Vlákno názorů k článku Návrh na minimální mzdu ve výši 55 % mzdy průměrné? Jde o ekonomické harakiri od Honza - Na to že se blížíme k vrcholu ekonomického...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 8. 2018 13:08

    Honza (neregistrovaný)

    Na to že se blížíme k vrcholu ekonomického cyklu furt jen čtu jak naše vláda rozdává na všechny strany. Ať jsou to důchody, státní příživníci, minimální mzda.... Až příjde ekonomická krize a nezaměstnanost vyskočí na 8-10% tak ĆNB nebude stíhat tiskount peníze pro naší rozdavačnou vládu a pokud jsme měli skoro 8% inflaci v roce 2008 při deficitu 200 mld. tak se máme na co těšit...

  • 29. 8. 2018 13:36

    cx (neregistrovaný)

    A kdy se tedy chudým pracujícím má přidávat? V recesi? Mimochodem podívejte se na státy s nejnižší nezaměstaností, jsou většinou ty zaostalé. Ty vyspělejší příšli na to, že určitá nezaměstnaost se jim vyplatí, protože díky vyšším mzdám celkově vydělají více. Nejmenší nezaměstnost je ve státech jako Kambodža, Tahjsko, Laos - A mezi takové nás chcete dostat.

  • 30. 8. 2018 9:34

    Honza (neregistrovaný)

    Stát tu není na to, aby rozkazoval jaká bude minimální mzda. Minimální mzda by měla být kompletně zrušena... Pokud zaměstnavatel hledá uklízečku za 25 kč na hodinu tak asi nikoho nenajde a bude muset s cenou nahorů dokud nebude cena tak vysoká, aby se našel člověk co je chotný za tu sumu pracovat. Takto si já představuji svobodu, ne že nás bude stát buzerovat co můžeme a co ne. Pokud chce stát, aby byli vysoké mzdy, tak proto musí vytvořit podmínky jako je třeba měnší daňové zatížení, měnší administrativa, minimum zákonů a příkazů co omezují podníkání, ale to by pak vládá neměla peníze na to aby rozhazovala lidem prachy na všechny strany a taky by musela projít miliony stupidních zákonů a z efektivnit státní správu, ale toto vyžaduje hodně usilí.

    Pokud někdo pracuje za minimální mzdu a chce aby vydělával více nic mu nebrání se naučit nějakou cennou schopnost co mu sežene lepší zaměstnání. Sám jsem začínal pracovat ve skladu za 15k čistého a teď dělám IT support za 45k čistého. Lidé nepotřebují stát na to aby měli více peněz, všechno je pouze o tom co je člověk ochotný udělat, proto aby se měl dobře.. Pokud se člověk po práci jen fláká tak nemůže očekávat výšší plat.

    Pokud jde o úrověň nezaměstnanosti tak vyspělé státy mají socialní dávky co zvyšují úroveň nezaměstnanosti.. Pokud bude člověk od státu dostavat vysoké soc. dávky takže mu nevyplatí pracovat, tak bude logicky vyšší nezaměstnanost. Rozvojové státy většinou nemají soc. dávky tak člověk musí pracovat nebo pojde hlady.

    Aby naše republika mohla lépe prosperovat, tak prvně musí stát snížit výdaje na provoz státu, (hlavně socialní dávky a administrativa), potom snížit zadlužení, přece jen úrok 80-100 mld. je celkem dost peněz co se dá ušetřit. Potom se dá snížit daňové zatížení na minimum tak aby stát mohl fungovat a najednou budou mít lidé více pěnez na účtech a to i Ti co pracují za minimum.

  • 30. 8. 2018 11:34

    cx (neregistrovaný)

    Na to vám můžu odpovědět jen to, co už jsem tu jenou psal. Znovu zapomínáte, že to co chcete už tu v minulosti bylo. A výsledek byly krize, komunismus, nacismus. I v USA kapitalismus fungoval nejlépe v dobách, kdy nejbohatší byli zdaněni 80% a stát se staral o strategické ivnestice. Můžete si namlouvat, že volný trh zařídí vše sám, ale jediné co nakonec zařídí je revoluce nebo regulace. Minimální mzda nebyla vždy - byla skutečně zavedena proto, že bez ní to nefungovalo, s výjimkou několika států, kde slušné mzdy dokázali zajistit odbory. Pár lidí se zvládne vypracovat a možná jste to zvládl i vy. Ale těch lidí je příliš málo na to, aby to stačilo. A vzhledem k tomu, že vaše pochopení ekonomiky je na úrovni 19. století, což o vaší inteligenci nic hezkého neříká, pravděpodobně jste se vypracoval jen proto, že jste měl štěstí. Obviňovat ostatní z neschopnosti tedy není na místě. To, že se každý může vypracovat je jen mýtus podporovaný těmi, kdo jsou u moci aby si svoji moc udrželi a několika lidmi, kteří si připadají chytřejší, pokud suverénně tvrdí blbost.

  • 30. 8. 2018 12:54

    Honza (neregistrovaný)

    Ano krize byli a vždy budou, krize je výsledek nerovnováhy v ekonomice. Např. krize 2008 byla kvůli předraženým nemovitostem a lidem co dávali nezodpověďně půjčky lidem co si to nemůžou dovolit. A výsledek nerovnováhy byla krize, kde měli banky co byli nezodpovědné dojedné zkrachovat, ale stát a FED nenechali volný trh pracovat a napumpovali do ekonomiky triliony USD a teď jsme tam kde jsme byli před deseti lety, bydlení je předražené skoro všude na světě. Kdyby banky zkrachovali krize by byla sice horší, ale pravděpodobně by se neopakovala.

    Takže kdybych si měl vybrat mezi volný trhem a státním zasahováním do ekonomiky beru volný trh.

    Moje myšlení je takové, že zdravý člověk se o sebe musí umět postarat sám a ne, že ho stát bude vodit za ručičku. Pak jsou naše demokratické volby jen o tom kdo slíbil více peněz a výhod pro co nejvíce lidí. Pokud se chci mít dobře tak proto můsím něco obětovat a né že budu volit poslance co vezme peníze jedné skupině a dá je té druhé co si je zvolila.

    A v dnešní době se člověk může stále vypracovat. Když porovnám sebe a mé bývalé kolegy jediný rozdíl byl v tom, že já jsem se po práci učil 2-6 hodin každý den a o víkendu i 10 hodin a to cca jen půl roku. Pak jsem si zaplatil za cetrifikaci v oboru co dělám a našel jsem si novou práci. To byla z mého hlediska celkem snadná cesta k lepším penězům a možná jsem měl i trochu štěstí, ale štěstí se musí jít na proti, tím že budu hrát na PC celý dne tak štěstí ani nepotkám.

    Takže ano pokud člověk na sobě nepracuje tak se nemůže vypracovat a není to o neschopnosti je to pouze o tom něco dělat.

  • 30. 8. 2018 17:06

    cx (neregistrovaný)

    Netvrdím, že se člověk nemůže vypracovat. Tvrdím jen to, že to zvládá čím dál méně lidí. V době, kdy byl v kapitalismu největší růst, zvládl se vypracovat každý druhý člověk. Dnes je to tak jeden z padesáti. Takže někde je chyba. Můžete obhajovat, že to jde, ale pokud to nebude zvládat dost lidí, ekonomice to nepomůže. S tím, jak se zvládá vypracova méně lidí a roste nerovnost, klesá poptávaka po běžných věcech (v poměru k možnostem produkce). Tím vznikají tlaky na další úspory a znovu klesá poptávka i zaměstanost. Pokud zrušíte minimální mzdu, velká část lidí se bude muset spokojit s tím, že sotva přežije. Nebude mít ani ty možnosti ke vzdělávání, jaké jste měl vy. A pokud klesne poptávka, podnikatelům nepomůže ani to, že budou mít levnou pracovní sílu - velká čás lidí bude mít prostě jen na nejzákladnější věci. Největší rozvuj v USA byl v době, kdy tam půda byla skoro zdarma (tedy za zabití pár indiánů) - to, že lidé měli možnost sami se živit na půdě, která pro ně byla levně k dostání, nutilo zaměstavatele aby zvyšovali mzdy. Díky tomu rostla poptávka i celá ekonomika. My volnou půdu rozdávat nemůžeme, takže máme alespoň ty minimální mzdy.

  • 31. 8. 2018 7:38

    Pavel (neregistrovaný)

    A není ta chyba náhodou v tom, že lidi nemají motivaci se vypracovat, neb do natažené ruky jim vždy stát (z peněz těch, kdo opravdu pracují) vždy něco nasype?

  • 31. 8. 2018 11:45

    cx (neregistrovaný)

    No, vám motivace asi stačila. Nebo se necháváte živit státem a dostáváte dávky? Ostatní mají z tohoto pohledu stejně motivace jako vy. Kromě toho se tu nebavíme o lidech, kteří nepracují, ale o těch, kteří pracují za malou mzdu - myslíte že dělník opravdu nepracuje? Myslíte že bez dělníků by svět byl lepší? Myslíte že když se někdo něco naučí, tak je to záruka že sežene místo? Já jsem si kdysi zaplatil rekvalifikaci na programování CNC strojů. Částečně proto, že tehdy na tuto pracovní pozici bylo hodně inzerátů. Byl jsem jedním z nejlepších, co kruz absolvovali. Práci jsem v tomto oboru stejně nesehnal a po několika letech už si z toho moc nepamatuju. Ztratil jsem peníze i čas. A pak se divíte, že lidé nemají motivaci se něco učit? 30% vysokoškoláků dnes pracuje na místech, na které by stačila střední škola - a to se týká nejen humanitních, ale i technických a přírodovědných oborů - možná jsou vyjímky jako lékaři nebo IT, ale to snad neznamená, že ostatní obory by měli mít úplnou smůlu - ne každý má nadání na konkrétní obor, kde je momentálě nedostatek lidí. To co demotivuje nejsou dávky, ale nedostatek příležitostí. A jak je možné, že kdysy, v rozkvětu kakpitalismu (u nás byl kapitalismus bohužel zaveden téměř přesně v době, kdy začal upadat), byl sociální stát posdstaně štědřejší než dnes, a přitom se vypracovalo více lidí?

  • 2. 9. 2018 0:18

    umfa (neregistrovaný)

    Nejlepší z kurzu a nesehnal jste práci jako programátor CNC? Kde jste to místo hledal? Vždyť programátorů je pořád zoufale málo a pořád máte šanci. Že jste něco zapomněl nevadí, stejně se budete muset zaučit na systém který v té které firmě používají.

  • 2. 9. 2018 13:25

    undatra (neregistrovaný)

    Nemůžeme rozdávat volnou půdu, ale to nevadí, nejsme už dávno zemědělský stát. Místo toho můžeme lidi nechat ať se živí jak chtějí, ať si podnikají v čem je napadne a nekecat jim do toho a neodčerpávat státní násoskou jejich kapitál. Efekt by to mělo přesně stejný.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).