Reforma zákona o dani z přidané hodnoty přinesla k 1.1.2008 čtyři zásadní změny. Zákon nově přinesl úpravu podmínek uplatnění DPH u staveb, zvýšila se snížená sazba daně z 5 % na 9 % a nově se setkáváme se závazným posouzením správnosti zařazení zdanitelného plnění z hlediska sazby DPH. Všechny toto změny jsou v platnosti již od ledna 2008. Reforma přinesla však ještě jednu změnu, která se dosud příliš neprojevila. V zákoně o DPH se zavádí pojem skupina. První skupiny plátců je možno zaregistrovat do 31. října 2008 s účinností od 1.1.2009. Čtěte více: Změny DPH přinesou zdražení.
Skupina pro účely DPH
Skupinou se rozumí skupina spojených osob, které mají sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku, která je registrovaná k DPH jako jeden plátce. Podmínka podnikání osoby v tuzemsku platí pro všechny členy skupiny. Ti, co mají sídlo, místo podnikání nebo provozovnu mimo tuzemsko, se nemohou stát součástí skupiny. (více § 5a zákona o DPH).
Vytvoření skupiny je dobrovolné, záleží jen na rozhodnutí osob, které mají možnost do skupiny vstoupit. Zákon o DPH předepisuje podmínky, které musí být splněny podnikatelským subjektem, který má zájem vstoupit do skupiny.
Podmínky:
- podnikání v tuzemsku,
- podniky mají vzájemné vazby finanční, hospodářské a organizační.
Zákon uvádí, že podniky ve skupině jsou kapitálově nebo jinak spojené.
Kapitálově spojené osoby
Kapitálově spojené osoby jsou ty, z nichž se alespoň jedna osoba přímo nebo nepřímo podílí na kapitálu nebo hlasovacích právech druhé osoby nebo více osob. Podíl představuje alespoň 40 % základního kapitálu nebo 40 % hlasovacích práv.
Jinak spojené osoby
Podniky, které jsou tzv. jinak spojené, jsou osoby, na jejichž vedení se podílí alespoň jedna shodná osoba.
O jinak spojených osobách hovoříme o právnických osobách – obchodních společností nebo družstvech. Jedná se pouze o vrcholový management právnické osoby, např. podle úpravy Obchodního zákoníku – jednatel u s.r.o. nebo člen představenstva u a.s. Mezi vrcholové vedení řadíme také členy dozorčí rady nebo kontrolní komise.
Za jinak spojenou osobu nemůžeme považovat podniky, kteří mají stejného vedoucího např. výrobního úseku.
Příklad 1:
Řešení:
První podmínka je splněna. Všechny uvedené podniky mají sídlo v ČR. Nyní je třeba zjistit, zda jsou zmíněné podniky kapitálově spojené. Podnik Alfa má kapitálovou účast vyšší než 40 % v podniku Beta i Gama. Je tedy splněna i druhá podmínka zákona. Obě podmínky předepsané zákonem jsou splněny, podniky mohou vytvořit skupinu Alfa, Beta, Gama. Skupinu by mohly vytvořit podniky také podniky Alfa a Beta, případně Alfa a Gama. Spojení podniků Beta a Gama do skupiny by za stávajících podmínek nebylo možné. Nesplňují podmínky kapitálového propojení.
Příklad 2:
Řešení:
I v tomto případě je splněna první podmínka. Všechny podniky mají sídlo na území ČR. Kapitálově je propojen podnik Alfa s podnikem Beta, kapitálová účast je vyšší než 40 %. Také podnik Beta a Gama jsou kapitálově propojeny, také v tomto případě je kapitálová účast vyšší než 40 %. Podle zákona lze i v tomto případě vytvořit skupinu Alfa, Beta, Gama, jsou splněny obě podmínky.
Rozumíte problematice DPH?
Jak registrovat skupinu
Skupina vzniká k první dni kalendářního roku, musí existovat minimálně jeden kalendářní rok. Skupina se stává plátcem vždy od 1. ledna následujícího roku, pokud je přihláška k registraci podána nejpozději do 31. října běžného roku.
První skupiny plátců budou registrovány s účinností od 1. 1. 2009. Přihláška k registraci musí být podána nejpozději do 31. 10. 2008.
Příklad:
Stejná pravidla platí i při podávání Žádosti o přistoupení člena. Pokud do skupiny přistupuje nový člen, který byl plátcem DPH, může přistoupit vždy k prvnímu dni kalendářního roku. Žádost o přistoupení musí být podána opět do 31. října běžného roku.
Přihlášku k registraci k DPH pro skupiny podává zastupující člen. Registrační tiskopisy jsou vydány Ministerstvem financí ČR pouze v elektronické podobě. Přihlášku získáte na internetových stránkách zmíněného ministerstva. Na webových stránkách Ministerstva financí ČR naleznete také následující formuláře:
- Žádost o přistoupení do skupiny,
- Žádost a zrušení registrace skupiny,
- Žádost o vystoupení člena.
Skupině bude po registraci přiděleno jednotné daňové identifikační číslo (DIČ). Povinnost uvádět společné DIČ na daňových dokladech mají všichni členové skupiny. Původní registraci plátce k DPH jednotlivých členu zruší správce daně automaticky. Pro skupinu platí měsíční zdaňovací období. Čtěte více: Obrat vyšší než 1 milion? Stáváte se plátcem DPH
Zastupující člen je oprávněn jednat za skupinu
Zákon o DPH určuje, kdo je oprávněn jednat za skupinu (§ 5b zákona o DPH). Zastupujícího člena si vyberou podniky zakládající skupinu a uvedou ho na přihlášce k registraci k DPH pro skupiny. Zastupujícím členem může být člen, který má sídlo nebo místo podnikání v tuzemsku. Pokud tvoří skupinu podniky, které nemají sídlo nebo místo podnikání v ČR, mají v tuzemsku pouze provozovnu, může být zastupujícím členem kterýkoli ze skupiny.
Odpovědnost nesete i za ostatní členy skupiny
Všichni členové skupiny odpovídají společně a nerozdílně za povinnosti skupiny, které vyplývají z daňových zákonů, a to i po jejím zrušení nebo po vystoupení ze skupiny. Odpovědnost se váže na období, ve kterém byl podnik členem skupiny. (§ 5b Zákona o DPH).
Práva a povinnosti člena skupiny upravuje § 5c Zákona o DPH.
Pro a proti skupinové registrace
+ podává se přiznání k DPH za celou skupiny,
+ členové skupiny jsou považováni za jediného plátce DPH. Členové nemusí DPH při vzájemném účtování řešit.
– společná a nerozdílná odpovědnost všech členů skupiny.