Je potřeba si uvědomit, že sice můžete být „poplatníkem v paušálním režimu“, ale to automaticky neznamená, že také platíte „paušální daň“.
Do paušálního režimu se navíc hlásíte již na začátku roku a můžete z něj dobrovolně vystoupit pouze po celém ukončeném roce. Pokud se Vám tedy například v průběhu roku narodí dítě a Vy byste chtěli uplatňovat slevu, pak máte smůlu a dobrovolně můžete vystoupit až rok následující. Řešením pak může být nechat se třeba v prosinci zaměstnat a tím porušit režim paušální daně. Čímž Vám vznikne povinnost podat daňové přiznání, ve kterém byste poté mohli uplatnit i slevu na dítě.
Je určitě dobré si toto předem spočítat, i s možností případného rozšíření rodiny, nebo uplatnění dalších slev. Toto sice ne každý předem může vědět, ale holt jednu část roku přijdete o nějakou slevu, ale zase za předchozí roky výrazně ušetříte.
Proto doporučuji si o paušální režim zažádat v případě, že ten rozdíl mezi současnými daňovými výdaji včetně pojistného a paušální daní je opravdu zcela markantní. Podle propočtů Podnikatel.cz se paušální režim výrazně vyplatí těm, co mají vysoké výdělky a přitom si v daňovém přiznání doposud uplatňovali 40% výdajový paušál, viz: https://www.podnikatel.cz/clanky/120-tisic-korun-tolik-vydelaji-nektere-osvc-na-zvyseni-limitu-u-pausalni-dane/