V nemocnicích neustále sestrám vykazují přestávku na oběd i když není možné si na ten oběd zajít. Není zastoupení. Noční slouží sestra sama a proto nemůže odejít z pracoviště a stejně se jí přestávka počítá. Nadřízeným je to jedno. Hlavně, že ušetří. Podle mě je tento problém znám a nic se nedějě. I v době veder není zajištěn přísun tekutin. Zaměstnavatel řekne ať se napijeme vody z kohoutku. Těch podmínek ,kt. se nedodržují by se našlo více.
Se vším skoro souhlasím, ale co máte proti vodě z kohoutku nechápu. Jako zaměstnavatel bych vám řekl totiž to samé, je to to nejzdravější pití co vám zaměstnavatel může dát, pokud nechcete aby vám jezdit čerpat pramenitou vodu kdykoliv kdy máte chuť, protože ta z kohoutku je lepší jak jakákoliv balena :)
A to je právě ono - jen malá část nemocnic je státních - za toto by měl jít pan Julínek sedět, v tom lepším případě se zodpovídat z toho, co způsobil svými rozhodnutími. Jak mohl dopustit, že se ze zdravotnictví stal byznys? Že zde nejde o člověka, ale jen o peníze a pojišťovny rozhodují oo tom, komu se péče zaplatí a komu odmítne?
Bohužel se započítáváním přestávky na jídlo a oddech, např. u sester sloužících noční směnu na JIP, kdy ji nemohou čerpat, je možné se v nemocnicích setkat. Je to jedna z věcí, kterou OIP při svých kontrolách prověřují.
Neuvádíte, jakou konkrétní práci vykonáváte, takže není možné jednoznačně odpovědět. Pro výkon většiny prací je dostačující, pokud zaměstnavatel umožní zaměstnanci poskytnutí pitné vody z kohoutku jako chladného ochranného nápoje. Takže pravděpodobně se nejedná o nedodržení bezpečnostních předpisů.
I toto řeší zákoník práce. Ve výjimečných případech nemusí být přestávka na jídlo a oddech poskytnuta. Musí však být zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo (započítává se do pracovní doby). Zaměstnavatel je povinen vzít v úvahu fyziologické a neuropsychické možnosti zaměstnance.
K čemu ty kontroly jsou? Pokud pošlete podnět, inspektorát práce zaměstnavateli zavolá kdy a proč přijedou, jaké dokumenty si má připravit. Ten den je v práci vše příkladně a kontrola odjede s tím, že se podnět nepotvrdil. Další den už sedíte "anonymně" na úřadě práce .... Bezpečnost práce kontroluje bezpečák jemuž zaměstnavatel každý rok platí za školení bezpečnosti práce .... Ten se nám směje do očí. V tomhle státě zákony neplatí.
Máte značně zkreslené představy. V případě, že inspektorát jde šetřit na podnět, tak nevolá, kdy a proč přijde. Také neprozrazuje jméno osoby, která podnět dala (můžete jej dát i anonymně, když se bojíte).
Dodržování požadavků BOZP by primárně měl kontrolovat vedoucí zaměstnanec. Jak on plní své povinnosti kontroluje odborně způsobilá osoba k zajišťování úkolů v prevenci rizik, tzv. bezpečák. Tato osoba primárně hájí zájmy zaměstnavatele. Zájmy zaměstnance má hájit odborová organizace nebo zástupce zaměstnanců v BOZP - pokud existují. V opačném případě se zaměstnanci musí hájit sami, například využít prověrky BOZP na svých pracovištích. Nemyslím si však, že by OZO své postavení zneužívala k tomu, aby se vám smála do očí. Spíše se stává, že se staví za potřeby zaměstnanců.
no mi zase přijde že máte zkreslené představy o kontrolách vy. pracovních,bezpečnostních i jiných. osobně jsem viděl jak majitel prodejny uřízl jednu nohu regálů protože tam stálo topení a on chtěl mít regál úplně u zdi, jelikoz tam ma malo mista. porusena stabilita, kdykoliv se to může zřídit kvůli oslabené konstrukci. a to že dal dva regály na sebe, (proc by koupil poradny velky skladovy regal treba za 3000,- no to je nemyslitelně drahe. to mate hned 2000,- doma a treba x 10) neřeším. obyc. regal za 500,-nostnost udajne 50kg police, vyska cca. 180cm. no to je malo musi byt az ke stropu. tak je dame na sebe. a ke stropu same lehke veci.napr. brzdove kotouče, desky, no mlcim. říkám mu že to není úplně ok. on na to, to neřeš. a byla tam kontrola, museli jsme vylepovat info o nosnosti na ty regály atd. a nic, bez problémů,
nebo prokazatelně se tam překračuje každý den prac. doba o min. pul hodiny. byla tam kontrola, vse ok.
je to spis jak pise pisatel nademnou. telefon dopredu, potom kavicka, dortik, pokec s majitelem. ale se zamestnanci ne, kdyz uz.... no osobni zkusenost je neprenosna pane. naštěstí to uz neni moje starost. je vidět že podnikat dnes může kdokoliv a jakkoliv, dle chuti. a budete se divit je to řekl bych velmi úspěšný obchod, nizke ceny jsou tahak. omlouvam se za interpunkci atd. pisu to z mobilu.
V centrálním skladu to probíhá úplně stejně jak se píše. Už cca 1 týden předem se ví, že bude "nějaká" kontrola, 3 dny "před" už je připraven plán, kdo co má dělat, večer před kontrolou se připravuje "občerstvení" a "dárkový balíček", uklízí, leští, popřípadě i maluje a v den kontroly je vše OK (doplněná docházka a přestávky - to už prý v IT umějí obejít, aby se tam nenašli chybky; ustrojení a nafasování chybějících nebo poškozených částí výstroje a k tomu ještě dopsání (zpětně) a podepsání (zpětně) výstrojního dokumentu, že dotyční zaměstnanci fasovali tak jak mají; zkontrolované a podepsané všechny nutné knihy a sešity BOZP a další jiné možné i nemožné dokumenty, o kterých nemáme mít tušení). Pak se akorát řeší: "NEUDĚLALI JSTE" (VY) nebo druhá fráze "UDĚLALI JSME" (MY). A takhle je to v každé firmě.
Inspektorát práce sice podněty šetří,ale poškozeného zaměstnance nepřizve(kdyby s tím souhlasil)takže mu zaměstnavatel může předložit zkreslené a nepravdivé informace,u kterých IP "nemá povinnost"zkoumat,jestli jsou pravdivé nebo ne!!!Na co je pak taková kontrola???A když nějaké pochybení přeci jen odhalí,dál následně po čase nezkoumá,jestli k nápravě došlo nebo se na nápravu zaměstnavatel "zvysoka ne......"to má zaměstnanec opět bombardovat IP nebo se obrátit na soud rovnou?Opakuju-NA CO teda Inspektoráty práce jsou?????
Mýlíte se, a to v několika věcech. V případě, že zaměstnanec podá podnět na OIP, ten na jeho základě nešetří případ konkrétního zaměstnance (k tomu není oprávněn - !), ale zda zaměstnavatel plní své povinnosti v oblasti, v níž podle stěžovatele došlo k porušení. Tomu též odpovídá závěr šetření a případně přijaté opatření.
Z výše uvedeného je zcela nesmyslné, aby k šetření byl přizván ztěžovatel. Ten se svého nároku může domáhat pouze soudně, nikoliv cestou kontrolního orgánu (to je velmi rozšíření omyl).
Dalším vašim omylem je tvrzení "dál následně po čase nezkoumá, jestli k nápravě došlo". Pochopitelně, je-li stanoveno nápravné opatření, následuje tzv. dohlídka, tzn. kontrola zaměřená na uskutečnění tohoto opatření.
Na závěr ještě odpověď na váš dotaz na co inspektoráty práce jsou. OIP jsou součástí Státního úřadu inspekce práce, který je kontrolním orgánem státu. Tedy SÚIP (včetně OIP) slouží ke kontrolní činnosti dodržování požadavků stanovených právními předpisy (nikoliv k vymáhání jednotlivých nároků z toho plynoucích).
dobry den je nas nekolik rodicu kteri si stezuji uz 2roky na spatny uklid ve skole kde chodi nase deti jak tridnimu tak reditelce a take uz na skolni inspekci ,ale ted novy rok co zacal ,jsme se dozvedeli ze uz druhou byvalou zamestnankini teto skoli travnik prerov ,prijali zpatky a pritom je vyhodili kvuli spatne prace kterou vykonavali,nebyli s nemi spokojeni a nakonec je berou zpatky jak je to mozne -moc se nam nelibilo prach ve tridach deti jsou alergicky,plisen u kosu ,plne kose,mravenci,prilepene zvykacky ktere tam byli i nekolik tydnu a nic,pokre podlahy kdyz tak chodi rodice a deti,rvani po detech od uklizecek,nedodrzeni pracovni doby,zpraceni veci atd,proste jsme pohorseni ze tento novy rok se bude opakovat,nase deti nechcou na jinou skolu maji tu pratele tak se snazime jim aspon trochu pomoci aby tu skolu dokoncili v poradku ,de nam hlavhe o zdravi a bezpeci nasich deti nevime co jeste udelat nebo kam se obratit dekujeme ,mozna nam pomuzete co s tim .......