Stále lze totiž ještě přiznání beztrestně podat a daň bez pokut doplatit. Sankce nabíhají až od šestého pracovního dne po termínu (úroky z prodlení z nedoplatku daní pak až pátý pracovní den po splatnosti).
Úřady evidují přes 2 miliony přiznání
Řada podnikatelů nechala podání daňového přiznání tradičně až na poslední chvíli. V poslední den podávání, tedy 1. dubna, přijala finanční správa 160 tisíc přiznání. Z celkového počtu 2,04 milionu daňových přiznání jich bylo vybráno 1,76 milionu od fyzických a 274 tisíc od právnických osob. Podle odhadů finanční správy poplatníci, kteří mají povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem nebo kterým přiznání zpracovává poradce/advokát, odevzdají v prodlouženém termínu do 1. 7. 2019 ještě téměř 600 000 přiznání.
Vše se dá ještě bez pokut napravit
Kdo do včerejška přiznání nepodal, ačkoli to měl za povinnost, nemusí se hned obávat sankcí. Podle daňového řádu totiž začíná nabíhat penále až od 6. pracovního dne a činí 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, maximálně ale 5 % stanovené daně (s tím, že tato částka nesmí být vyšší než 300 000 Kč). V případě, že výše pokuty nepřekročí 200 korun, správce daně penále nepředepíše. Bez rizika pokuty tak lze přiznání podat ještě 8. dubna. Opozdit se lze i s doplatkem daně. Úroky z prodlení totiž začínají nabíhat až pátým pracovním dnem následujícím po dni splatnosti, tedy od pondělí 8. dubna.
Čtěte více: 1. duben není konečná, bez rizika pokut se lze s přiznáním o několik dní opozdit