Též jsem na to slovíčkaření skočil. Daňové přiznání jde podat online... i když vlastně nejde, jak shrnuje poslední odstavec. Takže popohnán ujištěními našich vedoucích představitelů jsem se vrhl na EPO s tím, že to asi nějak udělali, a na konci je takový drobný detail: "Tento papír vytiskněte, podepište a doručte na finanční úřad". Tak řeším, co dál, jestli shánět korespondenční potřeby, které jsem už drahnou dobu nepoužil, nebo počkat, jestli to nebude vyřešeno doopravdy.
Jeden rok to bylo tak, že při přeplatku bylo nutno doručit ten podepsaný otisk datové věty, ale v případě, že vznikl doplatek daně, zaplacení dané částky se považovalo za potvrzení.
Vzhledem k tomu, že teď se snaží podat daňové přiznání především ti, kdo mají přeplatek, nezbývá, než podepsat a doručit.
Ale trochu to usnadnili: leckde mají sběrné boxy, do kterých to můžete vhodit a když tam je telefonní číslo, pošlou vám SMS s informací, že podání převzali.
Dobrý den, jen terminologická poznámka. ZAREP je evidentně zkratka za ZARučený Elektronický Podpis a používá ji patrně jen MFČR, které někdy v kvalifikovaných certifikátech vyžaduje přítomnost IK MPSV (jednoznačný identifikátor osoby namísto rodného čísla). Autor článku tak spojil: ZAREP = Kvalifikovaný certifikát, který obsahuje Identifikátor MPSV. To je chybné. I samo MPSV uvádí, že jimi akceptovaný "ZAREP" někdy může a jindy nemusí obsahovat IK MPSV (viz https://epodpora.mfcr.cz/cs/seznam-okruhu/certifikaty-elektronicky-podpis/10x-o-uznavanem-elektronickem-podpisu-za-4445). Při vší úctě pak MFČR vytváří chaos, když klade rovnítko mezi ZAREP a uznávaný el. podpis (viz tamtéž). Zaručený elektronický podpis je legislativní pojem definovaný v nařízení EU EIDAS (viz https://www.elektronicky-podpis.info/pojmy/zaruceny-elektronicky-podpis.dot) a uznávaný elektronický podpis je legislativní pojem definovaný v českém zákoně 297/2016 Sb. (viz https://www.elektronicky-podpis.info/pojmy/uznavany-elektronicky-podpis.dot) a tyto dva pojmy definují dvě různé kategorie el. podpisů (druhá je silnější). Definovaly dvě různé kategorie i podle staré směrnice a starého zákona č. 227/2000 Sb. Shrnuto: 1) MFČR je jediná (mně známá) instituce, která (jen pro Daňovou inf. schránku) vyžaduje přítomnost IK MPSV v jinak zcela obyčejných kvalifikovaných certifikátech produkujících zcela běžné uznávané el. podpisy a 2) uznávaným el. podpisům pak (bez ohledu na přítomnost IK MPSV v nich) říká MFČR poněkud chaoticky ZAREP. Nebo je to jinak? David Navara