V Německu je mnohem více věřících lidí a obchody tam, většinou, byly v neděli zavřené vždy. Protože světit neděli je boží přikázání. Ale ve velkých městech, např. Mnichov, jsou některé obchody otevřené i v neděli. Je to všechno o zvyku. U nás, na Jižní Moravě, kde je hodně věřících, jsou také otevřeny obchody a věřící chodí nakupovat v neděli právě tak, jako my, bezvěrci z podhůří. A řekla bych, že v neděli je ve velkých marketech mnohem víc zákazníků, než v jiné dny, kromě těch, kdy jsou slevy.
Tržní ekonomika - jak kdysi vysvětloval Ing. Václav Klaus starší, se má odvíjet od nabídky a poptávky. Je zájem nakupovat? Je. Tak je otevřeno. Stát by se do tohoto neměl míchat. Protože nakonec ty daně z tržeb jdou do státní pokladny. Minulou neděli jsem musela jet nakupovat v neděli, vrátila jsem se ze zahraničí a doma jsem neměla ani chléb, nakupovala jsem v Kauflandu, kde jedna naštvaná pokladní hlasitě vykřikovala, jaký je to b.....l, ona musí být v práci a ironicky říkala, no, vlastně, dyť bych se doma nudila. Tuto ženu náhodou znám, ta zrovna nemá malé děti, nemá manžela, nemá zahrádku, nelyžuje, nejezdí na kole. Proč pracuje na místě, kde ji to vůbec nebaví a je nutné svou omrzelost vykřikovat do světa. Moje snacha je sálová instrumentářka na chirurgii v nemocnici. Pracuje na směny, má dítě na základní škole. Také pracuje v neděli, o svátcích, prostě tehdy, kdy má předepsanou službu. To je ale samozřejmost, zdravotníci přece musí pracovat pro záchrany životů pořád, vždyť jsou tak zvyklí. A co řidiči veřejné dopravy? Letci? Anebo pečovatelé a pečovatelky v domovech pro děti nebo seniory? Ti to zapíchnou v sobotu a prostě v neděli "nedělají"? A na Německo bych se neohlížela. Je to země, která má také svá specifika a řídí se svými zákony, které vytváří její zákonodárci. Jeďte se podívat do severských zemí, např. Island, tam po krizi pracují všichni a dost tvrdě. Je tam otevřeno všude a denně. Někdy mám dojem, že někteří lidí v ČR prostě všechno chtějí, ale za minimum námahy.
kámoška tam pracuje na vedoucí pozici pracovní dobu má od rána do večera když jde z práce mají už v obchodech zavřeno mlže tedy nakupovat leda o výkendu a to mají jen v sobotu dopo = NESKUTEČNÉ FRONTY, ŠÍLENÉ, NAKUPUJE KAŽDÝ, říkala že na to nemá čas trávit půl dne nakupováním pár základních věcí ráda vzpomíná na to jak si kdykoliv zašla do Tesca....
Pokud kamoska pracuje od 8 do 8, tj 12 hodin denne, nepracuje 5 dnu v tydnu, tudiz vymluvy o tom, ze muze jenom o vikendu jsou jenom vymluvy. Nach § 3 S. 1 ArbZG darf die werktägliche Arbeitszeit von acht Stunden grundsätzlich nicht überschritten werden. V sobotu jsou fronty ale ze by se nedarilo nakoupit se neda rict, spousta lidi nakupuje treba v patek.
V nemecku je super ze kdyz se clovek vyda do mesta tak do osmi bezpecne vsude nakoupi. Ne jak v cesku, nekde zavrou v pet, nekde v sest, jen retezce v osm nebo v devet. Tam vsichni zaroven v osm. Clovek to nemusi resit jestli jeste bude otevreno.
Ale ma to i sve vtipne stranky. Napr. v bmw muzeu maji obchod se suvenyry. Je otevreny porad, ale v urcitou dobu vam prodaji jen pokud mate vstupenku z muzea.
Pokud jste v duchodu, na materske dovolene, studujete nebo "makate" na pracku, tak Vam je jedno, ze je v nedeli zavreno. Pokud ale makate od nevidim do nevidim, tak jste rad, ze si muzete o vikendu zaridit veci na ktere v tydnu proste nemate cas,protoze jste v praci. Osobne by jsem byl radsi pro zkraceni pracovni doby, treba na 4 dny v tydnu. ;-)
Téměř všichni ostatní pracující lidé normálně pracují i ve svátek. Nejenom podnikatelé, ale i pracovníci v ubytovacích službách, pohostinství, kultuře, dopravě, zemědělství, zdravotnictví, energetice, sdělovací prostředky a novináři, policie, hasiči, armáda, vodohospodáři, telekomunikace, atd., atd. Nepracují pouze někteří úředníci a učitelé a nyní tedy také někteří pracovníci obchodu. Jinak všichni pracují.
Každý si může vybrat kde bude pracovat a když se mu nelíbí pracovat ve svátek jako ostatní, tak může jít dělat něco jiného, kde mu to bude vyhovovat lépe. Když chce stát takto nesmyslně zakazovat pouze některé malé skupině lidí pracovat, není to normální.
Tak mají zakázat pracovat všem, to by byl malér, že, až by vám netekla voda, nešla elektřina, nebylo teplo, nehrála televize ani rádio, nefungoval internet ani telefon, nelítala by letadla, nejezdily vlaky, autobusy, metro, zavřely nemocnice, nefungovala policie, hasiči, zvířata v ZOO a v zemědělství by měla hlad a žízeň, nikdo by se nepostaral o staré a nemocné lidi, nestřežení vězni by odešli z vězení, atd., atd. Je to blbost zakazovat malé skupině lidí pracovat, když všichni ostatní lidé normálně pracují. Proč by měla mít tato malá skupinka lidí výjimku a zákaz práce ? Když má platit tento nesmyslný zákaz pracovat, tak ať platí pro všechny.
Ono je to pěkné, proč to funguje všude jinde jenom né u nás?Každý pořád to vidí na prodavačích ,když se jim to nelíbí tak ať jdou jinam.Ale kdyby bylo kam tak půjdou a kdo by prodával-nikdo.Každá profese má své výhody a nevýhody.Ale zkuste si být v obchodě každý den - to ne ni jenom o prodeji, je to taky o doplnění ,naskladnění, uklizení a to kolikrát dělají jenom ty jedny na směně a dnešní zákazník- ten je nespokojený pořád....A pak volno žádné, po dvanácti dnech v práci a máte volný víkend -jste tak utahaný ,že místo toho ,aby se šlo ven si jdete lehnout A plat minimální.Dříve se o svátcích bylo doma a nikdo se nepozastavil a dneska když má všechno záruky dlouhé tak se každý pozastaví.Jsou profese kde to nejde ,ale zase dostanou volno jindy.
Máme skoro nulovou nezaměstnanost. Jestli někdo brečí, že nemá kam jít jinam, musí být extrémně neschopný. Extrémně neschopný člověk by si neměl moc vyskakovat, pokud chce nějakou obživu. Extrémně neschopný člověk má být rád že je rád. Za jeho extrémní neschopnost nemohu ani já, jakožto zákazník, ani jeho zaměstnavatel. Nevidím důvod, proč bych měl já, jakožto zákazník, na jeho extrémní neschopnost doplácet.
Spousta zaměstnanců práci ve svátky naopak vyhledává, protože za ni mají příplatek.
Stačí jedno jediné pravidlo - zaměstnavatel nemůže nařídit práci ve svátek.
Nechť zůstane svátek na dobrovolné bázi, kdo chce zůstat doma za 100% platu ať je doma, kdo chce do práce za 200 % ať jde do práce. Zaměstnavatel, který bude chtít mít otevřeno ve svátek musí připlatit. Někdo chce být s rodinou, jiný si raději přivydělá. Tomu já říkám možnost volby a "zvýšení" komfortu pro zaměstnance.
Když tohle může fungovat ve všemi "nenáviděném" Amazonu ( zaměstnanec jen oznámí, zda přijde či nikoliv a zaměstnavatel podle toho upraví plán - a ano, funguje to na 100% i v Dobrovízi ) , proč by to nemohlo fungovat všude?
pozn. zůstat doma za 100 % průměru, nebo jít do práce za +100 % základu. Svátek není za 200%!!, při svátku o tu 100% průměru přidete, takže ve svátek vyděláváte stejně lopotně jako jiný den (jinak řečeno 100% bylo jistých i bez práce, v prácí jen přidáváte druhých 100% (ale pouze 100%). pozn: záleží na tom jak to zaměstnavatel zpracovává, ale dle zákona je to takle...
článek je psán ironicky, ale v podstatě má velkou pravdu. proč si dobroserové usmysleli uplatnit násilí státu právě specificky jen proti maloobchodu? když už tedy povinně nepracovat, tak proč nepostihnout VŠECHNY zbytečné a zbytné činnosti. asi se nebudou na den vypínat vysoké pece, ani přerušovat péče v nemocnicích. ale většina ostatních komerčních činností není nezbytná. určitě nemusí jezdit veřejná doprava. nemusí vysílat rádio a televize. jistě nemusí být otevřená kina, divadla, kulturní stánky a zoologické zahrady. rozhodně nemusí být otevřené restaurace, ani žádné jiné služby. a samozřejmě včetně služby kontrolorů zavření, jak bylo i v textu zmíněno. chcete sráti dobro - tak nebrdičkujte a vemte to na troky. lid vám poděkuje.
a až jednou muslimáci dokončí svou populační anexi - hloupý zákon zůstane, ale dostane jiný obsah. v neděli půjdete do hokny, ale povinně zavřeno bude v pátek. štědrý den bude pracovní, ale do práce nebudete smět o dvaceti jiných svátcích, které nebudete umět ani vyslovit. a už nebudete mít sílu to změnit.
Stačilo uzákonit že práce ve svátek o výkendu je VŽDY práce NAVÍC, že pokud se pracuje o svátku jako náhrada za volno v pracovní den počítá se to jako dva pracovní dny a stejná je i výplata minimálně 2x vyšší + POŘÁDNÝ příplatek za práci o svátku ještě by se poprali zaměstnanci o to kdo bude mít službu... o nějakém vykořisťování pak nemůže být řeč!!!
Doporučuji si přečíst zákoník práce důležitá část je Hlava II, §115Mzda, náhradní volno nebo náhrada mzdy za svátek:
(1) Za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
(2) Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna.
Takže to co navrhujete už dávno funguje. Teda s výjimkou víkendů, kde je minimální příplatek 10% (§118).
Všem zastáncům toho hovadského zákazu doporučuji, aby během žádného dne pracovního klidu nenutili pracovat zaměstnance vodáren, plynáren, kanalizací, elektráren, komunikačních operátorů včetně poskytovatelů internetu, policisty, hasiče, a už vůbec lékaře a záchranáře. Tedy aby si vždy přes víkend zavřeli vodu a plyn, nešli na záchod, nejedli, nepili, vypli elektřinu na hlavním jističi, nechali vypnutý telefon, a nikoho svou existenci neobtěžovali. Uvidíme, jak dlouho jim to odhodlání stát se do života těm, kdo jim o to vůbec nestojí a neprosili je o to, vydrží.
Hlavní "chybu" vidím v tom, že je zakázáno prodávat, ale nikoliv pracovat. Mnohé obchoďáky takvyužívají státní svátek ke klidnému přeorganisování prodejny, inventuře, doplnění zboží a vůbec přípravě na další prodejní den. A zaměstnanci? Ti jsou v práci jako jiný den, za sváteční příplatek.
Ten zákon nic neřeší, jen přidává další obštrukci.
Byl jsem nějakou dobru v zahraničí. Ve svátek bylo možné pracovat, ale zákonem bylo nařízeno zvýšení mzdy. Takže já jako brigádník jsem úmyslně makal hlavně ve svátky, protože to byla hodinová mzda * 3. A bylo na daném zaměstnanci, zda chce pracovat, či nikoliv. V případě, že by zaměstnavatel vyhodil zaměstnance za odmítnutí práce ve svátek zde fungovaly odbory, ty se i za nečlena v tomhle případě dost tvrdě postavily. Ve finále tedy nastával vyrovnaný stav. Lidé s dětmi měli volno, a ti co chtěli pracovat si "přilepšili". Pracoval jsem i tady doma ve směnném provozu, souhlasím s autorem, že zavřením velkých obchodů se v podstatě zvýhodní jen jedna skupina pracujících. Nemyslím si, na rozdíl od lidovců, že zavřením "chrámu konzumu" se zvýší návštěvnost "chrámu Božího".
Nikdy jsem se nedozvěděl ten pravý důvod toho zákazu, domnívám se, že je tak nesmyslný, že ani žádný důvod nemá.
Pokud je důvodem, aby zaměstnanci měli o svátku volno. Proč není zákaz, aby zaměstnanci, co byli ve všední den v práci, chodili za práce i o víkendu? (Zaměstnavatel by si sehnal jiné zaměstnance na víkend, když by se mu to vyplatilo, nebo by nahradil zaměstnance samoobslužnou pokladnou)
Pokud je jiný důvod, vždy se najde lepší řešení než zákaz otevřít.
Málokdo si uvědomuje, že lidé ve velkých obchodech mají většinou stanovený počet hodin, které musejí měsíčně odpracovat, nehledě na to kolik dnu v měsíci je a kolik je svátků . Tudíž jim jeden dva svátky v měsíci totálně rozhodí celý měsíční plán. O svátku jsou sice všichni doma, ale o to méně volna pak mají a "jedou" pak třeba 5 dvanáctek po sobě jeden den volna a vše nanovo. Takže místo toho, aby jim zůstal jakž takž rozumně rozvržený měsíc, a o svátku si navíc přivydělali slušnou sumu, jsou jeden den zadarmo doma (při nepravidelné pracovní době se svátek neproplácí) a pak hrůza a stres po zbytek celého měsíce. A to ještě odhlížím od toho, že většina marketů si vede dvojí docházku. Jednu pro finančák a druhou pro sebe a zaměstnance a 200 hodin měsíčně je zcela normální věc.
Před rokem jsem z takového obchodu odešla, ale spousta lidí tam zůstává, nevím jestli ze strachu ze změny (spousta z nich má například exekuce a podobně), nebo věří vedoucím že je vše stále jen nouzový stav a že musí vydržet aby bylo líp. A dvojí docházka se opravdu vede a kontroly zajímá to, co jim předloží účetní, ta pravá docházka je samozřejmě zamčená v sejfu :-(
Autor článku si jistě nedělal nárok na úplný výčet povolání ve kterých se pracuje také o státních svátcích. Také pracovníci v médiích, tedy všichni pracovníci v televizi a rozhlase (samozřejmě včetně technického a provozního personálu) by také rádi byli o státních svítcích doma se svými rodinami. Je tedy nutné vypnout o státních svátcích všechny televizní a rozhlasové stanice působící v ČR. Jistě jsou lidé, kteří si potřebují něco koupit v den státního svátku a jistě jsou lidé, kteří budou v den státního svátku prodávat (třeba kvůli příplatku nebo zajištění delšího volno při nutného pro návštěvu rodiny třeba na Ukrajině). Vypnutí rozhlasového a televizního vysílání bude mít za následek zvýšení komunikace uvnitř rodiny. Rodina se více semkne a jednoznačně se tak zvýší funkčnost rodiny.
Kdyz uz zakazovat pracovat o svatcich, tak by to chtelo domyslet ne?
1. povinnost pustit lidi nakoupit v bezne pracovni dobe, protoze je dnes je prakticky nemozne nakupovat v obchodech, ktere zaviraji brzy a o svatcich neoteviraji vubec (treba vetsina stavebnin).
2. o svatcich vypnout vodu, elektrinu a plyn, zavrit benzinky, hotely, kempy a restaurace a nechat aktivni akorat lekare, hasice (ve snizenem poctu - bez elektriny a plynu toho tolik nechytne) a policii. Vsechno ostatni muze pockat.
Firmy s neprerusitelnou vyrobou (sklarny, vysoke pece a podobne) si bud poridi zasobniky na plyn, generatory a automatiku, ktera udrzi vyrobu pres svatek a nebo to tu konecne zabali a presunou vyrobu dal na vychod. Prodej sadrovych trpasliku a pokutovani turistu nas preci uzivi. Nebo snad ne?
Lidovci jsou placení sudeto-německou lobby a touto salámovou metodou se snaží dospět k žákazu prodeje o celých víkendech, jak to mají v Německu a Rakousku. Zeptejte se v pohraničí, jak se tam jezdí o víkendu nakupovat, Sousedé to neradi vidí, neb jejich obchody přicházeí o kšeft.
ahojky...
já to vidím obráceně... ne že zákon zvýhodňuje prodavače v supermarketech a jiní zaměstanci (třeba ti skladníci v amazonu, a kdokoliv další) volno nemaj... to si nemyslím že je smysl zákona
smysl zákona je spíš ten, aby lidé "jé další svátek, co budeme dělat? de se celý den nakupovat", tak sory kvůli tomu ten svátek zřízený není, to už rovnou ten svátek mohu škrtnout a mazejte do fabriky... VŠICHNI, je normální pracovní den, jen můžete vzpomínat "jó před 100 lety založili československo", nebo "před 2000 lety vsal ježíš z mrtvých" ale svátek tu není od toho aby se trávil v nákupáku...
pár připomínek...
1/ zákon tu není od toho, aby omezoval práci na straně zaměstnavatele (supermarketu), ten stále může nařídit všem zaměstnancům že mají přijít do práce (a třeba si hodit nohy na stůl a popíjet kafíčko, nebo spočítat inventuru, nebo přerovnat veškeré zboží v regále), jen ten supermarket nemůže otevřít krám a prodávat... může třeba udělat netradiční marketingovou akci jako hračkářství Hamleys (pojďte si hrát)... Tesco by mohlo udělat třeba kulinářskou výstavu, pojďte ochutnat naše speciality (no je mi jasné, že mám hodně praštěný nápad)
2/ pokud budou obchody prodávat 7 dní v týdnu, tak prodají stejně, jako pokud by prodávali 6 dní v týdnu (a neděle by mohlo být zavřeno všude). Ano v neděli je ten krám nejvíc napěchovaný k prasknutí, ale jsou to spotřebitelé a jejich chování... Ale spotřebitelé ke svému životu potřebují stejné množství zboží ať už bude krám otevřený 6, nebo 7 dní v týdnu, a za stejné množství zboží utratí stejnou hotovost. Tvrdit že v neděli utratí nejvíc, fajn, ale potom v ostatní dny utratí míň než by utratil, kdyby v neděli bylo zavřeno... SPOTŘEBITEL V NEDĚLI NEMÁ VÍC PENĚZ, má jich stejně
3/tenhle názor se mi líbil:
Hanah (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz
Extremně neschpný zákazník má extrémní problémy s extrémně stupidní činností jako je nakupování.
já bych zavřel i v neděli...
... spotřebitelé by se naučili disciplíně (nebo by v něděli kupovali rohlíky na benzínkách)
... prodavači/čky by si pomohli, toto by byl volný den a supermarkety by po nich nemohli chtít tolik hodin, pokud by ponechali výplatu (jako že je na hranici minima, tam už není prostor jít dolů) tak by mohla vzrůst hodinová mzda, i když pro obchod by potom bylo přiliš prodavačů (ale ti by měli více zákazníků, nákup na 7 dní musí stihnout během 6 dní)