Provozovatelka brněnské restaurace se porušení zákona o evidenci tržeb nedopustila poprvé. Kdy bude moci restauraci opět otevřít?
Na základě několika dřívějších šetření bylo odhaleno, že nejenže provozovatelka uzavřené restaurace nedisponuje pokladním zařízením umožňujícím evidenci tržeb podle zákona, ale doposud si nepodala žádost o přidělení autentizačních údajů. A nemůže tak zasílat údaje o evidovaných tržbách správci daně a vydávat účtenky podle zákona o evidenci tržeb.
Čtěte také: Přestává se vás týkat #EET? Musíte upravit informace v aplikaci EET
Finanční úřad pro Jihomoravský kraj přistoupil k opatření k vynucení nápravy vydáním rozhodnutí o uzavření provozovny. Provozovna bude znovu otevřena, až poplatník prokáže finančnímu úřadu, že si požádal o autentizační údaje a má funkční pokladní zařízení, tedy je schopen plnit povinnosti uložené mu zákonem. Může jít tedy o hodiny, ale též o týdny, záleží zcela na poplatníkovi,
uvedl mluvčí Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj David Stančík.
Jaké pokuty a sankce u evidence tržeb hrozí?
V případě, že fyzická osoba, fyzická podnikající osoba či právnická osoba závažným způsobem úmyslně ztíží nebo zmaří evidenci tržeb, lze jí uložit pokutu až do výše 500 000 Kč.
Konkrétní rozsah pokut a sankcí je pak následující:
Podnikatelé, jak právnické, tak fyzické osoby, se mohou prohřešit nesplněním těchto povinností a dostat za ně následující pokuty:
- zaslat datovou zprávou údaje o evidované tržbě správci daně, (až 500 tisíc Kč)
- vystavit účtenku tomu, od koho evidovaná tržba plyne, (až 500 tisíc Kč)
- umístit informační oznámení, (až 50 tisíc Kč)
- zacházet s autentizačními údaji nebo certifikátem pro evidenci tržeb tak, aby nemohlo dojít k jejich zneužití. (až 50 tisíc Kč)
Pokud kontrola zjistí zvlášť závažné porušení povinnosti zasílat údaje o evidované tržbě nebo vydávat účtenky, nařídí okamžité
- uzavření provozovny nebo
- pozastavení výkonu činnosti, při které dochází k evidenci tržeb.