Část plateb přes PayPal - tohle už je opravdu příliš. Tady jasně nejde o nic jiného, než nastavit tak složité podmínky, ve kterých se udělá chyba na kterou čekají s pokutou.
PayPal má celkem asi šest různých platebních metod, tak ať vydají tabulku pro které EET platí a pro které ne. A co situace, kdy si zákazník během platby nový účet založí ? :-)
Nevím zda vám dochází, že PayPal je svobodný zahraniční subjekt, který do svých celosvětových služeb nebude integrovat nějaké přiblblé EET. Pokud by chtěli evidovat vše, tak tuto (pro určité obory prakticky jedinou) možnost plateb zcela odstřihnou, protože tak jak to agent StB stanovil je to neřešitelné.
To jde pouze v případě, že provozujete vlastní eshop do kterého PayPal integrujete. Pokud máte ale takový již hotový, žádné EET do něj nedostanete. PayPal integrace pro "shopping cart" takové pitomosti samozřejmě nemá.
Vlastní integrace by byla značně nákladná, rozhodně by se nevešla do těch 5000 Kč. Navíc je zcela zbytečná, stejně jako při platbě kartou, když nakonec jsou peníze převedeny na bankovní účet. Ale logiku zde samozřejmě nehledejme.
To, že "nakonec jsou peníze převedeny na bankovní účet" nemusí platit vždy. Lze to uspořádat i jinak a to tak, že se u tom zákazník (příp. kontrolor) nedozví. Možná měl zákonodárce úmysl, takovéto netransparentní platební metody omezit.
Rozhodně je nešťastník ten, kdo svůj byznys založí na cizokrajných řešeních, která nemá možnost ovlivnit a při tom si myslí, že budou trvale vyhovovat české legislativě.
Popravdě ona vétšinou není splněna ani ta základní definice že do toho spadají platby ktere zadává plátce prostřednictvím příjemce. Tato činost obyvkle probíhá zcela na portálu platební brány a příjemce do toho nijak nezasahuje. Ale kdo by se trápil s tím jak to ve skutecnosti funguje.
A co když zákazník zaplatí ze svého PayPal účtu, ale nemá tam dost prostředků, a tak se část peněz strhne z jeho karty? Je to evidovaná platba nebo ne? A co jiné metody platby přes PayPal, třeba e-check? Je to evidovaná platba nebo ne? :D
A největší legrace je, že jako příjemce platby se v mnoha případech vůbec nedozvíte, jakým způsobem nebo jakou kombinací způsobů platba proběhla. Prostě se jen na vašem PayPal účtu objeví, že platba přišla. Tečka. Podle mého názoru je důkazní břemeno na straně finančního úřadu. Pokud by chtěl udělit sankci, musí napsat, podle jakého právního předpisu postupoval a v čem došlo k jeho porušení. Mě se má EET týkat příští rok, protože přijímám platby přes PayPal, a jsem odhodlán EET ignorovat.
Holt to bude muset doputovat až k soudu, a jsem si jist, že ten rozhodne tak, že PayPal z pohledu zákona nespadá pod EET v žádném případě.
Metodika a požadavky finanční správy ve vztahu k PayPalu obsahují jeden zjevný logický rozpor, kvůli kterému to soud musí smést ze stolu.
Finanční správa ve své metodice klade požadavek na rozlišování, jakým způsobem PLÁTCE platbu zadal. Zároveň výslovně uvádí, že platební systém (v tomto případě PayPal) by měl příjemce platby informovat o tom, jakým způsobem byla platba zadána, zda z PayPal účtu zákazníka nebo kartou. To je ovšem v rozporu s pasáží zákona "k němuž dává příkaz plátce prostřednictvím příjemce". O jakém prostřednictví tu vedeme řeč, pokud příjemce platby ani neví, pro jaký způsob zadání platby se plátce rozhodl?
Logicky vzato, v případě šikany ze strany finančního úřadu a požadavku na doložení, proč nebyla evidována příchozí platba přes PayPal, je jediná možná odpověď: "Nevím, k této věci nemám žádné informace, protože tato platba byla zadána bez mého prostřednictví."
A nezapomínejme na jeden důležitý detail - zákon nikde explicitně nezmiňuje platbu kartou, takže vůbec nemusí být pravda, že pokud se vztahuje na platby kartou v kamenném obchodě na fyzickém terminálu, že se zrovna tak vztahuje na VEŠKERÉ online platby kartou. To nikdo neprokázal a z výše uvedeného plyne, že je to nejspíše nesmysl.