Rozumím, takže opodstatněný rozdíl je podle Vás ten, že hornický špindíra má 4 násobný plat oproti začínajícímu lékaři, že. To byla realita roku 1987. To je to správné sociální cítění :) Já bych skoro řekl, že okud někdo odvede 100 x tolik práce, tak je namístě, aby měl alespoň 5x vyšší mzdu, ne????
Jak chcete hodnotit, kolikrát více práce uděla politik, chirurg, automechanik nebo dělník? To můžete srovnáva u stejné profese, ne u tak odlišných. Navíc většina příjmu je dnes závislá na vlastnictví kapitálu, nikoliv na práci. V 60. a 70 letech měli výkonní ředitelé ve větších firmách v USA zhruba 30x vyšší plat než dělníci. Dnes je to zhruba 400x. Myslíte si pracují o tolik více než před pár lety? U nás to není tak hrozné, ale posunujeme se tímto směrem. Pokud někdo chce více spravedlnosti, neznamenáto, že chce návrat minulého režimu - i když to dogmatickým lidem nedochází.
Vlastník kapitálu má omezené ručení - to vyplývá ze zkratek S.R.O nebo A.S. Rizika mají možná malý podnikatelé, ale velké korporace už nemají riziko téměř žádné - vpodstatě mají často oligopol, takže je víceméně nic nemůže ohrozit. A poku stejně krachují, státy jsou nuceny je kvůli zaměstanosti zachraňovat. Chtít konkrétní ohodnocení zaměstnanců, pokud neznám jejich konkrétní práci ale jenom název pozice nesmysl - což podle mě dobře víte, takže se nesnažte dělat z ostatních blbce.
Jenže výkonný ředitel nemusí být vlastník. A jednatelé firmy ručí za svá rozhodnutí celým svým majetkem - ať má ta firma jakou chce právní formu. Výkonný ředitel je většinou i jednatel (asi by bylo divné, kdyby výkonný ředitel nemohl podepisovat smlouvy). A čím větší firma, tím větší škody může napáchat. Tak se nedivte, že si to riziko ti lidé nechají zaplatit.
Nebo si snad myslíte, že ti majitelé (ať už akcionáři nebo to vlastní jinou formou) jsou tak blbí, že by někomu dávali tak vysoké platy, kdyby nemuseli? Vždyť to dávají ze svých peněz!
Jak tedy vysvělíte, že jednatelé tito jednatelé firem mají často menší platy než vlastníci? K čemu pak vlsastníci vůbec jsou? Že by komunisté měli pravdu a nebyl by problém se jich zbavit? Jednatel může ručit svým soukromým majetkem, ale jen, pokud vědomě porušoval zákony nebo kryl nějaké nepravosti. Pokdu se řídí zákony, nic mu nehrozí. Pokud si nechává platit za to, že poroušuje zákony, není to důvod tolerovat mu vysokou mzdu. Mimoto pokudu má někdo omezený majetek, nemůže nikdy plně odpovídat za firmu, u níž může vždy napácht daleko větší škody - bylo by tedy správné, aby dostával mzdu podle toho, kolik mu můžou zabavit?
Pokud jde o to, proč majitelé jsou tak bbbí a dávají vysoké platy, tak je to jednoduché. Pokud firmu vlasntí mnoho vlasníků, žádný z nich není motivován k tomu, aby se o společnost straral - mají na to příliš malý podíl a nevyplatí se jim pracovat pro ostatní. Maximálně monitorují společnost a v případě problémů prodají akcie dříve, než klesne jejich hodnota. Tam, kde je majoritní vlastník dochází k tomu, že jednatel může firmu poškozovat tak, aby z toho měl prostpěch. Vysokýmími mzdami se snaží je motivovak k loajalitě - s rizikem nebo prací to nijak nesouvisí. Motivace k loajalitě mzdou však funguje špatně - mustíte platit více, než ostatní - to právě vede k tomu, že jsou manažeři přepláceni.
Takze kdyz vlozim xM do nejake sve firmy ktera je as, nemam zadne riziko? Aha, tak to chapu, muzu vas poprosit taky o nekolik milionu? Bez rizika samozrejme... tyhle komunisticke zvasty o tom, ze rozdil v pravni forme podnikani znamena nulove roziko pro vlastnika si prosim nechte na pristi sjezd.
Nemáte riziko v tom smyslu, že můžete skončin na ulici. Vždy riskujete jen peníze ze svého nadbytku, které si sám určíte. Mimoto znovu připomínám, že velké společnosti mají rizika bankrotu skutečně minimální a pokud k němu dojde, často je musí zachraňovat stát kvůli zaměstanosti. Kromě toho neříkám, ži zisk by neměl odpovídat riziku - problém je v tom, že v mnoha případech je zisk neúměrně větší než riziko. Prostě platí, že čím větší firma, tím větší zisky a menší riziko. Pokud jste ralativně malý podnikatel, máte samozřejmě rizika větší a zisky menší - neměl by jste je ale srovnávat jen se zaměstanci, ale i s velkými firmami. Nesmíte také zapomenout na to, že riskujete pouze počáteční částku - ať hodnota firmy vzroste jakkoliv, pořád celkově nemůžete přijít o víc, než byla počáteční investice.
Nepracují více, ale jsou vzácnější. Sehnat dobrého CEO, který je schopen firmu pozvednout, je skoro jako výhra v loterii. Proto je firmy tolik platí, protože se o tyhle mimořádně schopné lidi doslova perou. Mně to přijde spravedlivé - kdyby takových lidí bylo všude plno, jejich cena by nebyla vyšší než cena běžného vedoucího pracovníka :-)
A nějaký ne-kapitalismus by to snad dokázal? Jako že si lusknu prsty a budu mét milión Einsteinů, milión da Vinciů a milión špičkových CEO?
Některé věci jsou vzácné prostě z principu, a žádná ideologie s tím nic nenadělá. Nanejvýš dokáže dát papír, že je CEO, i Pepkovi Vyskoč, ale to asi moc nepomůže.
Oranžovo rudá koalice nemůže zplodit nic, co by odpovídalo selskému rozumu. Tato hokynářská koalice dělá vše proto, aby si maximálně vylepšila svou pozici před volbami. To je to jediné o co ji jde. Tato nezodpovědná hospodářská politika povede jedině k neustálému zhoršování ekonomické situace všech, nejvíce samozřejmě těch nejvíc bezbranných a to, důchodců, rodin s malými dětmi, živnostníků, střední třídy. Bohužel nikdo nemyslí na budoucnost, ale hlavně tady a teď si nahrabat. Počty státních zaměstnanců a ostatních úředníků vzrostly od roku 1993 (vznik VÚSC, vzniklo více krajů a měly být zrušeny okresy (cha, cha)). Stačí se podívat na ČSÚ a z počtu státní zaměstnanců vyloučit policisty, vojáky, hasiče a učitele. A spočítejte si počty z roku 2017 a odečtěte rok 1993 a vstanou Vám vlasy hrůzou na hlavě. K odborům se nebudu vyjadřovat, to je to první, co bych zrušil. Úplně se vytratila úcta, čest, solidárnost v pravém slova smyslu, ochota, morálka. Je mi z toho smutno, ale bojuju. Vám přeji do dalších let mnoho štěstí, zdraví a pořád doufám, že se to změní. A může to změnit každý z vás a to tím, že budete používat hlavu a přemýšlet. Od toho ji máte. Nebuďte líní, klaďte si otázky a nepodléhejte politickému marketinku. Hezký den
Úcta, čest, solidárnost v pravém slova smyslu, ochota, morálka - to se vytrácí díky kapitalismu, který učí lidi, že hlavní věcí je maximalizovat svůj osobní prospěch. Pokud si myslíte, že malá minimální mzda pomůže rodinám nebo nebo důchodcům, jste na omylu - jediné co by to způsobylo by byl pokles životní úrovně a marxistická revoluce - ale možná by ta revoluce neškodila, dnešní kaptitalisté potřebují vědět, že si nemohou dovolit všechno. Tvrdíte, že věci může změnit každý, kdo o tom bude přemýšlet - tak začněte a nepapouškujte tady rady, které už v minulosti mnohokrát selhaly - nejznámější selhání "volných trhů" přišlo v krizi roku 1929, poté politici dostali rozum a díky regulacím kapitalismus nějakou dobu properoval (v USA byla dokonce daň pro nejbohatší přes 80%). Po rozpadu východního bloku kapitalismus ztratil konkurenci a začal tvrdit, že uvolňováním trhu se zvýší růst - a i přes krach v minulosti se jim podařilo o tom většinu lidí přesvědčit. Několik desítek let (zhruba od 1980) se celosvětově uvolňují trhy, ale místo většího růstu přichází jen zvyšování rozdílů mezi chudými a bohatými.
Na to nepotřebujeme kapitalismus, to lidé vědí sami od sebe, že mají maximalizovat v první řadě osobní prospěch svůj a své rodiny. Kapitalismus s tím umí pracovat a umí toto chování využít ve prospěch ostatních. Socialismus to naopak neuměl, tuto lidskou vlastnost se snažil potlačit a dělal, že neexistuje - proto taky zbankrotoval.
Ta přemíra státní regulace, kontroly a byrokracie je jako chřípka... Zpravidla není smrtelná, ale hodně únavná, otravná a vysilující. Pokud by OSVČ dneska chtěl pečlivě splnit všechny nařízené povinnosti, pak by nedělal nic jiného, než honil papíry a smysluplná práce by stála. Za sebe bych spíše strpěl malé podvody s daněmi drobných živnostníků, než stávající realitu, kdy v naši střední obci skončily poblíž dvě restaurace (a tedy moje časté obědy), obchůdek i autoservis. Kolik asi mohli ulít na daních, ve srovnání s nemravnými balíky dotací, nesmyslnými veřejnými zakázkami, multikulti neziskovkami, přeplacenými zbytečnými ouřady - kam řadím i české soudce, kterých máme v přepočtu na občana nejvíce ne světě, jsou ale nejpomalejší a mají nejpodivnější a často zcela zbabělé rozsudky (hlavní je zbavit se spisu a nepopudit odvolací orgán, že páni soudci) ...
Já bych tu minimální mzdu držel na 50% průměrné. Většina lidí stejně bere více. A znám spoustu lidí, co mají minimální mzdu a zbytek na ruku. Ti, co takto platí jsou zloději za bílého dne. Ti co takto pracují vlastně také, okrádaji stát a tím zbylé daňové poplatníky, okrádají matky svých dětí na alimentech,... . Ale na konec okradají i sami sebe, jak asi vypadá jejich nemocenská, v případě úrazu to může být likvidační. A co teprve jak asi bude vypadat jejich důchod? Pak zase budou fňukat a nadávat na stát. A podnikatelé, kteří jezdí v nablískaném BMW a tvrdí, že víc platit nemohou asi dělají něco spatně. Ať si jdou podnikat na ukrajinu, tam jim to možná uvěří. Nepodporovat tyhle zloděje.
Ne každý má povahu na to, aby měnil zaměstnání jako boty. A pokud ostatní podnikatelé jsou stejní jako ten součastný, nutí vás k tomu prostě to, že jinou možnost nemáte. Chápu, že pro lidi, kteří měli štěstí a jsou úspěšní je těžké tomu uvěřit (sytý hladovému nevěří), ale jsou i schopní a pracovití lidé, kteří prostě možnosti nemají. V dnešní době jsou nejdůležitější ostré lokty a umět se prostadit, popřípadě umět oblbnout personalisty. Pokud budete umět jen pracovat, moc daleko to dnes nedotáhnete.
Jestli má někdo takovou povahu, že není schopen odejít z práce, ve které mu dávají mnohem méně než kolik by si vydělal jinde, tak promiňte, ale tak trochu mu to patří. Člověk se o sebe má umět pokud možno postarat a neotravovat svými problémy ostatní (=stát). Péče státu má být vyhrazena pro lidi kteří jsou na tom nezaviněně extrémně špatně, ale ne pro každého druhého :-)
Pracovat u takového podnikatele je Nutí jejich povaha, znám i takové lidi co pracují za minimální mzdu a bojí se změny. Pracují dost, podnikatel to ví, ale víc jim nedá, stejně neodejdou. On si pak 4x za rok letí na dovolenou a na zaměstnance kašle. Také jsem pracoval pro české podnikatele celkem 3x a víc už to neudělám. Veze tě ve své luxusní audi okolo BMW svého nezaměstnaného syna, které je zaparkované u jejich vily. A brečí jak je na tom špatně, jaký je chudák. Zkončil jsem a nechal jsem ho na holičkách, on pak nestíhal a platil pokuty. Stejné zkušenosti mají i moji kolegové ve fabrice. Pro čecha by pracovat nešli. Ať si to každý přebere po svém, ale slabší musíme chránit, jinak bychom byli zvířata a tam platí slabý zhynou. Nejsem sluníčkář.
Udělal jste to velice správně. Když s někým nebyla rozumná domluva, tak jste se o ni přestal pokoušet a šel jinam, kde Vám nabídli lepší podmínky. Mluvíte o dalších lidech, kteří si svoji pracovní a platovou situaci vyřešili podobně. Tak komu ještě chcete "pomáhat" a "chránit ho"? Vždyť sám ukazujete, že to člověk běžně zvládne sám. Nebo snad všechny ostatní považujete za horší a vyžadující od Vás vedení? Promiňte, ale to byste právě byl rovnou z definice ten sluníčkář :-)
Můžete vysvětlit, jak je to postihne? I přes vyšší odvody se jim zvýší čistý příjem. Vyšší odvody pak zajistí to, že bude více peněz na školy nebo dotování krožků pro děti. Vyšší odvody také u zahraničních firem zajistí menší odtok kapitálu z republiky. A pokud vám vadí vyšší odvody pro chudé, existuje snadné řešení - progresivní daň. A pokud jde o zaměsnanost, je zajímavé, jak obhájci kapitalismu tvrdí, že minimální mzdu není nutné zvyšovat, protože ji téměř nikdo nebere, ale zároveň tvrdí, že obrovské množství lidí po jejím zvýšení příjde o práci. Kdyby minimální odvody a absence minimální mzdy znamenaly minimální nezaměstanost a maximální posperitu, nejvíce by prosperovala afrika - ti inteligentí afričané ví, že silný stát ničí ekonomiku a proto ho mají minimální.
Když bude matka s dítětem pracovat na poloviční úvazek jako třeba zdravotní sestra, která má za plný úvazek dejme tomu 26 000 hrubého, tak bude mít 13 000, at bude minimální mzda jakákoli. Problém je ten, že nyní zaplatí ZP ve výši 13,5 procenta z těch 13 000, a pokud tu minimálku zvednete na 17 000, tak budfe mít stejně furt 13 000 hrubého, ale odvody se vypočítají ze 17 000, rovná se, bude mít MENŠÍ čistý příjem. Kapůišto truhlíku????
Vadí mi protobolševický nekvalifikovaný manuální sajrajt, který vedl v terminální fázi ten svůj zhovadilý třídní boj proti kvalifikovaným zaměstnancům, a který mířil na civilizovaný svět raketami s atomovými hlavicemi. Apropos, představte si, že hospodskjej bude mít na vejplaty 35 000 Kč. Takže místo toho, aby dal kuchaři 22 000 a umejvačce nádobí 13 000, tak jim bude muset oběma dát 17 500. V tu ránu nebude mít kuchaře, ale dve ženský na mytí nádobí. Tak tu hospodu zavře, a ty ženské nebudou mít ani 17500 ani 13000. A vo tom to je, truhlíku.
Je hezké, jak se dokážete dostat od zvýšení mzdy k atomovým zbraním. (: Ale pokud vám dochází argumenty, tak to chápu. Pokud jde o příklad z hospodským - ten má problém. Bude muset zdražit. Pokud budou mít lidé slušné mzdy, budou si to moci dovolit. Problém, který se projevil u hostinského a jeho zaměstanců totiž vznkil jinde - nadnárodní korporace mají obrovské zisky, ovšem peníze, které tyto zisky tvoří, prostě chybí jinde. Zvýšení minimálních mezd může vyvýjet nátlak i na zvyšování ostatních mezd, což se nakonec může nejvíce projevit právě v těchto korporacích, které na zvyšování mezd mají. Samozřejmě to není příliš efektivni, chtělo by to kromě zvýšení minimálních mezd i další opatření. Pokud však kapitalismus není schopný zajistit, aby i chudí zaměstnanci mohli mít trochu slušné mzdy, je třeba se zamyslet nad tím, jesli skutečně má takový systém cenu. A pokud jde o komunismus, plete si pojmy - třídní boj je proti vlastníkům nadměrného kapitálu, nikoliv kvalifikovaným zaměstancům. Je pravda, že v praxe se poněkud odchýlila od teorie, není však důvod se domnívat, že by se tyto chyby při návratu socialismu opakovali. Nejsem sice zastánce socialismu, ale narozdíl od vás ho budu kritizovat jen tam, kde si to zaslouží.
Hm, takže se budeme mít báječně s těmi vyššími mzdami, když jste zároveň pochopil, že se kvůli nim na mnoha místech zdraží. A zdraží se všem, nejen těm, co berou minimální mzdu. Ovšem na jejich mzdy už prostor na zvýšení nebude. Och to bude krásný kraj, všichni platí víc, ti, co měli minimálku dejme tomu platí stejně jako platili. A to nemluvím o těch firmách, kde si nebudou moci dovolit zdražení, takže jednoduše s těma zaměstnancema s minimální (zaručenou) mzdou udělají rychlý konec. Buď jim zvýší úkol, takže fakticky budou makat na hodinu za stejno a nebo je nahradí agenturními pracovníky a přijdou o místo úplně. Zkuste si vygooglit minimální zaručené mzdy odvíjející se od minimální mzdy a bude vám jasno.
Sociani a komouši kašlou na lidi, je jim úplně putna, jakou mají mzdu, jde jim jen o vyšší odvody do státní kasy, které se zvýší nejen těm, co zvýší minim.mzdy, ale všem, co dělají na částečné úvazky a všem OSVČ. To je jediný důvod této pohádky pro naivní voliče.
S tím zdražováním to nebude tak horké - oni totiž i naši podnikatelé musí alespoň někde konkurovat těm zahraničním, takže alespoň tam si to budou muset odříct na zisku oni. A většina z nich ho má natolik slušný, že se jim propuštět nevyplatí. A pokud někteří neschopní pár lidí propustí, nebude to až zas taková škoda. Mimochodem pokud jste proti zvyšování mezd, jak by jste řešil to, že chudí jsou stále chudší a bohatí čím dál bohatší? Nebo se chcete v rozdílech v příjmech a v přístupu k lidem vrátit do dob nevolnictví? A jak to, že ve státech kde jsou mzdy větší je sice je dráž, ale zdaleka ne o tolik? Zě by měli schopnější kapitalisty, kteří dokáží na mzdy vidělat? Pokud jsou jen u nás kapitalisté tak neschopní, že to nezvládnou, budeme se muset smířit s tím, že jich pár krachuje. Kdyby pro kapitalisty bylo to zdražování tak jednoduché, tak by prostě nad zvyšováním mzdy jen mávli rukou a zdražili. Vztekájí se kvůli tomu proto, že by po nich někdo mohl chtít, aby vymysleli, jak být stejně produktivní jako ve vyspělých státech, nebo by jim klesli příjmy.
Pokud ten Váš "hospodskej" má na výplatu zaměstnanců 35 000,- Kč, nemůže zaměstnávat dva lidi, ale může v hospodě pracovat sám nebo s rodinou. Asi by to v pohodě stihnul, když má tak malý zisk. Problém je v tom, že kdejaký živnostníček si hraje na kapitalistu, sám nechce makat, ale chce mít velké zisky bez vlastní práce. Jinými slovy, pokud mi firma na zaměstnance nevydělá, nemůžu je zaměstnávat. Udržovat živořící firmu tím, že budu platit malou mzdu nemá smysl. To ať to klidně radši zavře :-)
Nezvýší, třeba o ni úplně přijdou. Jakmile přestane být minimální mzda jenom víceméně administrativní opatření proti fiktivnímu zaměstnávání a placení lidí černými penězi, ale dotkne se skutečně vyplácených mezd, tak zaměstnavatelé přehodnotí svoji potřebu zaměstnávat houfy špatně placených (neboli nevýkonných) lidí a udělají nějaký řez. Třeba jich tři čtvrtiny vyhodí, nechají si jen ty nejchytřejší a těm nakoupí stroje a přístroje, s jejichž pomocí zvládnou udělat celou práci sami. Možností je víc, ale z historie (hlavně UK, USA) plyne, že zvýšení minimální mzdy znamená zvýšení nezaměstnanosti mezi těmi nejméně výkonnými zaměstnanci. Což ovšem není nic nového, hlavně pro toho, kdo už si stačil všimnout, že každé vládní opatření poškodí především toho, koho mělo chránit :-)
Ptejme se jinak, jak je možné, že za Vás rudých soudruhů měli zdejší spoluvlastníci výrobních prostředků dvacetinové platy oproti svým německým, kapitalisty vykořistovanýžm protějškům. Já bych ovšem řekl, že mzzdy v ČR i Německu jsou stejné, akorát, že v Německu mají 200 procentní bonuis za to, že zaměstnaci nekroutiuli zaměstnavatelům krkem. Apropos, proč se srovnáváte s Německem, kde byl kapitalismus a vykořistování vždy, a nesrovníáváte se socialistickými ráku, kalibru Čína, Ukrajina, Rusko, Venezuela, Kuba, Rumunsko, zkrátka země, kde soudruzi budovali lepší zítřky, a blahobyt pro dělnickou třídu,co????
Chlape Vás potkat, tak Vám ani ruku nepodám. Pracuju v kanceláři, ale takové opovrhování nekvalifikovanou pracovní silou, i tou kvalifikovanou, co čiší z Vašich příspěvků... To je hnus, velebnosti. Co byste dělal bez "ušmudlaných" horníků, "starých" uklízeček, "smradlavých" popelářů, nebo "neschopných" prodavaček a pokladních? Nebo snad souhlasíte s tím, že potřebujeme, aby měl každý přinejmenším vysokoškolský titul? Kdo potom tedy bude dělat všechny ty "podřadné" práce? Vy snad? Očividně jste rukama nedělal ani v mládí na brigádě. Zalezte do rohu a zamyslete se nad sebou, protože někoho takhle arogantního jsem dlouho nezažil. Normálně se do toho jaký kdo je nikomu ne**ru, ale tohle je moc už i na mě. :) Trocha úcty a pokory neškodí.... Pěkný den ;)
Ano, vy kapitalističtí soudruzi si to myslíte. Socialističtí soudruzi narozdíl od těch kapitalistických chtějí jen menší rozdíly mezi bohatými a chudými. A neslibují, že každý může být bohatý, jako to lživě dělá kapitalismus se svým tvrzením, že každý se přece může vypracovat - což je hloupost už jen proto, pokud je někdo chudý, musí být jasné, že nemá možnsti jako ti bohatí. Několik vyjímek které se skutečně vypracují, a na které kapitalismus neustále upozorňuje to nevytrhne. ( : Nejdřív si o socialismu něco zjistěte, a pak pište.
Ooo nikoliv, vy socialističtí soudruzi chcete zmenšit rozdíly mezi těmi, kvalifikovanými a nekvalifikovanými, a zcela vyčleníte sebe, novou třídu velkoproletariátu, kde jste si stanovili minimální mzdu ve výši platu vědce, který přišel se zásadním technologickým průlomem- viz plat presidenta Novotného, oproti platu Profesora Wichterleho v roce 1964.
Netvrdím, že minulý režim byl bez chyby. Přestaňte s tím, že kdo che větší spravedlnost, chce minulý režim. Mezi kavlifikovanými a nekvalifikovanými lidmi musí být rozdíl v příjmech, ale i tento rozdíl musí mít určité limity. Už pro to, aby dědi nekvalifikovaných lidí měli stejné možnosti docílit kvalifikace jako děti z bohatých rodin.
NAŘIDTE VŠEM ,VČ. ABSOLUTNĚ NEZKUŠENÉ (HLOUPÉ) MINISTRINĚ A KAŽDÉMU ODBORÁŘI, AT ZAMĚSTNÁ ALESPOŃ JEDNOHO ČLOVĚKA NA MIN.MZDU A VŠE ZA NĚJ ZAPLATÍ.
PAK BUDOU OKAMŽITĚ PROTI.
LIDI,KTEŘÍ DOPOSUD NIC ,ALE VŮBEC NIC NEDOKÁZALI,TAK KÁŽOU A KECAJÍ A Z PENĚZ OSTATNÍCH SE DOBŘE EXISTUJE.
STALO SE ZDE NĚCO MOC STRAŠNÉHO, CHUDÁCI DĚTI. DOUFÁME POUZE, ŽE SI BUDOUCÍ GENERACE VZHLEDEM K NAŠEMU SNĚDENÉMU KRÁMU NĚJAK PORADÍ.
SMAŽTE SE V PEKLE,KOMOUŠI A SOCANI.
JÁ
Paní Maláčová,
je další hvězda našeho již tak špatného vysokého školství , které chrlí velmi slabé středoškoláky.
Pokud by takovým to způsobem, hospodařila doma s rodinným rozpočtem, pak lituji její děti, které by brzo, stejně jako tato republika skončili v exekucích, respektive republika v bankrotu.
A kdo to chce, asi jen ona!!!
Beru to jen jako předvolební divadélko pro národ .... Pro vrchnost je nyní hlavní, aby si v tichosti a díky nicnedělání zvýšili od ledna zásadně platy prakticky o 1/4. Mám z toho opět pocit jako kdysi Keliška. Je zkrátka jedno, koho zvolíte ke korytu, modré, žluté, červené, furt je to stejné !
Snizte radsi dane. V Ceske Republice mame tak moc zdanenenou praci ze to neni mozne. Minimalni mzdu urcite nezvysovat kazdy ma moznost volby v dnesni dobe prace je dost. Pokud nechces makat za minimalku jdi jinam ale pocitej s tim ze budes mit vice penez ale take mozna vice zoodpovednosti. To uz se zase nechce co :).
Ano, práce je dost. Ale té slušně placené je málo. A pokud dostanete o pár korun více a odpovědnosti tolik, že se z toho můžedte sesypat, tak se nedivte, že to nikdo nechce. Existuje velká část lidí, kteří mají extrémě vysoké přímy i bez odpovědnosti - což asi taky není zrovna motivující.
Pokud někdo nic kloudného neumí, může to být i tím, že mu součastný systém neumožnil se nic kloudného naučit. O to právě jde - lidé nemají možnosti získat slušnou praxi a o kvalita školství také není zrovna na výši. Navíc pokud někdo pracuje 8 hodin deně, zaslouží si alespoň trochu slušnou mzdu, i kdyby dělal nekvalifikovanou práci.
Vadí mi minimální mzda jako taková. I kdyby byla třeba jen 1.000 Kč. Stát nemá co komu nařizovat, kolik má zaměstnavatel vyplácet a kolik má zaměstnanec brát.
Ale horší problém je ten, že se jedná o institut minimální mzdy, kdy je na výši vyhlášené minimální mzdy odvislých spoustu věcí. Téměř na všechny doplatí ti, kteří to nejméně potřebují. Např. se tím zvyšuje povinný odvod zdravotního pojištění pro osoby bez zdanitelných příjmů. Také na to doplatí zaměstnanci se zkráceným pracovním úvazkem (viz článek). Dále rodičům se snižuje možnost pro nárok na daňový bonus na děti.
Jediní, kdo na vysoké minimální mzdě vydělají, jsou důchodci. Neboť důchod nad určitou částku (35 násobek minimální mzdy) se musí zdanit.
A nejvíc na to doplatí ti chudáci, co dostanou přidáno, ti jsou naprosto odepsaní (: Znovu zapomínáte, že to co chcete už tu v minulosti bylo. A výsledek byly krize, komunismus, nacismus. Můžete si namlouvat, že volný trh zařídí vše sám, ale jediné co nakonec zařídí je revoluce nebo regulace. Pokud se vám nic z toho nelíbí, zvolil jste revoluci, protože hlavními viníky revolucí jsou ti, kdo zabraňují postupným změnám. Hodně štěstí.
Na to že se blížíme k vrcholu ekonomického cyklu furt jen čtu jak naše vláda rozdává na všechny strany. Ať jsou to důchody, státní příživníci, minimální mzda.... Až příjde ekonomická krize a nezaměstnanost vyskočí na 8-10% tak ĆNB nebude stíhat tiskount peníze pro naší rozdavačnou vládu a pokud jsme měli skoro 8% inflaci v roce 2008 při deficitu 200 mld. tak se máme na co těšit...
A kdy se tedy chudým pracujícím má přidávat? V recesi? Mimochodem podívejte se na státy s nejnižší nezaměstaností, jsou většinou ty zaostalé. Ty vyspělejší příšli na to, že určitá nezaměstnaost se jim vyplatí, protože díky vyšším mzdám celkově vydělají více. Nejmenší nezaměstnost je ve státech jako Kambodža, Tahjsko, Laos - A mezi takové nás chcete dostat.
Stát tu není na to, aby rozkazoval jaká bude minimální mzda. Minimální mzda by měla být kompletně zrušena... Pokud zaměstnavatel hledá uklízečku za 25 kč na hodinu tak asi nikoho nenajde a bude muset s cenou nahorů dokud nebude cena tak vysoká, aby se našel člověk co je chotný za tu sumu pracovat. Takto si já představuji svobodu, ne že nás bude stát buzerovat co můžeme a co ne. Pokud chce stát, aby byli vysoké mzdy, tak proto musí vytvořit podmínky jako je třeba měnší daňové zatížení, měnší administrativa, minimum zákonů a příkazů co omezují podníkání, ale to by pak vládá neměla peníze na to aby rozhazovala lidem prachy na všechny strany a taky by musela projít miliony stupidních zákonů a z efektivnit státní správu, ale toto vyžaduje hodně usilí.
Pokud někdo pracuje za minimální mzdu a chce aby vydělával více nic mu nebrání se naučit nějakou cennou schopnost co mu sežene lepší zaměstnání. Sám jsem začínal pracovat ve skladu za 15k čistého a teď dělám IT support za 45k čistého. Lidé nepotřebují stát na to aby měli více peněz, všechno je pouze o tom co je člověk ochotný udělat, proto aby se měl dobře.. Pokud se člověk po práci jen fláká tak nemůže očekávat výšší plat.
Pokud jde o úrověň nezaměstnanosti tak vyspělé státy mají socialní dávky co zvyšují úroveň nezaměstnanosti.. Pokud bude člověk od státu dostavat vysoké soc. dávky takže mu nevyplatí pracovat, tak bude logicky vyšší nezaměstnanost. Rozvojové státy většinou nemají soc. dávky tak člověk musí pracovat nebo pojde hlady.
Aby naše republika mohla lépe prosperovat, tak prvně musí stát snížit výdaje na provoz státu, (hlavně socialní dávky a administrativa), potom snížit zadlužení, přece jen úrok 80-100 mld. je celkem dost peněz co se dá ušetřit. Potom se dá snížit daňové zatížení na minimum tak aby stát mohl fungovat a najednou budou mít lidé více pěnez na účtech a to i Ti co pracují za minimum.
Na to vám můžu odpovědět jen to, co už jsem tu jenou psal. Znovu zapomínáte, že to co chcete už tu v minulosti bylo. A výsledek byly krize, komunismus, nacismus. I v USA kapitalismus fungoval nejlépe v dobách, kdy nejbohatší byli zdaněni 80% a stát se staral o strategické ivnestice. Můžete si namlouvat, že volný trh zařídí vše sám, ale jediné co nakonec zařídí je revoluce nebo regulace. Minimální mzda nebyla vždy - byla skutečně zavedena proto, že bez ní to nefungovalo, s výjimkou několika států, kde slušné mzdy dokázali zajistit odbory. Pár lidí se zvládne vypracovat a možná jste to zvládl i vy. Ale těch lidí je příliš málo na to, aby to stačilo. A vzhledem k tomu, že vaše pochopení ekonomiky je na úrovni 19. století, což o vaší inteligenci nic hezkého neříká, pravděpodobně jste se vypracoval jen proto, že jste měl štěstí. Obviňovat ostatní z neschopnosti tedy není na místě. To, že se každý může vypracovat je jen mýtus podporovaný těmi, kdo jsou u moci aby si svoji moc udrželi a několika lidmi, kteří si připadají chytřejší, pokud suverénně tvrdí blbost.
Ano krize byli a vždy budou, krize je výsledek nerovnováhy v ekonomice. Např. krize 2008 byla kvůli předraženým nemovitostem a lidem co dávali nezodpověďně půjčky lidem co si to nemůžou dovolit. A výsledek nerovnováhy byla krize, kde měli banky co byli nezodpovědné dojedné zkrachovat, ale stát a FED nenechali volný trh pracovat a napumpovali do ekonomiky triliony USD a teď jsme tam kde jsme byli před deseti lety, bydlení je předražené skoro všude na světě. Kdyby banky zkrachovali krize by byla sice horší, ale pravděpodobně by se neopakovala.
Takže kdybych si měl vybrat mezi volný trhem a státním zasahováním do ekonomiky beru volný trh.
Moje myšlení je takové, že zdravý člověk se o sebe musí umět postarat sám a ne, že ho stát bude vodit za ručičku. Pak jsou naše demokratické volby jen o tom kdo slíbil více peněz a výhod pro co nejvíce lidí. Pokud se chci mít dobře tak proto můsím něco obětovat a né že budu volit poslance co vezme peníze jedné skupině a dá je té druhé co si je zvolila.
A v dnešní době se člověk může stále vypracovat. Když porovnám sebe a mé bývalé kolegy jediný rozdíl byl v tom, že já jsem se po práci učil 2-6 hodin každý den a o víkendu i 10 hodin a to cca jen půl roku. Pak jsem si zaplatil za cetrifikaci v oboru co dělám a našel jsem si novou práci. To byla z mého hlediska celkem snadná cesta k lepším penězům a možná jsem měl i trochu štěstí, ale štěstí se musí jít na proti, tím že budu hrát na PC celý dne tak štěstí ani nepotkám.
Takže ano pokud člověk na sobě nepracuje tak se nemůže vypracovat a není to o neschopnosti je to pouze o tom něco dělat.
Netvrdím, že se člověk nemůže vypracovat. Tvrdím jen to, že to zvládá čím dál méně lidí. V době, kdy byl v kapitalismu největší růst, zvládl se vypracovat každý druhý člověk. Dnes je to tak jeden z padesáti. Takže někde je chyba. Můžete obhajovat, že to jde, ale pokud to nebude zvládat dost lidí, ekonomice to nepomůže. S tím, jak se zvládá vypracova méně lidí a roste nerovnost, klesá poptávaka po běžných věcech (v poměru k možnostem produkce). Tím vznikají tlaky na další úspory a znovu klesá poptávka i zaměstanost. Pokud zrušíte minimální mzdu, velká část lidí se bude muset spokojit s tím, že sotva přežije. Nebude mít ani ty možnosti ke vzdělávání, jaké jste měl vy. A pokud klesne poptávka, podnikatelům nepomůže ani to, že budou mít levnou pracovní sílu - velká čás lidí bude mít prostě jen na nejzákladnější věci. Největší rozvuj v USA byl v době, kdy tam půda byla skoro zdarma (tedy za zabití pár indiánů) - to, že lidé měli možnost sami se živit na půdě, která pro ně byla levně k dostání, nutilo zaměstavatele aby zvyšovali mzdy. Díky tomu rostla poptávka i celá ekonomika. My volnou půdu rozdávat nemůžeme, takže máme alespoň ty minimální mzdy.
No, vám motivace asi stačila. Nebo se necháváte živit státem a dostáváte dávky? Ostatní mají z tohoto pohledu stejně motivace jako vy. Kromě toho se tu nebavíme o lidech, kteří nepracují, ale o těch, kteří pracují za malou mzdu - myslíte že dělník opravdu nepracuje? Myslíte že bez dělníků by svět byl lepší? Myslíte že když se někdo něco naučí, tak je to záruka že sežene místo? Já jsem si kdysi zaplatil rekvalifikaci na programování CNC strojů. Částečně proto, že tehdy na tuto pracovní pozici bylo hodně inzerátů. Byl jsem jedním z nejlepších, co kruz absolvovali. Práci jsem v tomto oboru stejně nesehnal a po několika letech už si z toho moc nepamatuju. Ztratil jsem peníze i čas. A pak se divíte, že lidé nemají motivaci se něco učit? 30% vysokoškoláků dnes pracuje na místech, na které by stačila střední škola - a to se týká nejen humanitních, ale i technických a přírodovědných oborů - možná jsou vyjímky jako lékaři nebo IT, ale to snad neznamená, že ostatní obory by měli mít úplnou smůlu - ne každý má nadání na konkrétní obor, kde je momentálě nedostatek lidí. To co demotivuje nejsou dávky, ale nedostatek příležitostí. A jak je možné, že kdysy, v rozkvětu kakpitalismu (u nás byl kapitalismus bohužel zaveden téměř přesně v době, kdy začal upadat), byl sociální stát posdstaně štědřejší než dnes, a přitom se vypracovalo více lidí?