Pro všechny čtenáře tohoto článku. Právě jsme spustili ve spolupráci s Ministerstvem financí ČR odbornou poradnu pro novou paušální daň. Odpovědi zajišťuje přímo ministerstvo, které vyjasní i případné nesrovnalosti ve výkladu novelizace zákona. Poradna je dostupná na tomto odkazu: https://www.podnikatel.cz/poradna/pausalni-dan-2021/
Já bych chtěl jen doplnit svůj názor k těm kontrolám:
Tento bod je velmi zajímavý, protože finanční správa bude muset kontrolovat, jestli splňujete podmínky pro paušální režim. Tedy kontroly budou. Jak bude finanční správa postupovat, pokud zjistí, že jste do režimu paušální daně nespadal a přesto jste ho využíval? Jednoduše, daňovou kontrolou… Tedy je potřeba dbát na to, abyste správně rozklíčovali podmínky paušálního režimu, protože na chybu naopak doplatíte v podobě kontroly.
Na závěr ještě otázka k zamyšlení:
Proč se do paušálního režimu může přihlásit osoba s příjmy podle §9, když jeho daň stejně nebude rovna paušální dani právě proto, že má příjmy dle §9?
Je potřeba si uvědomit, že sice můžete být „poplatníkem v paušálním režimu“, ale to automaticky neznamená, že také platíte „paušální daň“.
Do paušálního režimu se navíc hlásíte již na začátku roku a můžete z něj dobrovolně vystoupit pouze po celém ukončeném roce. Pokud se Vám tedy například v průběhu roku narodí dítě a Vy byste chtěli uplatňovat slevu, pak máte smůlu a dobrovolně můžete vystoupit až rok následující. Řešením pak může být nechat se třeba v prosinci zaměstnat a tím porušit režim paušální daně. Čímž Vám vznikne povinnost podat daňové přiznání, ve kterém byste poté mohli uplatnit i slevu na dítě.
Je určitě dobré si toto předem spočítat, i s možností případného rozšíření rodiny, nebo uplatnění dalších slev. Toto sice ne každý předem může vědět, ale holt jednu část roku přijdete o nějakou slevu, ale zase za předchozí roky výrazně ušetříte.
Proto doporučuji si o paušální režim zažádat v případě, že ten rozdíl mezi současnými daňovými výdaji včetně pojistného a paušální daní je opravdu zcela markantní. Podle propočtů Podnikatel.cz se paušální režim výrazně vyplatí těm, co mají vysoké výdělky a přitom si v daňovém přiznání doposud uplatňovali 40% výdajový paušál, viz: https://www.podnikatel.cz/clanky/120-tisic-korun-tolik-vydelaji-nektere-osvc-na-zvyseni-limitu-u-pausalni-dane/
Dobrý den,
je určitě pravděpodobné, že někteří poplatníci se budou snažit o zneužití paušální daně tak, aby odváděli státu co nejméně. Ale myslím, že posuzování nároku na paušální režim bude provádět finanční správa na začátku, nikoli zpětně ve formě kontroly. Pokud se jí z předchozích daňových přiznání nebude něco zdát, určitě vás bude finanční správa kontaktovat.
Pokud se situace v průběhu využívání paušálního režimu změní, leží povinnost na poplatníkovi, který je za to také zodpovědný. To je to samé jako při registraci DPH, proto i finanční správa doporučuje, aby si poplatník v určitém rozsahu vedl evidenci příjmů.
Jedinou kontrolu, kterou si v tomto případě dokážu představit, že poplatník jede v paušálním režimu, ale jeho konkurent ho udá, protože zjistí, že poplatník už delší dobu tento režim zneužívá, jelikož vydělává například trojnásobek oproti předchozím letům. Nebo se také stane plátcem DPH, ale paušální režim si nezruší, i v tomto případě přistoupí finanční správa ke kontrole.
Jaká však bude praxe, to ukáže až čas. Vše ostatní jsou jen konspirační teorie.
Co se týká Vámi zmiňovaného § 9, to je otázka, která tu už několikrát zazněla a výklad není jednoznačný, protože se tento paragraf objevil pouze v odůvodňovací zprávě k novele zákona, v podmínkách to však není. Proto Vám doporučuji tento dotaz položit do naší nové odborné poradny, kde odpovídá přímo ministerstvo financí: https://www.podnikatel.cz/poradna/pausalni-dan-2021/
Hezký den.
Zasílám vyjádření MFČR k § 9 ale také k § 10:
Příjmy z nájmu podle § 9 a ostatní příjmy podle § 10 nejsou překážkou pro vstup do paušálního režimu, neboť za předcházející zdaňovací období se posuzují jen příjmy ze samostatné činnosti podle § 7, jejichž výše nesmí přesáhnout 1 mil. Kč. Výše příjmů podle § 9 a 10 je však posuzována za dané zdaňovací období, kdy poplatník platí daň v paušální výši. Tyto příjmy přitom v souhrnu nesmí přesáhnout limit 15 000 Kč za dané zdaňovací období, jinak musí poplatník podat daňové přiznání a v něm vyčíslit svou daň. Příjmy podle § 9 a 10 se nicméně nezapočítávají do limitu 1 mil. Kč stanoveného pro příjmy podle § 7.
Aha, děkuji za vysvětlení, tak už tomu rozumím. Jde o to aby to, že jsem měl příjmy dle §9 například v roce 2020 mi nezabránilo ve vstupu do paušálního režimu, když vím že v roce 2021 už příjmy dle §9 mít nebudu. Prostě aby příjmy z předešlého roku nebránily vstupu do paušálního režimu v následujícím roce.
Dobrý den, mám pár dotazů:
1.pokud mám dva živnostenské listy mohu (musím) platit dvě paušální daně?
2. Pokud si zřídím svůj první živnostenský list během roku, mimo ledna mohu se registrovat do paušální daně.
3. Pokud mám jeden živnostenský list v paušální dani od ledna, a během některé doby si udělám druhý mohu ho také registrovat? A budu paušální daň platit dvakrát?
Moc děkuji za odpovědi
16. 12. 2020, 16:20 editováno autorem komentáře
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat co se stane, kdybych například neměl od června jako osvč zakázky, mohl bych potom ukončit živnost, najít si práci jako zaměstnanec a jaký by byl další postup? Daňový paušál bych tím pádem už neplatil a daňové přiznání bych potom na konci roku podával až od toho června, když nemám povinnost si evidovat do června příjmy ani výdaje? Děkuji
Dobrý den, příjmy po dobu paušálního režimu musíte stále evidovat, této povinnosti se nezbavíte. Pokud na konci roku nesplňujete všechny podmínky aby Vaše daň byla rovna paušální dani, (například právě proto, že jste během roku měl příjmy ze zaměstnání) pak musíte podat daňové přiznání za celý rok stejně jako jste to dělal do teď.
Zjednodušeně: Znamená to vlastně, že vám paušální režim tento rok byl k ničemu, protože jste porušil jeho podmínky, takže si podáte prostě přiznání jako vždycky.