi si myslí, že ty peníze vytahujeme hned z karty. A to vše za peníze daňových poplatníků.
Eet časom do webshopov podľa mňa dajú majitelia implemetovať, kto ponúkne platby kreditkou, bude mať konkurenčnú výhodu. Ja u preverených webshopov platím vopred kreditkou, lebo je to praktickejšie. Tovar, čo mi dojde, je už zaplatený, stačí ho len prebrať. Nemusím sa zapodievať fintami typu "nemáme vám vydať" a podobne. (Doma mám pre takéto prípady pixlu s červenými centami, nech si rátajú)
Rozhodl jsem se, že v e-shopu od března EET nezavedu (pro jiné formy prodeje ano, protože tam je to něco jiného). A to proto, že přesměrování na cizí platební bránu (kde se buď přímo platí např. kartou nebo se dále přesměrovává na banku, kde zákazník zadá příkaz k úhradě) není převod peněz, který dává plátce prostřednictvím příjemce, který má tržbu evidovat. O příkaz prostřednictvím příjemce by se jednalo v případě, že by se údaje ke kartě zadávaly přímo do e-shopu, což tady není. Pouhé přesměrování je obdobné tomu, když e-shop přesměruje zákazníka na web jeho banky, aby mohl snáze zaplatit a nemusel si web otevírat ručně. Ani v jednom případě nedává plátce příkaz k převodu peněz prostřednictvím příjemce.
Shodou okolností na svém eshopu těd zavádím u Raifky (moji banky)možnost platby kartou. V technickém oddělení mně sdělili, že se mně v tomto případě eet týkat nebude. Takže co si z toho vzít? Pořád se mluví o Paypalu, PayU, ale nikde se nepíše o platbách kartou v ramci klasických bank. Pravděpodobně to řešit po Baxově rozhovoru na DVTV řešit nebudu. Mluvil v něm o čím dál větším šikanozním jednaní ze strany státu. Moje platby kartou budou de facto na stejném principu jako platba převodem. Pokud mi někdo dá pokutu, obrátím se na právníky a budu stát žalovat za to, že mě chce úmyslně poškozovat. (Obrovské naklady a to pouze z pozice moci.)
Pokud by bylo tak lehké vyhnout se EET, dělal by to každý. Dle mého názoru není důležité, zda máte smlouvu s karetní asociací (a platební bránu implementovanou napřímo), nebo se zprostředkovatelem, který následně platbu realizuje prostřednictvím svého smluvního partnera. Velmi rád bych se mýlil, ale obávám se, že tudy cesta nepovede.
Teď važně, Vy by jste nemohl podnikat, víte kolik nejistot máte v podnikání ? Podnikání je jedna velká nejistota !!! E-shop provozujeme, pokud bychom podvedli zákazníka, taková pseudofirma nemá dlouhé trvání. Podnikání je o serioznosti. S tisíců e-shopu se může samozřejmě najít podvodník ale to procento je opravdu zanedbatelné. Když už jsme u té poctivosti víte kolik zákazníků jedná nepoctivě, objednají zboží, nechají si ho poslat a potom ho nepřevezme ? Pokud se daří jedná se o 1-5%. V našem případě 1 000,- až 5 000,- Kč. Opravdu moc poctivé a čestné!!! A kdo tuto ztrátu zaplatí ? Hádej :)))
Ještě k platbám kartou. Nechápu, jak mohou platby kartou spadat pod EET, když zákazník neprovádí příkaz prostřednictvím obchodníka, ale prostřednictvím provozovatele platební brány. Podle logiky věci by měl tržby evidovat provozovatel platební brány a ne obchodník. Ten dostane platbu bankovním převodem.
To, že Finanční správa trvá na evidování plateb kartou se mě evokuje dojem, že nejde o daňové úniky, ale o něco úplně jiného. V poslední době také vymáhají FÚ nedoplatky dost drsnými metodami.
Ono už evidování plateb kartou (jakýchkoliv) je zjevně protiústavní, protože (čl. 4, odst. 4 LZPS):
„Při používání ustanovení o mezích základních práv a svobod musí být šetřeno jejich podstaty a smyslu. Taková omezení nesmějí být zneužívána k jiným účelům, než pro které byla stanovena.“
Povinnost evidovat platby kartou zjevně nešetří podstaty a smyslu povinnosti evidovat tržby, protože tyto platby jsou evidovány typicky na třech nezávislých místech (obě banky a karetní asociace). Jedná se tedy o protiústavně uloženou povinnost.