Nová metodika k EET: Zvyšuje se limit pro spolky, odkdy se jich EET netýká

16. 5. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Půl roku po spuštění EET mění finanční správa metodiku. Kromě jiného se zvyšuje limit pro uplatnění výjimku u veřejně prospěšných poplatníků.

Nově platí, že neziskové organizace, jako jsou například vesnické spolky, obecně prospěšné společnosti či nadace, evidují pouze příjmy z vedlejší podnikatelské činnosti, kterou vyvíjí za účelem podpory své hlavní nepodnikatelské činnosti, jen tehdy, přesáhnou-li jejich tržby 300 tisíc korun ročně nebo 5 % celkových příjmů.

Platí nová metodika k EET, verze 2.0

Finanční správa dnes oznámila, že mění metodiku k EET. Jde o první komplexní změnu metodiky od zveřejnění její první verze v létě loňského roku. Všechny ostatní změny, kterých proběhlo již několik desítek, vždy bylo zveřejněno formou metodických zpřesnění. Nynější úprava metodiků přináší hned několik novinek. Jednu z hlavních tvoří úprava pravidel pro neziskové organizace, pro které se zvýšil pro uplatnění výjimky z povinnosti evidovat tržby pro vedlejší podnikatelskou činnost. Nová metodika ale obsahuje i řadu různých zpřesnění.

Neziskové organizace, jako jsou například vesnické spolky, obecně prospěšné společnosti či nadace, budou nově evidovat pouze příjmy z vedlejší podnikatelské činnosti, kterou vyvíjí za účelem podpory své hlavní nepodnikatelské činnosti, a to jen tehdy, přesáhnou-li jejich tržby 300 tisíc korun ročně nebo 5 % celkových příjmů. Doposud platila hranice 175 tisíc korun. Na základě zpětné vazby od neziskového sektoru jsme přehodnotili výši limitu pro drobnou podnikatelskou činnost tak, abychom co nejlépe zohlednili jeho specifika a vyšli vstříc jeho současné praxi. Za drobné podnikatelské činnosti považujeme takové, které nejsou významné a nemají potenciál konkurovat podnikatelským subjektům, vysvětlil generální ředitel Finanční správy Martin Janeček.

Co se do limitu počítá a co nikoli

Do limitu jsou zahrnuty výhradně tržby z podnikatelské činnosti uhrazené v hotovosti, platební kartou, šekem, směnkou nebo jinými obdobnými způsoby. Tržby hrazené převodem z účtu na účet se do limitu nepočítají.

Neziskové subjekty též neevidují příjmy z hlavní nepodnikatelské činnosti, tzn. například členské příspěvky, dary, dotace či výnosy z veřejných sbírek. Pokud neziskový subjekt uspořádá akci, například výroční ples, hody, oslavy státních svátků, výročí založení obce, ze které inkasuje příjmy (vstupné, prodej zboží a služeb) a tato akce souvisí s posláním neziskového subjektu a není vykonávána soustavně, pak podle finanční správy ani případný zisk z dané akce není tržbou z podnikání a není povinnost ho evidovat. Elektronická evidence tržeb se tak neziskových subjektů v drtivé většině případů vůbec netýká, řekla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Další podrobnosti k nové metodice k EET přineseme ve čtvrtek

Autor článku

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. Chystá nový byznysový podcast.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).