Problém švarcsystému není v tom, že by zaměstnanci platili pojistné jinak než osvč - při těchto úvahách se srovnává nesrovnatelné (například čistá mzda zaměstnance s částkou, kterou by zdaňoval živnostník KDYBY MĚL stejnou mzdu - to se ale v praxi nestane).
Problém švarcsystému je v tom, že živnostník pracuje na pracovišti zaměstnavatele, za jeho výrobní náklady a za jeho režii, jezdí jeho autem a telefonuje jeho telefonem, což vše má zaměstnavatel v nákladech - živnostník zcela bez nákladů za svou činost dostane nějaké palmáre, a odečte z něj paušální náklady ve výši 50%.
Problém švarcsystému pro stát je tedy v tom, že při jednom pracovním poměru se na jednu výkonovou jednotku odpálí DVOJE NÁKLADY.
Jinak legalizace švarcsystému by v podstatě znamenala jen legalizaci stávajícího stavu, a dopady na státní rozpočet by byly bagatelní. Neboť:
1) kdo potřebuje zaměstnance na skutečně soustavnou činnost, pojistí si je pracovní smlouvou zaměstnance, a nebude riskovat že mu ze dne na den odejdou lidi
2) kdo nemá pravidelnou práci, nikdy si zaměstnance nenabere, protože z nepravidelných přínosů neutáhne jejich pravidelné sociální jistoty
3) živnostník byť i zaměstnaný na švarce nekonzumuje podporu a dávky a přinejmenším si platí sám za sebe pojistné - nechápu výpočet, jakým by se to státu mohlo nevyplatit.