Dnes v 10 hodin byly otevřeny nabídky na plnění miliardové ekozakázky „Odstranění některých ekologických zátěží vzniklých před privatizací“. Nabídku do soutěže podali všichni tři uchazeči, kteří splnili kvalifikační požadavky.
Nejnižší cenu nabídla společnost Marius Pedersen Engineering, konkrétně 56,8 miliard korun. S druhou nejnižší cenou pak přišla firma GEOSAN GROUP (57,8 miliard korun) a na pomyslném třetím místě se umístila společnost Environmental Services (65,5 miliardy korun). Všechny ceny jsou však bez DPH. Po započtení daně vycházejí všechny nabídky o více než 10 miliard korun výše.
Jak uvedl Ondřej Jakob, tiskový mluvčí ministerstva financí, hodnotící komise se nyní bude zabývat posouzením a vyhodnocením jednotlivých nabídek. Ministerstvo financí předpokládá, že hodnotící komise předloží závěrečnou písemnou zprávu o své činnosti do konce září,
dodal Jakob.
Ekozákazku dlouhobě kritizuje řada neziskových organizací a sdružení. Například Transparency International (TIC) ji označuje za největší jednorázový korupční obchod v dějinách této země. Navíc s enormním rizikem vyvedení miliard nebo dokonce desítek miliard korun ze státního rozpočtu,
upřesnil David Ondráčka, ředitel TIC. Čtěte více: David Ondráčka: Rekordní ekologickou zakázku má na svědomí Kalousek
Podle TIC se jedná jednoznačně o politickou zakázku, v níž se rozhoduje o vlivu uvnitř vlády mezi premiérem a ministrem financí a prakticky je to již dnes důležitější než detaily samotného tendru. Podle TIC tvoří rizika kartelových dohod, nedostatečné kontrolní mechanismy provedených sanací nebo možné arbitráže plynoucí z rozhodčí doložky dostatečnými argumenty pro zastavení tendru.