Rok 2021 zavádí možnost tzv. paušální daně. OSVČ se tak prostřednictvím jedné paušální platby budou moct zbavit povinnosti přiznávat na třech různých formulářích daň z příjmu, sociální pojistné a zdravotní pojistné. Na druhou stranu tím ztratí možnost uplatňovat slevy na dani, daňové zvýhodnění či nezdanitelné částky. Paušální odvod se bude skládat z minimální částky zdravotního pojistného, 1,15násobku minima sociálního pojistného a daně ve výši 100 korun.
Jak spočítal server Podnikatel.cz, paušální daň se výrazně vyplatí především OSVČ se 40% paušálem, které nevyužívají žádné slevy či zvýhodnění na dani a mají vysoké příjmy. Naopak OSVČ s 80% vždy na paušálním odvodu přímo prodělají (samozřejmě ale mohou ušetřit díky úspoře administrativních nákladů). U 60% paušálu pak záleží na výši příjmů a slevách a zvýhodněních, která poplatník uplatňuje. Záleží pak i na tom, zda může třeba daňové zvýhodnění místo OSVČ využít jeho/její manželka/manžel.
Spočítali jste si, že se vám paušální daň vyplatí, ale nevíte, zda na ni máte nárok? Jak na žádost při vstupu do paušálního režimu? Všechny otázky kolem nové paušální daně zodpovídá odborník z ministerstva financí. Odpovědi jsou zajišťovány zcela zdarma.
Ptejte se odborníka v poradně pro Paušální daň 2022
Mgr. Ing. Tomáš Weiss
odbor vnějších vztahů a komunikace MFČR
Mgr. Ing. Tomáš Weiss z Ministerstva financí ČR zodpovídá všechny otázky, které se týkají nové paušální daně pro OSVČ.