Rozhodl jsem se, že v e-shopu od března EET nezavedu (pro jiné formy prodeje ano, protože tam je to něco jiného). A to proto, že přesměrování na cizí platební bránu (kde se buď přímo platí např. kartou nebo se dále přesměrovává na banku, kde zákazník zadá příkaz k úhradě) není převod peněz, který dává plátce prostřednictvím příjemce, který má tržbu evidovat. O příkaz prostřednictvím příjemce by se jednalo v případě, že by se údaje ke kartě zadávaly přímo do e-shopu, což tady není. Pouhé přesměrování je obdobné tomu, když e-shop přesměruje zákazníka na web jeho banky, aby mohl snáze zaplatit a nemusel si web otevírat ručně. Ani v jednom případě nedává plátce příkaz k převodu peněz prostřednictvím příjemce.
Shodou okolností na svém eshopu těd zavádím u Raifky (moji banky)možnost platby kartou. V technickém oddělení mně sdělili, že se mně v tomto případě eet týkat nebude. Takže co si z toho vzít? Pořád se mluví o Paypalu, PayU, ale nikde se nepíše o platbách kartou v ramci klasických bank. Pravděpodobně to řešit po Baxově rozhovoru na DVTV řešit nebudu. Mluvil v něm o čím dál větším šikanozním jednaní ze strany státu. Moje platby kartou budou de facto na stejném principu jako platba převodem. Pokud mi někdo dá pokutu, obrátím se na právníky a budu stát žalovat za to, že mě chce úmyslně poškozovat. (Obrovské naklady a to pouze z pozice moci.)
Pokud by bylo tak lehké vyhnout se EET, dělal by to každý. Dle mého názoru není důležité, zda máte smlouvu s karetní asociací (a platební bránu implementovanou napřímo), nebo se zprostředkovatelem, který následně platbu realizuje prostřednictvím svého smluvního partnera. Velmi rád bych se mýlil, ale obávám se, že tudy cesta nepovede.