V Německu je mnohem více věřících lidí a obchody tam, většinou, byly v neděli zavřené vždy. Protože světit neděli je boží přikázání. Ale ve velkých městech, např. Mnichov, jsou některé obchody otevřené i v neděli. Je to všechno o zvyku. U nás, na Jižní Moravě, kde je hodně věřících, jsou také otevřeny obchody a věřící chodí nakupovat v neděli právě tak, jako my, bezvěrci z podhůří. A řekla bych, že v neděli je ve velkých marketech mnohem víc zákazníků, než v jiné dny, kromě těch, kdy jsou slevy.
Tržní ekonomika - jak kdysi vysvětloval Ing. Václav Klaus starší, se má odvíjet od nabídky a poptávky. Je zájem nakupovat? Je. Tak je otevřeno. Stát by se do tohoto neměl míchat. Protože nakonec ty daně z tržeb jdou do státní pokladny. Minulou neděli jsem musela jet nakupovat v neděli, vrátila jsem se ze zahraničí a doma jsem neměla ani chléb, nakupovala jsem v Kauflandu, kde jedna naštvaná pokladní hlasitě vykřikovala, jaký je to b.....l, ona musí být v práci a ironicky říkala, no, vlastně, dyť bych se doma nudila. Tuto ženu náhodou znám, ta zrovna nemá malé děti, nemá manžela, nemá zahrádku, nelyžuje, nejezdí na kole. Proč pracuje na místě, kde ji to vůbec nebaví a je nutné svou omrzelost vykřikovat do světa. Moje snacha je sálová instrumentářka na chirurgii v nemocnici. Pracuje na směny, má dítě na základní škole. Také pracuje v neděli, o svátcích, prostě tehdy, kdy má předepsanou službu. To je ale samozřejmost, zdravotníci přece musí pracovat pro záchrany životů pořád, vždyť jsou tak zvyklí. A co řidiči veřejné dopravy? Letci? Anebo pečovatelé a pečovatelky v domovech pro děti nebo seniory? Ti to zapíchnou v sobotu a prostě v neděli "nedělají"? A na Německo bych se neohlížela. Je to země, která má také svá specifika a řídí se svými zákony, které vytváří její zákonodárci. Jeďte se podívat do severských zemí, např. Island, tam po krizi pracují všichni a dost tvrdě. Je tam otevřeno všude a denně. Někdy mám dojem, že někteří lidí v ČR prostě všechno chtějí, ale za minimum námahy.
kámoška tam pracuje na vedoucí pozici pracovní dobu má od rána do večera když jde z práce mají už v obchodech zavřeno mlže tedy nakupovat leda o výkendu a to mají jen v sobotu dopo = NESKUTEČNÉ FRONTY, ŠÍLENÉ, NAKUPUJE KAŽDÝ, říkala že na to nemá čas trávit půl dne nakupováním pár základních věcí ráda vzpomíná na to jak si kdykoliv zašla do Tesca....
Pokud kamoska pracuje od 8 do 8, tj 12 hodin denne, nepracuje 5 dnu v tydnu, tudiz vymluvy o tom, ze muze jenom o vikendu jsou jenom vymluvy. Nach § 3 S. 1 ArbZG darf die werktägliche Arbeitszeit von acht Stunden grundsätzlich nicht überschritten werden. V sobotu jsou fronty ale ze by se nedarilo nakoupit se neda rict, spousta lidi nakupuje treba v patek.
V nemecku je super ze kdyz se clovek vyda do mesta tak do osmi bezpecne vsude nakoupi. Ne jak v cesku, nekde zavrou v pet, nekde v sest, jen retezce v osm nebo v devet. Tam vsichni zaroven v osm. Clovek to nemusi resit jestli jeste bude otevreno.
Ale ma to i sve vtipne stranky. Napr. v bmw muzeu maji obchod se suvenyry. Je otevreny porad, ale v urcitou dobu vam prodaji jen pokud mate vstupenku z muzea.
Pokud jste v duchodu, na materske dovolene, studujete nebo "makate" na pracku, tak Vam je jedno, ze je v nedeli zavreno. Pokud ale makate od nevidim do nevidim, tak jste rad, ze si muzete o vikendu zaridit veci na ktere v tydnu proste nemate cas,protoze jste v praci. Osobne by jsem byl radsi pro zkraceni pracovni doby, treba na 4 dny v tydnu. ;-)