Od ledna bude velmi pravděpodobně zavedena nová snížená sazba DPH. K aktuální základní sazbě ve výši 21% a snížené 15% by měla od příštího roku přibýt ještě jedna, která by byla pouze 10%. Ta by se vztahovala na knihy, léky a kojeneckou výživu. Schválit vládní návrh na zavedení nové snížené sazby daně z přidané hodnoty dnes poslancům doporučil Sněmovní rozpočtový výbor.
Například exministr financí Miroslav Kalousek varuje, že přidáním další sazby si stát jen zadělá na problémy, protože na něj budou útočit lobbisté z dalších odvětví a žádat také nižší sazbu. To připouští i náměstkyně ministra financí Simona Hornochová, která potvrdila, že lobbistické tlaky na různé výjimky a pobídky jsou už dnes velké. Resort se proto snaží ladit zákony tak, aby byly srozumitelné, koncepčně správné a nedaly se obcházet.
Vláda Bohuslava Sobotky si od nové sazby slibuje zejména snížení cen uvedených výrobků pro koncové spotřebitele. Je ale spočítáno, že snížení daňového zatížení na knihy, léky a dětskou výživu připraví státní rozpočet zhruba o 2,9 miliardy korun, Nejvíc se na tom podepíše snížení sazby u léčiv.
Součástí novely zákona je i zrušení sjednocené daně z přidané hodnoty na 17,5 % od roku 2016. Vláda tím chce zabránit zvýšení daně na potraviny a sociálně citlivé položky, u kterých by DPH musela vzrůst o 2,5 %.
Další krok v úpravě daňové legislativy dnes udělal prezident Miloš Zeman, když podepsal technickou novelu o dani z přidané hodnoty. Ta například určuje, které regiony států EU se kvůli danění považují už za třetí země. Mezi ně už nebude patřit například Mayotte, francouzské území v Indickém oceánu.
Novela navíc upravuje zvláštní ustanovení o místě daňového plnění. Od příštího roku se tímto sjednotí pravidla pro určení místa plnění u telekomunikačních služeb, služeb rozhlasového a televizního vysílání a elektronicky poskytovaných služeb. Všechny tyto služby se mají nově zdaňovat ve státě příjemce daně.