Názory k článku Neplatíte koncesionářské poplatky za mobil? Pozor na pokutu

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 6. 2009 10:07

    klient digitv (neregistrovaný)
    jste klienty upc nebo digitv? Tyto spolecnosti jsou na internetu vsude znamy, ze nevyrizuji reklamace. maji povinnost hradit naklady spojene s reklamaci a to delat nechteji. vyuzijte toho a zaslete temto spolecnostem dopis o nefunkcnosti zarizeni a pozadavek o prezkoumani technikem, zaroven ale dle smlouvy platte poplatky za vyuzivani, takhle se o vas nikdo od nich nebude zajimat. zaslete dopis, protoze jste si sluzbu nejspis nesjednavali nekde v kamenem obchode, ale montazni technik prijel k vam domu. vas dopis nejspis nekam zahodi a nechte to byt, ze zakona mate pravo odstoupit po mesici nevyrizeni od smlouvy ale nemusite a vy mate u soudu v pripade soudniho rizeni s ct a rozhlasem padny duvod k neplaceni poplatku. radsi poslat jeden dopis nez porad reagovat na nejake vyzvy.
  • 19. 6. 2009 10:45

    jezevec (neregistrovaný)
    nespadá právě tohle do kategorie nemožnosti vyvinit se z poplatku i poté, co "zařízení bylo upraveno pro jiný účel?"
    my jsme to s mobilama řešili tak, že jsme zašli do bazaru, a nechali si na potvrzení "v zařízení bylo technicky znemožněno jeho použití pro terestrický příjem FM" spálit jeden obvod - protože nebudeme přece za deset lidí platit koncesionářský rozhlasový poplatek za nevyžádaný přijímač v mobilu. to samý děláme s autorádiama, která výrobce nevyžádaně nacpal do auta už ve výrobě. přesto je ale formulace "úprava pro jiný účel" právně sporná.
    když používám televizi jen jako monitor k videu, je to upraveno pro jiný účel a poplatky platit musím, to je zřejmé - a nepomůže ani prokázat že k televizi nevede ani anténa a že tedy jako přijímač rozhodně neslouží, to je sice podlost ale to máme vyzkoušené.
    když ale přijímač zlikviduju, nebo prokazatelně nefunguje - přestává z toho být přijímač, a nebo je to jen zařízení upravené a poplatky se platit musí?
    co když to udělám obráceně - vezmu prázdný rámeček od autorádia, a dá do něj jen střeva z CD a kazeťáku? vypadá to stejně, ale není to dodatečně upravený přijímač . . . .
    kdo to ví?
  • 6. 9. 2010 15:02

    Student (neregistrovaný)
    §2 odst. 4 písm. e zákona č. 348/2005 Sb. říká jasně: „Rozhlasovému nebo televiznímu poplatku nepodléhají ozhlasové nebo televizní přijímače, které jsou neoddělitelnou součástí koncových mobilních telekomunikačních zařízení.“
  • 21. 6. 2009 21:15

    joey (neregistrovaný)
    Mě by taky zajímalo, kdo a jak definuje která zařízení jsou "technicky způsobilá k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového vysílání". U rádií k tomu určených bych laicky řekl, že je to kombinace interního HW (nějaké transistorky nebo dneska obvody) + Hw rozhraní (ovládací čudlíky). Pak pokud zařízení má jak vnitřní obvody pro ladění stanic a vnější obvody pro ovládání tak je (dle mého) technicky způsobilé k příjmu. U mobilů (a počítačů) si ale nejsem jistý, že je automaticky technicky způsobilé příjmu pokud má jen na tišťáku brouka na FM - potřebuje taky SW, který když nemám, tak smolík a zařízení není technicky způsobilé. Takže selským rozumem po mě nikdo nemůže chtít poplatky za PC, které má v sobě TV/FM kartu, pokud nemám nainstalován ovladače/program pro komunikaci s TV/FM kartou. S mobilem je to obdobné a pokud nemá vyloženě HW ovládání FM ladění tak nepřítmnost SW pro rádio zamezí volitelné reprodukci rádia.

    Toť můj laický názor na věc. Byl bych rád, kdyby někdo znalý dokázal říct, kde a jak se tedy definuje ta "technická způsobilost". Pokud to není v zákoně, tak si myslím, že je to jen obrat, který je potřeba jen příslušně interpretovat a myslím, že existuje řada vzdělaných lidí, kteří potvrdí bez mrknutí oka, že samotná TV karta jen jako HW v krabici od počítače prostě nestačí a není technicky způsobilá ladit stanice neb bez svého SW se neobejde.

    Jinak samozřejmě chápu který ten boj proti zrušení koncesionářských poplatků, kde jde hlavně o lobby výběrčího (česká pošta) a spoustu úžasných fleků, které kolem výběru poplatku existuje (evidence platičů, evidence neplatičů...). Přímou platbou z daní na hlavu by se dalo ušetřit asi tak 50% z celé sumy a všichni zainteresovaní to moc dobře vědí...
  • 21. 6. 2009 23:19

    Ladislav Jančík (neregistrovaný)
    Proč se autor článku nezmínil o paragrafu 5, odstavci 5 tohoto zákona ? Dnes už není nic tak složitého zařídit si pro podnikatele živnost na prodej, výrobu nebo opravy rozhlasových a televizních přijímačů ( živnost volná ) a dle tohoto odstavce -
    (5) Poplatník, který je právnickou osobou nebo fyzickou osobou, která je podnikatelem a v rámci podnikání vyrábí, opravuje nebo prodává rozhlasové nebo televizní přijímače, neplatí rozhlasový nebo televizní poplatek z těchto rozhlasových nebo televizních přijímačů; má-li taková osoba provozovny určené k výkonu této činnosti, platí rozhlasový nebo televizní poplatek z počtu rozhlasových nebo televizních přijímačů, který odpovídá počtu těchto provozoven. Tím není dotčena povinnost platit poplatky podle odstavců 1 až 4. - bude platit pouze za každou provozovnu 1 rozhlasový a 1 televizní poplatek.
  • 14. 10. 2010 16:46

    Ivan Nový (neregistrovaný)
    Ty nenažrané vzájemně se podporující vyžírky. Zdali O2 platí za všechny služební mobily, nebo policie, soudy, ministerstva, úřady. ČT a ČRo už prožere 7 miliard, točí se třeba 70 filmů ročně, které až na pár výjimek nikdo nevidí. To je jasný tunel veřejných peněz.
  • 19. 3. 2012 23:19

    ? (neregistrovaný)

    Platit za rozhlasový, nebo TV přijímač v mobilu?????
    Jasně je v §2 odst. 4 písmeno e) zákona č. 348/2005 Sb. uvedeno, že jsou osvobozeny od rozhlasového a televizního poplatku rozhlasové nebo televizní přijímače, které jsou neoddělitelnou součástí koncových mobilních telekomunikačních zařízení.
    Mobilní telefon je bezpochyby koncovým mobilním telekomunikačním zařízením vyhovujícím tomuto zákonu. Proto není třeba za něj platit TV a rozhlasové poplatky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).