Nezapomeňte. Nedoplatek z přehledu pro zdravotní pojišťovnu se platí jinak než u sociálního zabezpečení

4. 3. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Autor: 258398
Na poslední chvíli se budou letos vyplňovat i přehledy pro zdravotní pojišťovnu. U ní však musíte zaplatit nedoplatek z přehledu dříve než u sociálního zabezpečení.

Rok 2010 přinesl spoustu změn, které souvisejí s podnikáním a týká se to i zdravotního pojištění. Zvýšily se minimální měsíční zálohy, termín jejich placení a změnil se také strop vyměřovacího základu. Jenže důležitou a možná i opomíjenou věcí je pořád rozdíl v placení nedoplatku, který vyjde z přehledu o příjmech a výdajích OSVČ pro zdravotní pojišťovnu za rok 2009. Nedoplatek se totiž platí jinak než ten u sociálního zabezpečení.

Rok 2010 zamíchal s výší minimálních záloh

Minimální měsíční zálohy se s rokem 2010 opět zvýšily. Jejich výše poskočila z 1590 korun na 1601. Minimální vyměřovací základ přitom činí dvanáctinásobek 50 % průměrné měsíční mzdy. Ta pro rok 2010 byla stanovena ve výši 23 709 korun.

Zálohu 1601 korun musí navíc zaplatit i ty OSVČ, které v loňském roce platily zálohy nižší než právě uváděných 1601 korun. Výjimku tvoří pouze osoby, které nemají stanoven minimální vyměřovací základ. Zvýšil se navíc strop vyměřovacího základu, který je roven 72násobku průměrné měsíční mzdy. Jedná se tedy o částku ve výši 1 707 048 korun, původně byl přitom 1 130 640 korun. Když se to přepočítá na měsíce, získáme maximálně měsíční vyměřovací základ ve výši 142 254 korun. Sečteno, podtrženo, podnikatel nemůže zaplatit na zálohách měsíčně víc než 19 205 korun. Čtěte více: Změny v sociálním a zdravotním pojištění v roce 2010

U placení nedoplatků z přehledů je pořád pěkný guláš

Novinky střídá v tomto období podávání pravidelné přehledu pro pojišťovnu. Termín vypracování Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ, které podávají vždy za uplynulé zdaňovací období, se neúprosně blíží. Odvíjí se především od podání daňového přiznání. Jakmile podnikatel daňové přiznání na příslušný finanční úřad doručí, s podáním přehledu pro zdravotní pojišťovnu by rozhodně neměl otálet. Důvod je jednoduchý. I když se přehled pro zdravotní pojišťovnu podává nejdéle měsíc ode dne v měsíci, kdy mělo být podáno daňové přiznání, případný výsledný nedoplatek se ovšem musí zaplatit do 8 dnů od podání daňového přiznání. Čtěte více: Termíny na doplacení sociálního a zdravotního pojištění se liší

Rozdíl v termínech placení nedoplatků
Přehled nejpozději Nedoplatek nejpozději
Česká správa sociálního zabezpečení do 30.4. 2010 do 8.5. 2010
Zdravotní pojišťovna do 30.4. 2010 do 8.4. 2010

Pozn. Tyto termíny v případě, že daňové přiznání nezpracovává daňový poradce. OSVČ, které nejsou povinny daňové přiznání předkládat, musí zdravotní pojišťovně přehled odevzdat do 8. dubna.

A v tomto bodě může nastat řádný zmatek. Platba nedoplatku, který vyjde z přehledu pro Českou správu sociálního zabezpečení, se totiž poukazuje na její účet do 8 dnů po podání přehledu, tedy naprosto jinak než v případě zdravotní pojišťovny. Zákonodárci sice sjednotili placení záloh pro zdravotní pojišťovnu i sociální správu, u placení nedoplatků, které vyplývají z přehledů, jsou pořád termíny rozdílné. Když si dáme dohromady výše uvedená fakta, je nejlepší si vyplnit přehled pro zdravotní pojišťovnu nejdéle do 8 dnů od podání daňového přiznání. K výši nedoplatku se totiž podnikatel jinak nedopátrá a pojišťovny jsou v placení nedoplatků neúprosné. Jakmile se platba opozdí, naskakuje automaticky penále. Nerozumíte daním? Nechte si poradit od daňového poradce v online chatu

Nedoplatky na poslední chvíli zaplaťte hotovostí nebo kartou

Tomu se však dá vyhnout a to i v případě, že zapomnětlivý podnikatel chce zaplatit případný nedoplatek opravdu až 8. den. Na bankovní převod i složenku může rovnou zapomenout. Pojišťovny nově registrují příchozí platbu podle toho, kdy se připíše na její účet. I když zákon o platebním styku (celý seznam denně aktualizovaných zákonů) mezibankovní transakce podstatně zrychlil, automatickému naskakování penále se můžeme ubránit platbou v hotovosti na příslušné pobočce zdravotní pojišťovny. Některé z nich dokonce přijímají platbu kartou. Tuto možnost zavedla i největší zdravotní pojišťovna VZP: Možnost platit ve VZP pojistné (příp. i penále nebo pokuty) na veřejné zdravotní pojištění kartou je novinkou roku 2010. Zatím je tato služba k dispozici na deseti vybraných nejvíce frekventovaných pracovištích VZP: Praha (Na Perštýně), Brno, Plzeň, Hradec Králové, Pardubice, České Budějovice, Ostrava, Liberec, Teplice, Zlín, řekl Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Jak však ostatní zdravotní pojišťovny namítají, tato možnost je u některých z nich k dispozici už několik let. VZP se podle nich probudila pozdě: Zálohy na pojistné, penále i nedoplatky mohou naši pojištěnci zaplatit kartou na pobočkách v Praze a na všech krajských pobočkách, prozradil business serveru Podnikatel.cz Vladimír Polanecký, ekonomický ředitel Oborové zdravotní pojišťovny (OZP). Čtěte více: Zákon o platebním styku zrychluje transakce či zkracuje splatnost pojistného

Máte zmatek v placení nedoplatků?

Ten zároveň upozornil, že placení hotovostí i kartou je jeden z nejpohodlnějších způsobů platby nedoplatků v případě, že podnikatel potřebuje rozdíl ve svém přehledu uhradit co nejrychleji. Tyto platby ostatně i upřednostňujeme, protože jsou prakticky okamžitě připsány na náš účet a pojištěnec má jistotu, že pojišťovna platbu skutečně obdržela, doplnil Polanecký.

Marketing Meeting AI a tvorba obsahu

VZP ale upozorňuje, že při platbě kartou může pokladní požadovat předložení dokladu totožnosti. Ten bude požadovat v každém případě, pokud výše transakce bude vyšší než 30 tisíc korun. Zapomenout doklady se proto v tomto případě nevyplatí.

Kromě platby kartou jsou u většiny zdravotních pojišťoven novinkou i tzv. interaktivní formuláře. Ty nedoplatek či přeplatek samy spočítají. Zdravotní pojišťovny tak usnadňují práci s vyplněním formulářů stejně jako ministerstvo financí, respektive Česká daňová správa, která i v případě daňového přiznání připravila pro letošní rok tzv. chytré dokumenty. Všechny formuláře jsou k dispozici ke stažení na business serveru Podnikatel.cz Čtěte více: Daňový speciál, který obsahuje návody a interaktivní formuláře ke stažení

Autor článku

Michael je šéfredaktorem Podnikatel.cz a jeho doménou jsou rozhovory. Zajímá se o marketing, e-commerce a nové technologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).