Nezapomeňte na oznámení úmyslu osvobodit příjem z prodeje nemovitosti

5. 4. 2023
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Zákon o daních z příjmů umožňuje některé příjmy osvobodit od daně. Pozor však na to, že aby mohly být osvobozeny, je zapotřebí tento úmysl oznámit správci daně.

Zákon o daních z příjmů prochází v rámci roku několika novelami. Jednou z novinek, kterou přinesl rok 2022, bylo zavedení změny v oblasti osvobozování příjmů z prodeje rodinného domu nebo bytu. Tato změna, která zpřísňuje osvobození od daně, se poprvé uplatnila již v přiznání za zdaňovací období roku 2021.

Co se dozvíte v článku
  1. Jaké změny v oblasti osvobození nastaly?
  2. Do kdy musí poplatník využít získané prostředky?
  3. V jakých dalších případech musí být oznámeny příjmy?
  4. Jak mohu osvobozené příjmy oznámit a jaká je lhůta?
  5. Co se stane v případě, že neoznámím úmysl osvobodit příjmy? 

Jaké změny v oblasti osvobození nastaly?

Novelou zákona o daních z příjmů došlo ke změně, která se týká prodeje rodinného domu nebo bytové jednotky. Podmínky pro osvobození tohoto příjmu definuje zákon o daních z příjmů v § 4 odst. 1 písm. a), a to tak, že pokud chce poplatník osvobodit příjem z prodeje rodinného domu a souvisejícího pozemku nebo jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, a v této nemovitosti měl poplatník bydliště kratší než dva roky bezprostředně před jejím prodejem, musí splnit následující podmínky.

První podmínka definovaná zákonem je, že peněžní prostředky, které poplatník díky prodeji získá, následně použije na obstarání vlastní bytové potřeby. Novelou však byla přidána ještě jedna podmínky, a to ta, že tento úmysl musí poplatník oznámit správci daně.

Dříve platilo, že pro splnění nároku na osvobození je dostačující, že poplatník využije získané prostředky na obstarání vlastní bytové potřeby. Nově je však osvobození podmíněno právě oznámením správci daně.

Kdy a za jakých podmínek můžete osvobodit příjem z prodeje nemovitostí? Přečtěte si také:

Kdy a za jakých podmínek můžete osvobodit příjem z prodeje nemovitostí?

Do kdy musí poplatník využít získané prostředky?

Pokud poplatník splnil obě podmínky pro osvobození, tj. získané prostředky využil nebo využije na obstarání bytové potřeby a tento úmysl oznámil správci daně, musí získané prostředky využít v určité lhůtě. Peněžní prostředky tak musí být využity do konce zdaňovacího období, které bezprostředně následuje po období, ve kterém poplatník peněžní prostředky získal.

Za splnění podmínky je považováno i to, kdy poplatník využije peněžní prostředky dříve, tj. v období bezprostředně předcházejícím tomu období, ve kterém byly prostředky získány.

Pokud tedy poplatník prodal výše definovanou nemovitost v roce 2022, může uplatnit osvobození v případě, že učiní oznámení správci daně a peněžní prostředky využil nebo využije v obdobích 2021 – 2023.

V jakých dalších případech musí být oznámeny příjmy?

Osvobození od daně v případě vynaložení peněžních prostředků na obstarání bytové potřeby je podmínkou i v dalších případech, kdy poplatník osvobozuje příjem z prodeje. Jedná se například o situaci, kdy nedošlo ke splnění časového testu vlastnictví, který definuje zákon o daních z příjmů.

Zákon o daních z příjmů totiž v § 4 odst. 1 písm. b) definuje, že od daně lze osvobodit příjem z prodeje nemovitosti, pokud doba mezi nabytím a prodejem přesáhla pět, případně deset let. V takovém případě může poplatník příjem osvobodit.

Nepřijděte o osvobození od daně při prodeji nemovitostí a movitých věcí Přečtěte si také:

Nepřijděte o osvobození od daně při prodeji nemovitostí a movitých věcí

Kdyby nebyl časový test splněn, může poplatník příjem osvobodit, pokud získané prostředky využije na obstarání vlastní bytové potřeby. I v tomto případě však musí být tento úmysl oznámen správci daně.

Jak mohu osvobozené příjmy oznámit a jaká je lhůta?

Finanční správa vydala pro účely oznámení osvobozených příjmů nepovinný tiskopis, který je volně k dispozici na stránkách finanční správy. Poplatníci tak mohou tiskopis vyplnit přímo v databázi daňových tiskopisů prostřednictvím interaktivního formuláře.

V tiskopisu se vyplňují údaje o poplatníkovi a dále o místně příslušném finančním úřadu. Místní příslušnost finančních úřadů se řídí místem trvalého bydliště fyzické osoby. Dále poplatník vyplní údaje o datu získání peněžních prostředků a jejich výši.

Zákon o daních z příjmů definuje i lhůtu, do kdy je potřeba osvobození správci daně oznámit. Tyto lhůty jsou pak navázány na lhůty pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Pokud tedy v roce 2022 došlo k prodeji nemovitosti definované výše a tyto příjmy má poplatník v úmysl osvobodit právě z důvodu obstarání bytové potřeby, musí toto oznámit ve lhůtě pro podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2023.

MM 25 baliček

V případě využití podání na tištěném tiskopisu přiznání, musí být i osvobození příjmů podáno ve lhůtě pro podání tištěného přiznání – tj. 3. duben. Pokud by poplatník přiznání podával elektronicky, musí poplatník podat přiznání a oznámit osvobození do 2. května.

Co se stane v případě, že neoznámím úmysl osvobodit příjmy? 

Neoznámení úmyslu osvobodit příjmy se poplatníkům opravdu nevyplácí. Pokud poplatník zapomene oznámit osvobození příjmů, nesplnil tak podmínky pro osvobození příjmů. V takovém případě musí poplatník tyto příjmy zdanit jako ostatní příjem.

Autor článku

Lenka je redaktorkou Podnikatel.cz a daňovou poradkyní. Autorsky i profesně se proto věnuje účetnictví a daním.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).