Doposud byla výše sankcí omezena pouze u úvěrů pro spotřebitele. Novela také u spotřebitelů i OSVČ, kteří jsou v prodlení se splácením delším než 90 dnů, omezuje maximální výši smluvního úroku.
U úvěrů pro OSVČ nesmí nově výše smluvní pokuty při prodlení delším než 90 dnů přesáhnout limit 0,1 % denně z dlužné částky. Celkový limit všech smluvních pokut přitom nesmí přesáhnout polovinu z celkové výše jistiny. Úrok z prodlení u úvěrů pro osoby samostatně výdělečně činné pak nesmí po 90 dnech prodlení přesáhnout zákonnou výši na úrovni repo sazby navýšené o 8 procentních bodů. Stejně je omezena také výše úroku smluvního.
V této chvíli, kdy se mnozí spotřebitelé i podnikatelé ocitli ve svízelné situaci, je potřeba zabránit tomu, že by se kvůli neúměrně vysokým sankcím dostávali do dluhové pasti. Ministryně financí Alena Schillerová potvrzuje, že je tato změna platná natrvalo. Proti úvěrovým predátorům, kteří půjčují s cílem sedřít klienta z kůže a vydělávat na nepřiměřených sankcích, je třeba bojovat nejen během současné krize, ale i po jejím skončení,
dodává.