S příchodem nového roku začíná nejnáročnější období pro většinu účetních. Nejenže se jim kumuluje práce, která souvisí s aktuálním obdobím, ale také musí připravovat podklady pro účetní závěrku a následné sestavení daňového přiznání za uplynulý rok. Jaké účetní operace musí účetní zaúčtovat ke konci roku a které účetní případy mohou zasahovat do více období?
Co se dozvíte v článku
Uzávěrkové operace a účetní závěrka v účetnictví
V návaznosti na zákon o účetnictví musí být dodržovány tzv. obecně uznávané účetní zásady, které jsou definovány zákonem o účetnictví. Účetnictví pak musí být vedeno dle těchto zásad. Jednou ze zásad, která se týká uzavírání účetního období, je tzv. úplnost účetnictví. Účetnictví je považováno za úplné, pokud jsou zaúčtované všechny účetní operace do souvisejícího období.
Zákon o účetnictví dále definuje, co je rozuměno účetní závěrkou. Účetní závěrka je považována za tzv. finální výstup z účetnictví, a to po zaúčtování všech účetních operací. Na základě uzavřeného účetnictví je potom účetní závěrka sestavena. Součástí této závěrky jsou i účetní výkazy – rozvaha, výkaz zisků a ztráty a příloha.
Účetní závěrka však není sestavována pouze jako řádná účetní závěrku ke konci účetního období. Účetní jednotka může dle zákona o účetnictví (příp. musí dle zákona) sestavovat mimořádnou účetní závěrku nebo mezitímní účetní závěrku. Rozdíl mezi mimořádnou a mezitímní účetní závěrkou je v tom, že v případě mezitímní účetní závěrky se neuzavírají knihy a závěrkové operace se nemusí provádět v takovém rozsahu.
Závěrkové operace – časové rozlišení a dohadné účty
V návaznosti na zaúčtování všech účetních operací vztahujících se k účetnímu období docílí účetní jednotka toho, že dojde k naplnění zásady úplnosti účetnictví. Se závěrkovými operacemi souvisí mimo jiné také naplnění akruálního principu – tj. promítnutí do účetnictví všech účetních operací, které věcně a časově souvisí s daným účetním obdobím. Pro dodržení této zásady se používají účty časového rozlišení a dohadných účtů, prostřednictvím kterých bude tato zásada naplněna.
S operacemi, které mají přesah do jiného období, se typicky setkáváme například při tzv. fakturaci „pozadu“ nebo fakturaci „dopředu“. Může se jednat například o fakturované nájemné předem nebo zpětně. Při použití účtů časového rozlišení musí být znám účel vynaloženého nákladu (výnosu), částka a období, do kterého tyto transakce spadají.
Dohadné položky se používají v případě, kdy je znám účel nákladu nebo výnosu, období, kterého se týkají, ale není známá přesná částka. V takovém případě se částka nákladu nebo výnosu odhadne kvalifikovaným odhadem. Typickým příkladem může být vyúčtování energií.
Cizí měna v účetnictví
Účetní jednotka má také povinnost k rozvahovému dni přecenit závazky a pohledávky, bankovní účty a další cizoměnové položky. Pokud tak účetní jednotka účtuje v cizí měně, musí dojít k rozvahovému dni k přecenění těchto položek. Na základě provedeného přecenění vznikají tzv. kurzové rozdíly.
V případě účtování o kurzových rozdílech může vzniknout buď kurzová ztráta, nebo kurzový zisk, a to v závislosti na tom, jak se pohybují kurzy cizích měn. Jedná se o tzv. nerealizované kurzové rozdíly. Od nového roku (tj. od 1.1.2024) mají účetní jednotky možnost využít tzv. režimu vylučování nerealizovaných kurzových rozdílů a tyto rozdíly tak nezahrnovat do základu daně. Svoje rozhodnutí o uplatňování tohoto režimu však musí oznámit finančnímu úřadu ve stanoveném termínu. Nevýhodou tohoto režimu je však ta skutečnost, že se oznámení činí na zdaňovací období, tedy dopředu.
Inventarizační rozdíly
Účetní jednotky mají také povinnost provádět inventarizace, a to v intervalech stanovených zákonem o účetnictví. Inventarizaci potom podléhají veškeré majetky a závazky. Tam, kde není možné provést fyzickou inventarizaci, učiní účetní jednotka dokladovou. Účetní jednotky jsou tak povinny provést inventarizace pohledávek a závazků a dále inventarizaci majetku.
V rámci prováděné inventarizace (fyzické), typicky u zásob, krátkodobého finančního majetku nebo i dlouhodobého majetku může dojít ke třem stavům. V ideálním případě se účetní stav rovná stavu skutečnému – v takovém případě inventarizační rozdíl nevzniká.
Pokud je účetní stav nižší než skutečný stav, vzniká tzv. přebytek. V opačném případě, tedy pokud je účetní stav vyšší než skutečný, vzniká tzv. manko (schodek). Tyto inventarizační rozdíly se promítnou do toho období, ve kterém vznikly.
Na co ještě nezapomenout?
V návaznosti na dodržování zásady opatrnosti musí účetní jednotka prověřit také opodstatněnost tvorby rezerv a opravných položek a případně zajistit jejich zaúčtování nebo odúčtování, pomine-li důvod pro jejich tvorbu.
V rámci uzavírání účetnictví by také neměly účetní jednotky zapomenout zaúčtovat účetní odpisy (účtují-li o nich ročně), zaúčtovat hospodářský výsledek minulého období na základě rozhodnutí valné hromady a další. Posledním zápisem účetního roku by mělo být zaúčtování splatné daně.
Zaujal vás článek?
Odemkněte si celý text za jednorázových 30 Kč. Stačí zadat váš e-mail a v dalším kroku vše odsouhlasit.
Již jste zaplatili? Vložte, prosím, váš e-mail a my vám zašleme nový odkaz pro odemknutí