Nové podmínky formuláře o nástupu a ukončení zaměstnání od 1. dubna 2022

5. 4. 2022
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Zaměstnavatelé hlásí ve lhůtě do 8 dnů ČSSZ nové údaje o zaměstnancích. Sankce za neoznámení či nedodržení lhůt nejsou malé. Jak se vlastně taková lhůta počítá?

K prvnímu dubnu 2022 nastala účinnost části změn novely zákona o zaměstnanosti. Původním cílem novely bylo zavedení příspěvku v době částečné práce, takzvaný kurzarbeit, avšak pozměňovacím návrhem byly s odloženou účinností schváleny významné změny u podání oznámení o ukončení zaměstnání zaměstnanců podávaných zaměstnavatelem na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.

Co se dozvíte v článku
  1. Zákoník práce změnou dotčen nebyl
  2. Nově oznamované údaje
  3. Sankce za neoznámení údajů
  4. Dodržení lhůt a prioritní zpracování výplaty
  5. Lhůta určená podle dní

Zákoník práce změnou dotčen nebyl

Údaje, které musí zaměstnavatel uvádět ve formuláři „Oznámení o nástupu do zaměstnání“, jsou nyní rozšířeny o údaje rozhodné pro stanovení a výpočet podpory v nezaměstnanosti při ukončení zaměstnání. Údaje zaměstnavatel uvádí dle zákoníku práce na žádost zaměstnance v potvrzení, které si u nich sám zaměstnanec vyžádá. V tomto smyslu se nic nemění. Zákoník práce zmíněnou novelou dotčen nebyl. Avšak taková žádost ze strany zaměstnance je již bezpředmětná, úřad práci si potřebné údaje opatří dálkovým přístupem z registru pojištěnců sám.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Zaměstnavatel nadále vydává zaměstnanci „Potvrzení o zaměstnání“ dle § 313 zákoníku práce (zápočtový list) a na žádost zaměstnance údaje rozhodné pro nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Nově oznamované údaje

V souladu s novelizovaným § 42 odst. 3 zákona o zaměstnanosti aktuálně úřady práce získávají tyto údaje z registrů (informačních systémů) vedených Českou správou sociálního zabezpečení. Zde je zaměstnavatel předává při ukončení pracovního poměru zaměstnance, respektive při odhlášení z nemocenského pojištění. Údaje se uvádí u všech zaměstnanců, tedy také u zaměstnanců, kteří neplánují žádat o podporu v nezaměstnanosti. Jde o údaje o:

  • druhu zaměstnání,
  • době trvání zaměstnání, 
  • době důchodového pojištění,
  • výši průměrného nebo pravděpodobného měsíčního čistého výdělku zjištěného podle příslušných právních předpisů,
  • výši nároku na odstupné, odbytné, odchodné, včetně informace, zda bylo vyplaceno, a
  • způsobu a důvodu skončení zaměstnání.

V této souvislosti byl upraven i příslušný formulář Oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání). Náhled nové podoby Oznámení o nástupu do zaměstnání – OZN 2022 ke stažení.

Sankce za neoznámení údajů

Dodržení lhůt a prioritní zpracování výplaty

Lhůty pro zasílání oznamovacího formuláře se nemění. Zaměstnavatel nadále hlásí změny ve lhůtě osmi kalendářních dnů (s určitými výjimkami týkajícími se např. zaměstnání malého rozsahu). 

V praxi to znamená, že mzdoví účetní budou zaměstnance, kteří ukončí pracovní poměr, zpracovávat přednostně. Musí mít totiž stanovený průměrný výdělek pro pracovněprávní účely a to je problematické především při propuštění zaměstnance začátkem nebo i koncem kalendářního čtvrtletí. Poskytovatelé mzdových programů nově umožňují stanovit průměr v případě potřeby pro zaměstnance samostatně a tím i odeslání oznamovacího formuláře v požadovaném termínu. Vysvětlovali jsme v článku: Při plnění nových oznamovacích povinností toleranci úřadů nečekejte

Marketing Meeting AI a tvorba obsahu

Lhůta určená podle dní

Pro úplnost ještě připomínáme počítání lhůt. Mzdoví účetní se při své práci setkávají s dobami i lhůtami. Ze zákoníku práce známe zkušební dobu, výpovědní dobu atd. Naopak pojem lhůta se týká kupříkladu daňových tvrzení, ale i výše zmíněného oznamovacího formuláře. Jím zaměstnavatel oznamuje příslušné okresní správě sociálního zabezpečení den nástupu zaměstnance do zaměstnání, den skončení doby zaměstnání a další údaje (změny), a to zpravidla ve stanovené lhůtě osmi kalendářních dní.

Lhůta určená podle dnů počíná běžet dnem, který následuje po skutečnosti, která je rozhodná pro její počátek. Pokud připadne poslední den lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejbližší následující pracovní den.

Příklad: Pracovní poměr zaměstnance končí k datu 30. dubna 2022. Zaměstnanec byl účasten nemocenského pojištění, zaměstnavatel tedy bude zasílat oznamovací formulář s nově požadovanými údaji příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Zde nebude problém se stanovením průměrného výdělku pro pracovněprávní účely, jde o průměr z prvního kalendářního čtvrtletí, který již byl stanoven k 1. dubnu 2022. Avšak lhůta pro oznámení údajů (včetně nově požadovaných) musí být dodržena. 

Lhůtu v tomto případě počítáme ode dne následujícího, tj. od 1. května. Poslední den lhůty připadá na neděli 8. května (neděle není pracovním dnem). Posledním dnem pro odeslání formuláře bude v tomto případě pondělí 9. května 2022. Pozdějším odesláním formuláře nebo neuvedením nově požadovaných údajů se zaměstnavatel vystavuje výše popisovaným sankcím.

Autor článku

Dagmar je redaktorkou Podnikatel.cz a ve svých článcích se zaměřuje na oblast mzdového účetnictví a personalistiky. Mzdové účetní pravidelně školí a poskytuje rady v odborné poradně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).