Některá města zkouší novou metodu, jak učinit dopravu bezpečnější. Je to metoda vskutku kuriózní, neboť se v rámci ní ruší semafory, dopravní značky, přechody pro chodce a chodníky.
Díky těmto opatřením se tak všichni účastníci provozu musí dohodnout mezi sebou sami. Dopravní značení již zrušilo například několik měst v Německu, ve Velké Británii, USA, Nizozemí, Švédsku a Austrálii. O projektu informuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur s tím, že nápad na projekt s názvem Shared Space, tedy Společný prostor, pochází od Holanďana Hanse Mondermana. Hlavní myšlenka stojí na tvrzení, že nadbytek značek řidiče mate a paradoxně tak přispívá ke vzniku nebezpečných situací. Většina automobilistů prý stejně více než 70 % značek ignoruje.
Hans Monderman je toho názoru, že pokud se řidič dostane do dopravní situace bez značení, je opatrnější a jeho jízda civilizovanější. V jednom německém městě, kde se projekt Shared Space uplatňuje to funguje tak, že při dávání přednosti platí pouze pravidlo pravé ruky. Chce-li silnici přejít chodec, řidiči jej musí automaticky pustit a tak zvyšují pozornost už jen když vidí pěší osoby u kraje vozovky. Doprava se dle informací asociace stala v tomto městě plynulejší než v době semaforů a dopravního značení.