Přibližně dalších 300 milionů korun požaduje neprůhledná firma eMoneyServices (EMS) na provoz projektu Opencard. Podle občanského sdružení Oživení, které informaci přineslo, lze ale sehnat srovnatelné řešení dopravní karty od jiného dodavatele v rozmezí od 20 do 60 miliónů korun. Tedy o řád levněji. Jak ale aktuálně uvedl pro ČTK primátor Tomáš Hudeček, Praha nabídku EMS odmítá a peníze ji nezaplatí.
Čtěte také: Za peníze na Opencard mohla Praha platit skoro rok mzdy učitelům středních škol
Za firmou EMS opět stojí Petr Stránský
Projekt Opencard se má dle informací Oživení převést na nově vzniklou akciovou společnost Operátor Opencard. Jejím hlavním dodavatelem ale stále má být neprůhledná společnost EMS, která projekt převzala od firmy Haguess. EMS vznikla 1. prosince 2011 s předmětem podnikání pronájem nemovitostí. 31. října 2012 kupuje EMS část firmy Haguess. EMS je součástí holandské společnosti EMONEY GROUP B. V. Dle holandského obchodního rejstříku tato firma vznikla teprve 10. října 2012, tedy jen 21 dní předtím, než EMS odkoupila část firmy Haguess. Za pozornost stojí také zakladatel holandské společnosti EMONEY GROUP B.V., gibraltarská firma Exiler limited,
uvádí sdružení Oživení ve své tiskové zprávě. Oživení dále dodalo, že z výpisu gibraltarského obchodního rejstříku vyplývá, že ředitelem Exiler limited je Petr Stránský, bývalý ředitel firmy Haguess.
Jak uvedl radní pro informatiku Jan Vašíček, společnosti EMS požaduje v příštích dvou letech za poskytnuté služby zhruba 300 miliónů korun. 50–80 miliónů korun bude stát odkup části společnosti EMS a 100 milionů korun půjde na podporu stávajícího systému. Vývoj nového systému (sloučení systémů Dopravního podniku a města) má stát 140 miliónů korun a vypořádání údajných pohledávek 61 miliónů korun. Oživení oslovilo potenciální poskytovatele služeb, kteří nabízí systém dopravních čipových karet. Většina firem uvedla, že je schopna dodat Praze nový kompletní systém dopravní čipové karty s více funkcionalitami, než má současná Opencard. Cena těchto řešení se přitom pohybuje v rozmezí 20–60 miliónů korun.
Na požadavky EMS zareagoval primátor Tomáš Hudeček, který považuje nabídku za nepřijatelnou.