Pracovně-právní vztah mezi zaměstnavatelem a zametnancem upravuje pracovní smlouva jako akt oboustranně vyjádřené vůle. Tečka, vše.
Pak mohou být nějaké obvyklé šablony ohledně pracovní doby, přestávek, dovolené a zůsobu úhrady zákonných srářžek apod - ale jinak by nikdo neměl bránit dvěma smluvním stranám, aby si sjednaly podmínky smlouvy.
pokaždé, když slyším, že se připravuje novela na čerstvě schválený zákon, tak bych za to poslance fackal viz "V současnosti platí zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb.), který zavedla za své vlády ČSSD. Zákoník obsahoval však řadu chyb a tak jej již několikrát poslanci novelizovali."
Je tohle normální? Vždyť to divadlo kolem zákonů stojí obrovské peníze, které by v případě noelizace měli uhradit ti, kteří špatný zákon sepsali a schválili (a to se týká všech stran).
Jo, to je bohužel nevýhoda parlamentní demokracie. Odborníci (ministerstvo, právníci, příslušné organizace) sepíšou paragrafované znění zákona a pak ho 200 amatérů překope k nerozeznání.
Ale nemyslete si, že v diktaturách jsou na tom lépe. U nás lze alespoň jedny amatéry vyměnit za jiné amatéry. V diktatuře vládne jeden amatér pořád :-)
Líbí se mi ale, že třeba nový občanský a obchodní zákoník, a nedávný zákon o daních, jsou připomínkované veřejností. Hrozba rozrušení intergrity zákona 200 amatéry tu bohužel stále je.