Ani po tom ne.
Z pohledu zaměstnance, chce-li vyšší plat, musí změnit firmu. To si přečti třikrát a zapamatuj. Kamarád byl někdy kolem roku 1995 na jakési konferenci, či školení ve Vídni. A tam mu pravil jeden starý praktik Rakušák, co v tržním hospodářství žil od narození "My (bankéři, ale platí to obecně) musíme být jako kurvy. Jdeme tam, kde platí víc."
Přitom je to absurdní. V praxi to vypadá tak, že jednomu nepřidáte, protože to má jeho vedoucí zakázané přímo v HOS (hlavní organizační směrnice, s zaměstnanci se nevyjednává, vedoucí má povinnost všechno zamítnout), tak jde do jiné firmy. Začnete shánět náhradu. Nikdo schopný se za ty peníze nepřihlásí. Zvýší tedy peníze. V tu chvíli si jeho kolega oprávněně řekne, proč bych já osvědčený měl dělat za menší peníze, nežli někdo méně zkušený a neosvědčený. Také dá výpověď. Takhle to chodí v praxi.
Z pohledu daňového poplatníka to vypadá tak, že firmy brečí, že s platem 1/4 německých nemají lidi. A státe dej, státe zaplať stipendia pro mladé, státe zaplať stipendia, státe zadotuj, státe dovez lidi (naposledy muslimské imigranty...).
"České mzdy tvoří k německým opravdu oněch 28% jak uvádějí odbory. Podle parity kupní síly to bude 40%, ale je to pořád velmi málo ve srovnání s ekonomickým výkonem (dvě třetiny)."
"Při takto výrazných růstech zisků v roce 2014 (+12,4% podle hrubého provozního přebytku) byl růst mezd vyplácených nefinančními podniky ve srovnání s tím skromný (+2,2%).“
"V analýze ČSÚ dále najdeme i upozornění, že ČNB mimo boje proti deflaci počítala s vyššími firemními zisky (ze slabší koruny) jako kanálem, který se přelije do vyšších mezd. K čemuž očividně nedošlo."
"Připomeňme ovšem také, že reálná mzda vzrostla víceméně jen díky tomu, že ČNB byla mimo svůj inflační cíl (index spotřebitelských cen, CPI jen +0,4%). "