Konkrétně se tato povinnost týká poplatníků, kteří mají zpřístupněnou datovou schránku anebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Jen v loni nedodržely elektronickou formu podání tisíce podnikatelů.
Kdo musí přiznání podat elektronicky
Na podání daňového přiznání mají podnikatelé už pouze několik dní. Přiznání lze podat buď v papírové, nebo elektronické podobě. Už dva roky ale platí, že někteří podnikatelé nemají na výběr a musí přiznání podat elektronicky. Konkrétně se jedná o ty, kteří mají zpřístupněnou datovou schránku anebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Tito podnikatelé musí činit vybraná podání pouze datovou zprávou ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně odeslanou způsobem uvedeným v § 71 odst. 1. daňového řádu. Mezi vybraná podání se řadí i daňové přiznání k dani z příjmů.
Na e-tiskopis musí dotčení podnikatelé zapomenout
Daňový řád sice stanovuje, že za elektronické podání (dle požadavků výše) nelze považovat podání tzv. e-tiskopisem, ještě před dvěma roky ale platila výjimka a finanční správa akceptovala i podání, učiněná postupem podle § 71 odst. 3 daňového řádu, tedy tzv. e-tiskopisem. Přiznání jste tedy mohli poslat přes Daňový portál finanční správy, aniž byste jej nějak elektronicky podepisovali. Museli jste však vytisknout tzv. e-tiskopis (jakýsi jednostránkový výtah podaného přiznání, který slouží jako potvrzení o odeslání), ten ručně podepsat a do 5 pracovních dní doručit na příslušný finanční úřad. Před rokem ale tato výjimka skončila a e-tiskopis už majitelé zpřístupněných datových schránek nemohou využít.
Lze tak přiznání podat jednou z těchto možností:
- podepsanou uznávaným elektronickým podpisem,
- odeslanou prostřednictvím datové schránky, nebo
- s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky.
U daně z příjmů se u elektronického podání nejvíce chybuje
Kdo navíc tuto povinnost nedodrží, nemůže spoléhat na benevolenci úřadů a automaticky dostane pokutu 2000 korun. Od roku 2015 totiž platí, že kdo učiní podání jinak než elektronicky, ačkoli to měl za povinnost, vznikne mu povinnost uhradit pokutu ve výši 2000 Kč. Pokud daňový subjekt nesplněním povinnosti učinit podání elektronicky závažně ztěžuje správu daní, může dostat penále až 50 000 Kč. Pokutu lze uložit nebo rozhodnout o povinnosti ji platit nejpozději do 3 let ode dne, ve kterém došlo k porušení povinnosti.
Že v tomto podnikatelé často chybují, dokládají i statistiky finanční správy. Jen v loňském roce udělily úřady celkem 13 tisíc pokut za nedodržení elektronické formy podání. Nejčastěji podnikatelé chybovali právě u daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob, kde bylo uděleno 8330 těchto pokut. Celkově tak na pokutách za nedodržení elektronické formy podání mají obdržet přes 26 milionů korun. V roce 2015 přitom pokutu dostaly jen stovky podnikatelů. Za nárůst může hlavně rozšíření počtu podnikatelů, kteří musí daňové přiznání (a další vybraná podání) elektronicky podávat. A nejde jen o již zmíněný konec výjimky u e-tiskopisu.
Čtěte více: Tisíce podnikatelů dostaly pokutu 2000 Kč, neučinily totiž podání elektronicky
U DPH jsou navíc podání neúčinná
Od ledna 2016 musí podávat přiznání k DPH elektronicky i plátci DPH - fyzické osoby s obratem do 6 milionů korun za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Tito drobní plátci přitom měli v roce 2015 ještě výjimku. Od 1. května loňského roku navíc podání u DPH, u kterého je povinnost učinit jej elektronicky a které není učiněno datovou zprávou ve formátu nebo struktuře zveřejněné správcem daně, je neúčinné. Na plátce DPH tak bude pohlíženo, jako kdyby podání neučinil, a hrozí mu tak sankce, které se s nedodržením povinností pojí.
Čtěte více: Plátci DPH, pokud neučiníte podání v předepsané struktuře, bude neúčinné
Jaké další sankce hrozí
Co se týče termínu podání přiznání, mohou letos OSVČ bez daňového poradce podávat přiznání až do pondělí 3. dubna. Vzhledem k tomu, že 1. červenec připadá na sobotu, podnikatelé s daňovým poradcem mají čas na podání přiznání až do pondělí 3. července. Do 3. dubna však musí příslušnému finančnímu úřadu tuto skutečnost doložit. Stále také platí, že za den podání se bere den, kdy OSVČ odevzdá přiznání na finančním úřadě, poště či ho odešle prostřednictvím daňového portálu nebo datové schránky.
Pokud se podnikatel s přiznáním opozdí, nemusí se hned obávat toho, že dostane pokutu. Podle daňového řádu totiž začíná nabíhat penále až od 6. dne a činí 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, maximálně ale 5 % stanovené daně (s tím, že tato částka nesmí být vyšší než 300 000 Kč). V případě, že výše pokuty nepřekročí 200 korun, správce daně penále nepředepíše.