Datové schránky používají lidé primárně ke komunikaci se státními úřady a zde přijaté zprávy tak vyvolávají dojem důvěryhodnosti.
Poplatek rozhodně neplaťte
Zbystřete tedy, pokud by vám došla datová zpráva s předmětem „Aktualizace evidovaných údajů“ od služby nazvané Registr Ekonomických Subjektů ČR s výzvou k úhradě poplatku 1000 Kč za evidenci v rejstříku.
Zpráva na první pohled vypadá jako úřední dokument zaslaný státním registrem a snaží se vzbudit dojem, že zaplacení poplatku je povinné. Vychází přitom z podobnosti s Registrem ekonomických subjektů, který provozuje Český statistický úřad. Ve zprávě zmíněný Registr Ekonomických Subjektů ČR je však provozovaný soukromou firmou a funguje na webové adrese rescr.cz. Jak uvádí David Slížek v článku na Lupa.cz, podle obchodního rejstříku má společnost registr subjektů s. r. o., provozující rejstřík, jediného majitele, kterým má být Raúl Montenegro Mazas s adresou v Panamě.
Ukázku datové zprávy a další podrobnosti najdete v článku: Pozor na trik: Registr Ekonomických Subjektů ČR chce v datové zprávě peníze za zápis
Český statistický úřad spravuje Registr ekonomických subjektů podle § 20 zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě a zápis do něj není nikterak zpoplatněn. Aktualizace údajů v registru probíhá na základě administrativních zdrojů. Veškerou komunikaci ČSÚ se subjekty lze ověřit na webových stránkách v aplikaci „Výkazy podle IČO“ (v záložce „Výkazy, sběr dat“).
Prosíme uživatele, aby na tyto podvodné e-maily či zprávy v datových schránkách nereagovali. V případě pochybností prosím kontaktujte informační servis Českého statistického úřadu, ať již telefonicky či e-mailem,
upozorňuje mluvčí ČSÚ Jan Cieslar.
Daňový portál na Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz
Potřebujete si rychle spočítat, kolik letos zaplatíte na daních? Zadejte své hodnoty do Daňové kalkulačky pro OSVČ
Nevíte si rady s daňovým přiznáním? Vyzkoušejte interaktivní šablony, které automaticky vyplní daňový formuláře nebo přehled pro pojišťovnu.
Jakou budete mít čistou mzdu v letošním roce? Aktualizovali jsme pro vás Mzdovou kalkulačku
Nejnovější články o daních sledujte v sekci Daňové přiznání, Daně z příjmů, Přehled o příjmech a výdajích.
Podobného triku využívalo v České republice několik společností. Ty provozovaly katalog nebo rejstřík vycházející ze státních databází a snažily se pak od podnikatelů získávat peníze za zařazení do katalogu. Jedná se o klasický příklad takzvaného phishingu, kdy se zpráva tváří jako ta od oficiálních institucí nebo firem a jejím cílem je od nepozorných příjemců vylákat peníze nebo cenná data. Phishingové útoky se nedávno týkaly například tuzemských bank. Psali jsme o tom v článku Klienti českých bank „pod palbou“ podvodných mailů. Buďte obezřetní
Po dobu nouzového stavu bylo od 23. března 2020 možné zasílat poštovní datové zprávy zdarma, což vedlo k minimalizování osobního styku, ale také k šíření spamu a podobných podvodných zpráv.
Více informací najdete v článku Datové schránky jsou plné spamových zpráv, podezřelé přílohy neotevírejte