Vlákno názorů k článku Na stole je nový zákon. Navrhuje eseróčko s vkladem za korunu a ručení majetkem pro šéfy firem od XYZ123 - Dejme tomu, že bych si chtěl čas od...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 5. 2011 22:27

    XYZ123 (neregistrovaný)
    Dejme tomu, že bych si chtěl čas od času přividělat, třeba poskytováním prostoru pro Google AdSense, ale roční zisk z této činnosti by byl natolik malý, že se nevyplatí živnostenský list. Bude fungovat založení sročka za korunu, které bude tyto peníze inkasovat, a peníze takto získané použít třeba na platbu hostingu nebo vykázání nákupu spotřebního zboží jako je hardware (disky atp.) v nákladech? Protože sročko samo o sobě nemusí platit zdravotní ani sociální pojištění, bude možno to takto využít? Musí mít sro nějakou adresu, nebo to jde nahlásit někam kde se za to nemusí platit, třeba na obecní úřad? Jde mi jen o to jak si přividělat, kdy by sice ta činnost mohla být považována za podnikání, ale je obecně natolik málo výnosná, že povinné odvody státu ji činí ztrátovou.

    Napadá mě několik možností, jak by to mohlo lidem sloužit ku prospěchu. Třeba manželky na mateřské by mohly ve volném čase tvořit nějaké zboží, které by se nechaly zaměstnat na dohodu takovému sročku třeba za korunu, a toto by byla jejich pracovní činnost/úkol, nebo by se to poskytlo jako dar té firmě. Firma by potom toto zboží prodala, a vyinkasovala zisk, ze kterého by sice musela platit zdravotní a sociální, ale vyhla by se nutnosti pravidelných měsíčních záloh. Manželé několika takových pracantek by se potom domluvili, a založili si neziskovku, a firma by ze zisku koupila nějaký dar, který by té neziskovce věnovala, třeba něco co by ty ženštiny potřebovaly, třeba dětské oblečení. No a ty věci by se potom poskytly těm manželkám jako forma dobročinnosti. Ženské by přitom mohly být doma na nejvýhodnější variantě mateřské. Samozřejmě, že by se na to sročko nahodily všechny nepravidelné příjmy, koneckonců někdo může mít sročko, a pokud pro něj někdo pracuje zadarmo bez smlouvy, proč ne. Jediný problém je, že některé věci denní spotřeby není možné zahrnout do nákladů, ale i to by možná šlo obejít manipulovanou spotřebitelskou soutěží (vítěz dostane kupon na nákup v marketu) na internetu, a cena by se zahrnula jako propagační materiál firmy.

    Mohlo by to takto fungovat, jsem zatím mladý a moc těmto věcem o podnikání nerozumím, ale snažím se zjistit jak věci zařídit co nejlépe, zatím jak podnikat(vyplňování faktur a všechno to papírování které musí podnikatel zvládat sám, pokud nechce platit účetní, protože na ni třeba nemá).
  • 10. 5. 2011 10:17

    JJ (neregistrovaný)

    Ta první část - tj. s.r.o. inkasující nějaké tržby a platící výdaje (prokazatelně s těmi tržbami související!!!) by v zásadě fungovala. Jen podotýkám, že i s.r.o. musí mít živnostenský list ;-)

    Na obecním úřadě asi s.r.o. sídlit nemůže, ale na svoji soukromou adresu ji klidně zaregistrovat můžete. Pracovat pro s.r.o. bez smlouvy je možné teoreticky a úřady se na to také budou dívat značně podezřívavě.

    Co by naopak nefugnovala je ta spřátelená neziskovka. Jednak to zavání průserem, protože FÚ jsou na tohle poměrně citlivé a judikáty NSS jim nahrávají a za druhé dary neziskovkám jsou z daní (toho s.r.o.) odečitatelné pouze do výše 5 nebo 10 %.Plně odečitatelný je sponsoring, jenže tam byste pak museli prokazovat nějaká protiplnění a přiměřenost jejich ohodnocení.

    Na manipulovatelnou spotřebitelskou soutěž zapomeňte, to se v takových domácích podmínkách v podstatě nedá udělat tak, aby z toho nebyl pořádný průšvih.

    Řekněme si to na rovinu: většina berních úředníků není zase tak moc blbá a FÚ ve své práci vychází (resp. měly by vycházet) z reálného stavu věcí, ne ze stavu zdánlivého a formálního. Ty Vaše fantasmagorie by obratem prohlásili za účelové konstrukce a už Vás vidím, jak jim dokazujete opak...

  • 10. 5. 2011 16:26

    Sten (neregistrovaný)
    Sročko potřebuje taky živnostňák, takže tam si nepomůžete. Naopak vyřizování živnostňáku pro sročko je mnohem vyšší úroveň jednání s úřady.

    Abyste mohl mít zapsanou adresu (přesněji kancelář), musíte mít povolení majitele nemovitosti. Obecní úřad vám takové povolení pravděpodobně nevydá, protože se bere, že všechny věci v té kanceláři patří sročku, pokud není doloženo jinak (stejný problém jako u exekucí na majetek fyzických osob). Ale můžete si tam napsat třeba záchod ve vašem vlastním bytě a při exekuci oželet štětku a mísu :-)

    Další problém je převod peněz do sročka a z sročka. Sročko platí daň z příjmu a zdaněný zisk může převádět společníkům (s nějakými limity kvůli ochraně věřitelů), kteří ale ten zisk opět vypisují do daňového přiznání a platí z toho zdravotní a sociální pojištění.

    Pro sročko můžete pracovat, pokud jste jeho společník, bez smlouvy a zadarmo (peníze se daní při vyplácení zisku). Naopak nesmíte pracovat pro konkurenční firmu. Teoreticky může pracovat pro sročko kdokoliv zadarmo a bez smlouvy, ale úředníci to neradi vidí a rádi potom kontrolují účetnictví. To posílání peněz neziskovce, jejíž členové pro vás zdarma pracují, je IMO už obcházení daňového systému a nelegální.
  • 5. 6. 2011 10:48

    Emil (neregistrovaný)
    Buďto si zařiďte přímo neziskovku a pro ni může pracovat jako brigádnice tuším do 5.ooo měsíčně odvedete jen srážkovku, .. nebo v SRO bude manželka jednatelka a bude dostavat odměnu jednatele, ze které se do tušim 6200 taky neodvadi socialni na strane firmy.. takze usetrite. Proc to komplikovat :). Otázkou je, že její produkty se budou muset prodávat, c čím ji jako podnikatel zcela legálně a čistě pomůžete...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).