a nazývat tuhle voslovinu "zrušením knihy jízd" může jen ten kdo návrh zákona nečetl.
zaprvé se nezrušila kniha jízd - ale jistá marginální výseč nejmenších podnikatelů jí nemusí používat.
kdo to dokáže použít?
1) neplátce DPH
2) tankuje méně než 2x měsíčně
3) má méně než tři auta
takový živnostník ale obvykle nemá auto v majetku, ale jezdí svým. jednou za rok nabouchá nějaké nesmysly do počítačového generátoru jízd, vynásobí 5,30,- a odečte si podstatně víc než 60.000/ročně.
neboli z kuličky prd.
to je asi jako jistá nejmenovaná banka halasně "zrušila poplatek za vedení účtu" - ale už opomněli dodat, že to je jen pro nepodnikatelské účty, že minimální zůstatek je 100.000, a že poplatky za položky se zdvojnásobily. . . . :-)
Dobrý den,
děkuji za názor. Uvědomuji si, že terminologicky není zrušení knihy jízd zcela správné, také proto jsem psal na počátku textu "zrušení povinného vedení knihy jízd". Doufám, že text je dostatečně postaven tak, aby čtenář pochopil, co zákon skutečně přináší. Celý zákon (včetně postupu, jak procházel legislativním procesem) si lze přečíst na http://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/historie?ke_dni=17.08.2009&O=7&action=detail&value=2511
Souhlasím s vámi, že využitelnost tohoto kroku je poměrně nízká a využije ji jen menší část podnikatelů. Na druhou stranu jde o opatření, které nikomu neuškodí a jestliže části ( i když malé) podnikatelů pomůže, jde podle mého názoru o správný krok.
S pozdravem
Daniel Morávek
Zdravím, a je nějak možné to kombinovat i s paušálním odpočtem výdajů? Příklad nyní: 100 000 výnosy - 50% = 50 000,- ke zdanění. Nově: (100 000 - 60 000 (auto)) - 50% = 20 000 ke zdanění?
paušální výdaj na dopravu bohužel nelze kombinovat s uplatňováním výdajů procentem z příjmů. Výdaje stanovené procentem z příjmů v sobě dle ustanovení § 7 odst. 8 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, zahrnují veškeré výdaje poplatníka vynaložené v souvislosti s dosahováním příjmů z podnikání, tedy i paušální výdaj na dopravu.