Nezapomeňte na změnu výše zálohy na zdravotní pojištění. Platí se už za leden

8. 1. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
I v roce 2020 se změnila výše zálohy na zdravotní pojištění. Myslete na změnu trvalého příkazu, v nové výši musí být zaplacená už za leden.

Každý rok se mění výše minimálních záloh osob samostatně výdělečně činných, protože je navázaná na průměrnou mzdu v národním hospodářství, a ta se každoročně zvyšuje. 

Od 1. ledna 2020 je minimální záloha OSVČ 2352 Kč. 

Zvýšit si odváděnou částku musí všechny osoby samostatně výdělečně činné, které mají povinnost dodržet minimální vyměřovací základ a dosud platí „minimum roku 2019“ ve výši 2208 Kč, případně platí na základě výpočtu dle svých příjmů a výdajů sice více, ale méně než 2352 Kč, upozorňuje Všeobecná zdravotní pojišťovna. 

ZMĚNY A NOVINKY 2020

Co se změní pro OSVČ i zaměstnance od 1. ledna 2020? Sledujeme všechny novinky a daňové změny

Myslete na změnu výše zálohy?

Částku minima v nové výši je nutno odvést již počínaje lednovou platbou pojistného, nikoli až po podání přehledu OSVČ za rok 2019. Lednovou platbu tedy musí OSVČ odvést od 1. ledna 2020 do pondělí 10. února 2020.

Vyšší pojistné i pro osoby bez zdanitelných příjmů

V důsledku zvýšení minimální mzdy se zase zvyšuje pojistné osob bez zdanitelných příjmů (OBZP) a minimální pojistné zaměstnanců, protože pro ně je vyměřovacím základem. Jestliže od 1. ledna 2020 činí stanovená minimální mzda 14 600 Kč místo dřívějších 13 350 Kč, zvyšuje se pojistné OBZP a minimální pojistné zaměstnanců na 1971 Kč místo dosavadních 1803 Kč, a to rovněž počínaje lednovou platbou.

Pro OBZP je splatnost stejná jako u OSVČ. Zaměstnavatelé odvádějí za své zaměstnance pojistné od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce.

Marketing Meeting AI a tvorba obsahu

Po roce se opět mění i výše pojistného, které za „své“ pojištěnce platí stát: od 1. ledna 2020 je tato částka 1067 Kč (místo dosavadních 1018 Kč). Nárok na platbu pojistného státem mají nezaopatřené děti, důchodci, příjemci rodičovského příspěvku, ženy na mateřské nebo osoby na rodičovské dovolené, osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství, uchazeči o zaměstnání a mnozí další. Při souběhu kategorie „státní pojištěnec“ se zaměstnáním nebo podnikáním nemá dotyčná osoba povinnost dodržet minimální vyměřovací základ.

Čtěte více: Změny ve zdravotním pojištěním v roce 2020

Autor článku

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).