je ho třeba zrušit, jinak moc se stává směšnou, represe ji dále zesměšňují. Proč by měl být sledován někdo kdo nepodvádí a to na úrovni elektronického náramku používaného jako trest domácího vězení? To, že pracovníci MF nedokáží odhalit podvody v hospodách, svědčí o jejich neschopnosti a další elektronická evidence jim v tom nepomůže, dostanou podruhé data, která už mají. Podvádí-li někdo tak, že pracuje na černo a zároveň je hlášen na úřadu práce, klidně bude podvádět i s EET, prostě tržby zatají stejně jako zatajil svůj pracovní poměr. Naopak EET zhorší důkazní situaci pro MF, protože těžko bude u soudu argumentovat tím, že údaje z EET jsou nevěrohodné. Pomocí EET se dosáhne pravého opaku, ti co podvádí budou zvýhodněni, protože EET mohou použít jako důkaz, že "nepodvádějí". Ale všichni víme, že EET má sloužit k něčemu jinému, má zastrašit a otrávit ty slušné a dodat údaje o jejich podnikání konkurenci.
Z většinou článku souhlasím, jsem jen proti velmi vysokým pokutám. Podle mě stát často dává vysoké pokuty (ve stovkách tisíc) jenom kvůli vlastní lenosti.
Podle mě je i pokuta 10.000 Kč dostatečná, když přijde kontrolor, a dá pokutu 10.000 Kč, pošlu ho za týden znovu, když znovu načapá, pošlu ho tam třeba denně a on si to restauratér rozmyslí. Vždyť ty pokuty se dají využít na mzdy kontrolorů.
Problém u nás je, že se nekontroluje. Běžně jdu do vietnamské večerky - přijdu jednou, lísteček. Přijdu po druhé - "ano, už mě znají", žádný lísteček, je to tradiční.
Podle mě není potřeba mít elektronickou tržbu, vysoké pokuty, podle mě je potřeba, aby úředníci zvedli své líné zadky a vydali se do terénu. Co tomu hlavně brání? Způsob jakým účtuje stát. Stát účtuje dost odlišně od firem, on vidí, že má náklady na kontroly 300 mil. Kč, ale už nevidí, že vybral 350 mil. Kč, protože to je jinde. Takže nevidí styl "najmu dalšího kontrolora a on mi vydělá xx Kč".
V tomhle státě je problém v tom, že moře úředníků rozhoduje od stolu na úřadě, místo toho aby prostě byly v terénu! A tihle furt řvou "potřebuji nový zákon, na...". Ale prd, vidím to denně, měšťáci projedou kolem blbě zaparkovaných aut a ani se neohlídnou, zákony tu jsou, úředníci nemakaj!
To neni jen stat, ale i to, ze kazdy tady musi zbohatnout nejpozdeji zitra. Coz se odrazi i v nesmyslnych cenach najmu.
Druha vec jsou ruzne pracky penez, zde by opravdu ucinna kontrola byla ku prospechu, ale pri soucasne urovni korupce si to neumim predstavit. Nejake EET tento problem vubec nepostihuje. Jako vzdy, cela tahle histerie nejvice postihne ty poctive, ti ostatni se budou stale jen smat.
Meníčka “pod tři eura” jsou pravděpodobně vůbec unikátem
A jeje, uz je tu zase neco prilis levne (pod tri eura, to se netyka Prahy). Podobny "unikat" najdete hned v sousednim Slovensku. Jinak si projdete napriklad server Zomato, podivejte se na ceny jinde a srovnavejte je s mistnimy platy. Pak treba na neco prijdete. Ono ani to pivo tu uz neni pro nas nijak zvlast levne. Samozrejme turiste na to maji jiny nazor, coz jen ukazuje propastny rozdil v prijmech.
Treba v Tokiu se dalo jidlo k obedu (+ neomezena konzumace nealko) poridit mezi 400 az 600 JPY = 80 az 120 Kc. Pritom kvalita byla jinde nez u zdejsich hotovek. A to se jedna o jedno z nejdrazsich mest na svete. Tak prosim jeste dalsi pohadky o tom, jak je tu vse levne a je treba to stale zdrazovat.
Jinak preji hodne stesti s jidlem z polotovaru v zahulenych pajzlech za onech vysnenych 300 Kc nebo kolik ze je spravne :-)
Hlavne ze uz na tom makaj .... http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/evidence-trzeb-vyjde-draz-nez-se-cekalo-1198558
Sice jsem v Tokiu byl jen jednou, ale zato jsem v Osace strávil 1,5 roku. Za 400-600 JPY se najíte tak v McDonalds a podobných fast foodech, ale nikoliv v restauraci. V restauraci je běžná cena jídla od 700 či spíše 1000 JPY nahoru. Ve firemní kantýně jsem sice za oběd dával cca 270-390 JPY, ale to nelze porovnávat s běžnou restaurací.
Ostatně večeře i s jedním pivem vás vyjde, když se budete držet trochu zkrátka na 2000 JPY a pokud se vejdete do 1500 JPY tak by jste si měl pogratulovat a místo si zapamatovat.
Zrovna Japonsko je na potraviny poměrně drahá země, v některých případech i extrémně drahá.
Jimmy si děláš prdel nebo jenom nechápeš svět okolo sebe?
Meníčka v ČR suplují zrušené závodní jídelny, tedy NELZE demagogicky řící "restourace v zahraničí = restourace v ČR" = první tvá demagogie.
Pak dostanu, že tvoje závodní jídlo je:
270 až 390 JPY = 52 až 75 kč
Což je levnější ja v té restouraci, ty namítneš, ALE v závodkách je to levnější, tak tě ujišťuju, že eurorest je dražší než japončíci (kontrola dne na objed, vrátil sem se je tomu 5 minut)
Ale přejděme k restouraci, dle tebe standart:
700 až 1000 JPY = 135 až 193 kč (Nu je to na úrovni ČR. )
Tak ještě si řekněme plat průměrný v Japonsku je 74.600kč (zde upozorním na medián v čr 21k a průměr 26k = rozdíl 20procent) .
Takže Jimmíku, jak i vysvětlíš, že japončík má 3xvětší mzdové nároky a přesto si na sebe vydělá při stejných a nižších cennách jak frajeři u nás na zaměstance s menšími platy? Já bych hádal, že peníze někam plinou a když to stát nevidí na odvodech daní a zaměstnanci na platech, pak podnikatelům do kapsy nezdaněné.
Pro mě, hezké že jsi dělal v zahraničí, hezký, že násm to cpeš do jako podpoření faktu, že článek nemá pravdu, ale bobane, já sem děla v zahraničí také, ale musel sem se otáčet sám a ne pouze přijet jako zaměstnanec, takže pohádky jak v ČR podnikatelé trpý vykládej ve společnosti Kalouska aspol.
Ona taky chybí motivace poctivě odvádět, když lidi vidí různé aféry vyhozená miliarda sem miliarda tam a nic se stejně neděje, nikdo není potrestán, nic se neudělá, aby se tomu příště zabránilo tak prostě ta chuť být vůči státu poctivý schází. Proto si někteří řeknou, proč to dávat státu, který to stejně rozfofruje bez užitku, tak ať raději lidi mají levnější jídlo/služby a já se udržím nad vodou.
A jinak rozdíl mezi podnikateli a zaměstnanci není v tom, že by jedni byli poctiví a druzí ne, ale pouze v tom že podnikatel má možnost šidit na daních, kdežto zaměstnanec ne, kdyby zaměstnanci měli stejnou možnost, také by ji mnozí využili.
Možná odvedu víc na dani ale to co mi vezmou, neutratím v naší místní samošce na dědině. To byla taky jediná možnost jak ulité peníze realizovat, z pár tisíc za rok si byt na Floridě nebo firmu na Kypru nepořídím. V místě svého bydliště každý den hlasuji svou skromnou peněženkou pro lepší produkty či služby ale tato možnost mi bude oslabena. Asi si takový pocit, že rozhoduji, nemůžu (nesmím?) dovolit. Jak přerozdělit peníze vybrané od lidí ví přece nejlépe strana a vláda..., proboha, který že je rok?!
Ale dobře, zase sklapnu a budu věřit, že ti študovanější pohlídají, aby naše peníze neskončily na Floridě nebo na Kypru. Musí se ale kluci trochu snažit, mám doma schovaný husitský prapor. Dnes už se smí zase věšet. Myslím ty prapory. Zatím.
spíš bych řekl že to je nějaký babišův zaměstnanec, který o podnikání ví leda z nedělní přílohy rudého práva, ale o provoz restaurace chápe asi jako zajíc vyšívání.
takže dovoluji si korigovat pár největších nesmyslů:
1) ty daně případně vybrané navíc, nebude platit podnikatel, ale zákazník. mýtus o "podnikateli" dosud vydělávajícím nezdaněné miliony, který se po zavedení EET začne se státem o ně radostně dělit, takže se vyberou desítky miliard "navíc" - nemůže myslet vážně ani pitomec.
ve skutečnosti to všichni lížou +/- kolem nuly - - - a tedy pokud se začnou platit daně navíc, pak jedině navíc z kapes zákazníků. těch ale tím pádem ubyde, pár hospodských zkrachuje, zbytek dobije zákaz kouření, a výsledkem bude menší výběr daní.
ale nebojte, proč byste holenkové měli žrát v hospodách, když můžete nakupovat kvalitní potraviny nadomu od ANOfertu ...
2) mýtus o tom, jak načerno zaměstnaný pingl dostane buď 8.000 na ruku, nebo 26.000 ke zdaněné mzdě, a dokonce ještě dalších 9.000 "navíc" na srážky - nemůže myslet vážně ani pitomec.
ve skutečnosti, pokud hodnota zaměstnancovy práce pro zaměstnavatele je 35.000, zaměstnanec dostane vybrat, zdali chce to ke mzdě a zbyde mu z toho půlka, nebo zdali chce něco bokem. náklady pro zaměstnavatele jsou VŽDY stejné.
3) EET jistě zaeviduje a zdaní běžný restaurační provoz. až tam přijde upocený kontrolor v cyklistickém dresu, na tu svoji limču jistě dostane tiket z EEC. tak jako ho jistě dostane dneska, protože nikdy nikdo neví, kdo je ten upocený cyklista, a proč si sportovec dává sladkou colu.
ovšem největším problémem daňového úniku není způsob evidence tržeb, ale absence tržeb. a žádný normální hospodský nebude evidovat a danit konzumaci svých přátel a známých, kterých je v každé normální hospodě většina.
navíc mu tady, což je jediná pravda v celém článku blábolů, zůstává ztratné a ředění receptur. a tohle žádné EET nevyřeší, přestože přes tyto tři drobnosti se dá vyřešit 80% obratu.
ergů. jediným přínosem EET bude dodanění pouličních prodejců zmrzliny, který fakt neví, který z té fronty je tajný kontrolor-provokatér - - - a likvidace trafikantů, kteří ráno když lidi spíchají na autobus, nestihnou prodat dvacatery noviny za tři minuty, ale jen dvoje a dvě účtenky. a vovovotomtoje. babiš chce abyste si noviny předplatili.
Co je prosím zvláštního na cyklistovi/sportovci co si dává sladkou kolu? Sám jsem často upoceným cyklistou a kofolu si při cestě dávám stejně jako ostatní. A že bych někdy dostal řádnou účtenku? Možná v luxusnějších podnicích kde vydávají účtenky běžně, ale v běžných hospodách jsem účtenku fakt dlouho neviděl.
Dobrý den,
takže dobrou chuť přeji :-) Ano, pan Hlavenka byl/je podnikatel, a dokonce velmi významný, cituji z jeho autorského profilu:
Autor je zakladatel společností Computer Press a InternetShops, novinář a autor odborných publikací, v současné době soukromý investor (mj. Fayn Telecommunications.). Jeho další materiály naleznete na www.bloc.cz.
Hezký den,
Michael Hovorka
Byl jsem v komentářích zmíněn, tak zareaguju. Na osobní útoky reagovat nebudu, chápu to tak, že autor pan "jezevec" si myslí, že srší originálním vtipem a že má tedy za povinnost bavit široké okolí. K jednotlivým bodům:
1) V důsledku samozřejmě všechno platí zákazník, každou korunu tržeb. To jistě není velký objev a vůbec to není podstata EET ani ničeho jiného. Jde o to, zda je v pořádku neplatit daně. Pokud jste názoru, že ano, tak to napište a zbytek diskuse je celkem zbytečný.
1a) Není pravda, že "všichni lížou +- kolem nuly", je to lež. Znám velmi mnoho prosperujících hospodských, a pak znám taky hodně hospodských, kteří neprosperují, protože holt to dělají blbě nebo si postaví na ulici kde je pět hospod ještě šestou a dělají to stejně jako těch pět před nimi, tj. nevymyslí nic, co by jim přitáhlo klientelu.
2) Myslím že jste nepochopil, o čem jsem psal, ale to je druhotné. Pokud by bylo opravdu "jedno", jestli člověk pracuje načerno nebo oficiálně, tak by zřejmě neexistoval švarcsystém.
3) Zcela jistě není v oblasti pohostinství "většina" zákazníků příbuzných a známých. Tohle platí možná na štamgastských hospodách na dědině, což jsou ale v podstatě výčepy. Navíc v případě velkých trestů by i tohle bylo pro hostinského riskantní, protože by stačilo, kdyby v restauraci seděl jeden "agent", který by samozřejmě dostal lísteček a pět štamgastských stolů ne, a on to pak hospodskému prokázal.
3a) Pokud jste četl dobře návrh zákona - při tom všem žraní svých bot a tak dále - tak byste věděl, že se to v této podobě netýká trafikantů.
Jinak dobrou chuť.
no, pane hlavenka, k vlastnictví hospody ni hotelu jste se nepřiznal, a znalost jejího provozu jste přinejmenším neosvědčil.
ale pokud nechápete ani švarc-systém, já vás neochotně dovzdělám.
1) základní zlodějinou švarce není pojistné ze mzdy, ale daň z příjmu. švarczaměstnavatel si totiž odepíše veškeré náklady na vytvoření pracovního místa (kancelář, auto, administrativa, hlavně materiálové náklady) - švarczaměstnanec dostane relativně čistou mzdu na fakturu - a z této jakoby mzdy si odepíše paušálem, který je určen právě na to co už si odečetl švarczaměstnavatel, JEŠTĚ JEDNY náklady. a na rozdíl od srážek ze mzdy se může jednat o miliony ročně.
2) švarc je výhodný pro vysokopříjmové zaměstnance, je nevýhodný pro stát. ale pro zaměstnavatele je nulitní.
zaměstnavatele zajímá POUZE náklad na zaměstnance. pojistné není placeno navíc ke mzdě, přestože účetně to tak vypadá - ale z té hodnoty zaměstnance pro zaměstnavatele.
znám celou řadu zaměstnavatelů, kteří dávají svým zaměstnancům vybrat, zdali chtějí zdaněnou tříčku a tedy z nich 15 na účet, a nebo jestli chtějí 30 na ruku a o pojistné a daně se postarat sami.
až potkáte nějakého zaměstnavatele, který nabídne zaměstnancům 15 na ruku a nebo stejných 15 na smlouvu, a těm co chtějí smlouvu on tech druhých 15 radostně doplatí ze svého - nebo až potkáte zaměstnance, jehož práce stojí za 30, ale on přesto přijme práci za černých 15 nad tím zbytkem mávne rukou že je jako nechce - napište nám o tom článek.
já pak sežeru ty boty.
Tak si to ještě nějak ujasníme aby v tom pánové měli jasno.
1. Švarcsystém je systém, kdy závislá práce je vykonávána formou SVČ. Zakazoval jej dnes již zrušený § 13 zákona o zaměstnanosti, dnes jej de facto zakazuje definice závistlé práce v zákoníku práce. Jeho podstatou je samozřejmě ponížení příjmů státu vyvolané rozdíly mezi zdaněšním a zpojistněním závislé práce a samostané výdělečné činnosti. Že by v restauracích hojně využívali švarcsystém bych se divil. Že vám jako přijde kontrola ze SUIPu a číšník ukáže živnostňák? Je to samozřejmě věc dodávek různých pseudoprací a pseudoslužeb stejně jako občan klasikcý případ práce cizinců v továrnách, kde si pronajmou své místo.
2. Nelegální práce případně částečná nelegální práce vycházející z § 5 zákona o zaměstnanosti je práce bez smlouvy nebo se smlouvou (dohodou), která nepokrývá záměrně celý faktický pracovněprávní vztah. Důvodem je samozřejmě např. jak současná práce současně s evidencí na úřadu práce (beru současně podporu) a současně makám, což je opět současným ZoZ zakázáno a dále peníze na ruku. Ať již celé nebo část. Zda dá zaměstnavatel zaměstnanci vybrat buď 30000 superhrubé nebo 30000 čisté načerno je možné, ale dost bych o tom pochyboval - zaměstnavatel je podnikatel a proč by měl dávat jen tak pro nic za nic (zejména v některých krajích při konkurenci na trhu práce) 30000 čistého někomu komu může dát 15000. Jinak řečeno výběr není postaven jak uvedeno výše, ale je postaven buď budeš pracovat (částečně) načerno nebo si najdi něco jiného.
Hlavenka se k vlastnictví hotelu a restaurace "nepřiznal", což tedy je závažný přestupek, takže nejenomže je zločinec, protože vlastní hotel a restauraci, ale má ještě přitěžující okolnost, protože to zapírá.
Kdybyste pane Jezevče použil obchodní rejstřík (nápověda: vyhledávání podle jmen, jsem tam tuším jediný), tak byste to zjistil během pěti vteřin a během deseti dalších byste dokonce věděl který, další, a kde, a mohl se dokonce podívat na stránky hotelu.
K dalšímu - s popisem švarcsystému celkem souhlasím. Ale nezapomeňte na to - což je skutečně denní praxe - že do oblasti pohostinství chodí pracovat lidé, kteří "současně" sedí na pracáku nebo jsou na jiných dávkách.
Do pohostinství se lidé shánějí blbě - nejenomže sehnat kuchaře je naprostá katastrofa, ale není jednoduché sehnat ani pomocný personál, který by byl kvalitní. Samozřejmě to, kolik to bude zaměstnavatele stát, je zásadní, zaměstnanec zase počítá "kolik bude mít v kapse", a to samozřejmě včetně podpor, dávek atd.
Ještě jsem v článku nedodal pikantnost, že polovina lidí, co se hlásí, je typicky v exekuci, protože si někdy zkoušeli vlastní hospodu a dopadli, jak dopadli, takže jim stát zabavuje cokoli nad jakési minimum, a oni právě chtějí minimum mzdu + doplatek bokem "v čistém", Další radost téhle branže.
Tak záleží jak si to pracovník a zaměstnavatel nastaví. Jeden extrém by bylo kdyby zaměstnanec to měl v čistém stejné, pak by zaměstnavatel hodně ušetříl. Jenže to toho zaměstnanec nepůjde, protože to prostě pro něj je nulový přínos. Druhý extrém je že zaměstnavatel vyjde nastejno a zaměstnanec si hodně polepší. To ale zase nedává smysl pro zaměstnavatele, vyjde ho to nastejno a ještě riskuje flastr za švarcsystém. Takže realita bude někde uprostřed - aby z toho co se ušetří na odvodech při práci na fakturu měli něco oba.
1. Dobře, ale co bránilo MF tomuto stavu zabránit. Je to jejich vizitka. Nelze jejich neschopnost řešit přeměnou státu na vězení s elektronickou ostrahou.
2. Proč má být preventivně sledován jako zločinec někdo, kdo poctivě přiznává všechny tržby. To, že se v restauracích podvádí není můj problém, proč mám být sledován i já?
3. Nejdynamičtější ekonomika na světě USA má jen namátkovou kontrolu. A stačí to. A to tam mají i reálnou mafii. Tresty za daňové úniky relativně nízké, za miliónové daňové úniky do tří let odnětí svobody.
4. Je vůbec možný provoz restaurací za stávajících podmínek zdanění práce a příjmu, a dané úrovni poptávky i mimo Prahu? Budou lidé ochotni platit za oběd v restauraci 300-500 Kč?
5. 400 nově přijímaných pracovníků je schopno fyzicky zkontrolovat každou hospodu několikrát za rok. 400 x 52 = 20800 kontrol. K čemu další miliardové investice do IT.
Jedna věcná - 200 hostů/hospoda/den může platit tam, kde ti lidé reálně v místě a čase existují v dostatečném počtu. Tam pak patrně může platit i ten obrat...
Problém je, když se to vztáhne mechanicky na všechny hospody :-). Těžo se totiž těchto počtů docílí například v obci složené ze 4 osad, kde je dohromady 430 obyvatel (s věkovým průměrem přes 50 let) a 4 hospody, přičemž jen u jedné lze mluvit o hospodě takové, že se tam i vaří... (A to v létě kolem 50 a po zbytek roku do 20 porcí jídla denně...) Ale každá i malá vesnice prostě to svou hospodu potřebuje, aby fungovala normálně, byť ta hospoda třeba jen tak tak přežívá....
Samozřejmě, "městský" podnikatel v oboru má na zjednodušení nárok. Nicméně problém je v tom, že obdobné nadsazené odhady jsem slyšel i od lidí z MF, v rámci argumentace o "zatajených tržbách".
Další věcná - pokud se týká "personálu na podpoře", nepochybně se to u některých hospod ve větší než malé míře při fluktuaci personálu dít může.
Ale zda se to děje běžně a ve velkém "všude", jestliže podpůrčí doba je (u většiny populace) maximálně 5 měsíců na každých 24 měsíců odpracovaných (s odvodem pojištění), to je otázka.
Jinak, jen tak na okraj, těch 6000 Kč podpory Pepy by znamenalo, že za něj bylo dostatečně dlouho odváděno sociální pojištění z nějakých 16500 až 17000 Kč hrubé mzdy (nějakých 5300 Kč/měs), případně že někde dělal Pepa jako "švarcák", za tomuto odvodu odpovídající příjem ;).
Čímž nezpochybňuji, že tento druh podfuku se děje. Ale častější patrně bude práce "na dohodu" u klienta pracovního úřadu v rámci tzv. nekolidujícího zaměstnání (bez pobírání podpory), neb to je pro zúčastněné podstatně méně rizikové.
Tak to vezměme takto, 200 hostů denně, 200/16 = 12 za hodinu, tj. 60/12 = 5 minut má obsluha na každého, z toho plyne personál 3 kuchaři, 3 číšníci, celkem 6 osob a na směny, takže 12 osob, čistý plat 15 000, to je náklad zaměstnavatele 25 200 Kč, tedy 25200*12/25 = 12096 denní mzdové náklady, 12096/200 = 61 Kč mzdové náklady na klienta a objednávku. K tomu 20% DPH a je to cca 73 Kč na objednávku jen na mzdy. Dá-li si někdo jen dvě piva, tak hospoda na něm tratí při 50% zisku na pivu 26 Kč jen na mzdových nákladech a tato ztráta musí být zakalkulována do ceny jiného jídla, jiného hosta. Výpočet 61 Kč mzdové náklady na klienta plus 35 Kč náklady na pořízení piva - 70 Kč úhrada piva klientem.
Nepřehnals to trochu? Na pokrytí 16h každý den v týdnu potřebuješ 2,8 FTE, tady na jednom fleku se budou točit tři lidi, na hospodu kde máš jednoho hosta za 5 minut by snad mohl stačit jeden kuchař, jeden pingl a jedna pomocná síla, čili potřebuješ 9 zaměstnanců. Navíc koukám, že si počítal jeden den v týdnu zavřeno, čili nějaký ten úvazek by mohl být krácený.
Navíc s tím pivařem je daleko míň práce, čili to si nelze rozpočítávat rovným dílem na hosta bez ohledu na to co si dal.
Navíc při frekvenci 12 hostů za hodinu a trvání návštěvy řekněme průměrně hodinu to znamená, že v hospodě je průměrně 12 lidí, což je hodně slabota, to prostě není k uživení.
Těch 200 lidí je v článku, personál musí zvládat i špičky, hospoda není rovnoměrně vytížená. A výpočet měl ukázat, že při návštěvnosti 200-300 lidí denně to za dodržení stávajících daňových odvodů k uživení opravdu není, pokud meníčko nebude stát 500 Kč, jako ve Francii. Ale to by zde za oběd v běžné restauraci nikdo nedal, protože by vás pak obědy přišly na 10 000 Kč měsíčně na osobu oproti dnešním 2000 Kč. Proto jevy popisované v článku jsou samoopravným mechanismem, který zaručuje optimální rozdělení zdrojů. Chyba je samozřejmě v zákonech a v nezřízených nárocích státu, neodpovídajících ekonomickým možnostem reality.
Dovolím si reagovat na Váš první bod.
Ano, v případě českého státu je v pořádku neplatit daně. Proč? Protože je využívá neefektivně (příklady si každý najde sám, např i samotné EET) a myslím si, že je nenažraný. Je potřeba udělat systémové změny, takové, aby byli všichni win-win.
Bohužel náš systém neuznává pravidlo presumpce neviny, ale naopak. Proto první po čem jde jsou podnikatelé, o kterých se domnívá (pravda v některých případech oprávněně), že kradou. Jenže toto nelze takto generalizovat. Stát by měl v první řadě začít s optimalizací u sebe a když mu chybí peníze, tak ne jít za občany (včetně podnikatelů, zaměstnanců) a tahat z nich další peníze!
to co psal se muze vyskytovat, ale bezna praxe? hahahaha, jak jsem psal nize, krome 1. finty kterou kdyz bude delat s rozumem mu zbytek rozfouka kontrola jak domecek z karet. prijdte mi povykladat jak jste ustal treba 10% odpis ztrat nebo provaril 80% z kila masa, pripadne jak zamestnavate nacerno personal co je na pracaku :)))
1) Jsi nepozorný. Autor uvádí, že podle jeho přibližného odhadu dojde k zdražení o 20%
2) Nesmysl. Pokud by to bylo tak, jak ty si představuješ, zaměstnavatel by k takovému jednání neměl žádnou kladnou motivaci (zisk), a naopak měl zápornou (riziko).
3) Nesmysl. To co popisuješ může být 80% v jedné konkréní hospodě, ale nikdy ne, ani velmi přibližně, v oboru jako celku.
Jsem podnikatel a vlastnim restauraci.Dekuji za eet.Konecne nepoctivy budou ovadet dane.Kazdej by chtel jen od statu dostavat.Pravicovy volici za uradovani Topolanka atd. kriceli pojdme dat do systemu penize.Pokud se ale museji na tom podilet taky oni,tak se jim to nelibi.Musi platit jen ten druhy,ale ne ja.Tak se chova prazska kavarna.
Když to shrneme, tak ať se hospodský snaží já se snaží stejně daně odvede už dnes... Buď v DPH na vstupu ( Finta 1 ), platí DPH za svůj podnik ze svého :-o, DPH by nemusel platit, kdyby netrolloval ! Finta 3 - aneb jak si odradit zákazníky. Finta 4 - aneb jak riskovat se dostat do metanolového pavouka a skončit v base :-o
Ve stavebnictví to funguje se zaměstnanci stejně ( na ruku a ještě cizinci ) A tady nikdo nebuzeruje s DDT. Ale holt hospody určitě ukrývají miliardy, které chybí nám všem :-o !
Myslím, že chtít po hospodských odvést poctivě všechny daně, je stejné jako buzerovat podnikatele, že fakturoval méně či prodal levněji než mohl, takže má z obchodu menší příjem než mohl být a tak bude pro stát i menší daň.
Takže když hospodský "okrade" stát na daních má mě to pohoršovat, ale když si z těch daní státní úředníci zvednou platy nad průměr, přidají si dovolenou a za ty daně "mé peníze" přibydou nástroje na mou šikanu, tak mám skákat radostí, protože je to tak dobře?
Já budu mnohem radši, když mé peníze skončí v kapse kospodskýho, než ve státní černé díře!
Mimochodem, by mě zajímalo, jak to tedy funguje v poslanecké restauraci? Jak je možné, že tam stojí polívka 8,- Kč? Jak to, že tam komplet menu i s pivem stojí 59,- Kč? Že by daňové úniky? A kromě toho místo účtenky vám dají lístek na kterém je na tužkou napsán součet, tam to nikomu nevadí že?
autor je bud klikar, nebo lze.
ty vase finty vam rozhrne prvni kontrola, castecne muzete ukocirovat tu prvni, ovsem ty dalsi vam rozfouka financak nebo coika jako domecek z karet. vymlouvat se na ztraty rozsahu jaky popisujete, nebo ze "provarite" z kila jeden rizek atd. jsou blaboly. navic pochybuji ze jste k restauraci cuchnul zevnitr a nemate to jen z babskych povidacek, pak by vam bylo jasny, ze je fuk jak se maso smrskne na panvi, protoze gramaz se udava pred upravou ne po ni.
co se tyce zamestnavani nacerno, navic cloveka na podpore tak to byste byl slusnej strelec. v restauraci kde vam prodjou stovky lidi mate 100% jistotu, ze tam dotycny nezamestnany na nekoho narazi a pruser (za velky penize) je na svete, natoz aby tam byla pulka personalu takto nacerno.
no a finta s tvrdym chlastem je dalsi granat ve vllastni kapse, az vam prosmejdi celnici sklady tak se budete divitt.
vezmu prumerne kontroly u rodicu v hotelu s restauraci
7-8x coika (statni)
5-6x hygiena/szpi
3-4x cizinecka nebo jak se dneska jmenuje
2-3x celnici
1-2x zivnostak
1x financak
1x socialka (pravidelne)
1x zdravotka (pravidelne)
a toto pravidelne kazdy rok + dalsi opruzove z csu, osa, integram ....
pokud byste ustal tyto vase finty tak pred vami smeknu, natoz tvrdit, jak je toto vlastne bezne :))) mozna nekde na vesnici kam kontrola nezabloudi 10 let.
Dříve jsme znal pár pinglů, kteří jsou oficiálně bez práce, takže na nějaké té sociální dávce (na podporu už nemají nárok) a pracují takto na černo v hospodě. Pravda, šlo o klasické nálevny v okresním městě, kde chícpl jinak pes, kde je max utopenec/naložený hermelín.
Ptal jsme se, že zda se nebojí, že ho vyhmátnou párkrát. Odpověd je ne, protože například ředitel sociálky sedí támhle u stolu, on i já ví o co jde, tady se pěkně na sebe usmíváme a když se potkáme na jeho úřadu, tak se slušně pozdravíme a jdeme každý dál svojí cestou...
Zda dokáží dneska takto cvičit stále s úřady nevím, do hospod už pár let nelezu, ale ty hospody a stejní lidé jsou stále na těch místech dodnes.
A znal jsem i pinglici, co to z takového pajzlu dotáhla po řadě let na ředitelku pobočky banky okresního města. Jsem ji po nocích učil matematiku a pár dalších věcí na barovém pultíku při popíjení, když si ona dělala nějakou polodálkovou školu ve dne a po nocích pinglovala. :-)
ok, kolik pinglu sedi s rediteli socialek v hospode? je to nejaka relevantni skupina v celkovem poctu nebo jen exces?
bezny majitel restaurace si zkratka nelajzne zamestnavat na cerno kuchare ci cisnika, mozna tak duchodkyni co 5x do mesice prijde pomoct umyt nadobi, ale rozhodne ne nekoho na denni bazi.
Nejen v restauracích, ale u soukromých lékařů tento systém vládne. Na pásku sestřičce 10 - 13 tisíc hrubého, bokem 5 tisíc čistého, bonus bokem na dovolenou a vánoce dalších 5 tisíc čistého. Je to běžné dělají to soukromí lékaři skoro všichni. Proč odvádět státu na daních víc, když to stejně úředníci prožerou a sestřičky si to aspoň užijou a zvednou si životní úroveň. A nejen u lékařů, restaurarérů, ale v mnoha dalších oborech to tak funguje.
již druhý den sleduji konverzaci k článku toho pana restauratéra.
díky bohu konverzace slábne a já se jen modlím,aby podobných jemu se na internetu moc nevyjadřovalo.
svým článkem jen škodí celému veřejnému stravování,jeho body,ty vznikly určitě z jeho zkušeností a nebo mu to vykládala babička po večerech či ti odmítnutí zaměstnanci.přeji mu mnoho ússpěchů v restaratérství a jistě nám všem již nyní předvádí,jak to má fungovat.
pak nevím,proč mu vadí eet.a nebo opravdu je v této sféře zainteresovaný nějakou další svou činností s eet související a jen tak mele.a na to má asi školy.
35 let pracuji v pohostinství,mohl bych se vajadřovat ke všemu,co pan studovaný stvořil,ale myslím,že to nemá cenu.
jen bych se chtěl zeptat,kde berou firmy na úplatky ve státní správě,jedná se o miliony.jsou to asi zdaněné zisky.pan rath ty peníze z krabice měl jistě zdaněné a určitě je chtěl použít pro své zaměstnance na výplaty.a zaměstnanci je nedostali,a protože stojí moc peněz a ty prašulky jsou pryč.sory,tolik nevyděláme,holt šup na pracák,protože to co vám můžu dát je málo,to víte,ofic odvody atd.a vy dostanete to samé od státu.ale nebojte,oni teď vyberou víc peněz,tak vám dají víc.asi.
Hospodským co podvádí je nějaká EET ukradená. Totiž když podvádíte, tak se o zákony zajímat nemusíte a nemusíte je ani dodržovat, riziko dopadení je už zakalkulováno v nelegálních příjmech. EET bude naopak jejich příjmy legalizovat, jak? MF těžko u soudu bude argumentovat tím, že údaje z EET jsou nevěrohodné a to bude vždy, když někoho pošlou k soudu, protože ho tam pošlou na základě toho, že údaje v EET nejsou v jeho případě pravdivé, ale má to háček, v takovém případě bude důkazní břemeno na straně MF, dnes je na straně daňového subjektu.
Z uvedeného plyne, že účel EET je jiný, než deklarovaný.
EET poškodí právě jen ty slušné. Jak? Přestanou být na rozdíl od podvodníků svobodnými lidmi, přestanou být slušnými na základě svého rozhodnutí, ale ze strachu.
A taková společnost jde vždy rychle do kytek. Viz komunistické impérium u nás.
Všichni co brečí, že jsou hospodští a ubytovatelé zloději pak bude brečet jako první, že jídlo a pivo v hospodách a restauracích je neúnosně drahé. Nikdo tuhle práci dělat zadarmo nebude. Až bude po zavedení EET jídlo stát v běžně hospodě v přepočtu 6-8 eur a pivo 2-3 eur tak si všichni můžou naříkat, že si stát mastí kapsy a pak se to rozkrade na státních zakázkách a obyčejní lidé nemají na to, aby si zašli na jídlo a pivko do hospody.
Tak ANO restauratéři, kteří EET podporují, očekávají, že jídlo bude stát 15-20 eur a levné hospody zkrachují. K tomu se zvedne stravné na služební cestě, příspěvek na stravenky, platy státních zaměstnanců, potom minimální mzda a to by v tom byl čert, abychom nedohnali Řecko.
A zajímavé je, že se MF vzoruje zrovna ve státě s fašistickou minulostí, jejíž tradice jsou tam stále silné, viz poslední události v Chorvatsku.
A co má být? Ve finále na tom zákazník neprodělá. Když to bude fungovat, tak bude mít sice dražší hospodu, ale zase se mu to vrátí na nižších daních a odvodech, kdy nebude muset nahrazovat větším placením "výpadky" hospodských. Z dlouhodobého hlediska to bude šul nul.
A z dlouhodobého hlediska to bude šul nul i pro zaměstnance hospod - sice jim to možná trochu sníží okamžitý příjem, ale o to větší bude mít důchod, případně podporu.
-
A ono si přiznejme, jídlo v hospodě je věc zbytná, z životních potřeb jedna z nejzbytnějších. A ať už to dopadne jakkoli, ono je to pořád lepší, nežli Kalouskovo zvyšování DPH léků, plen, dětského oblečení, bytů atd.
Ano jídlo v hospodách je určitě věc zbytná to se musí uznat, ale pořád bych chtěl vidět na jakých nižších daních se to lidem vrátí? Plno lidí dneska neumí vařit a rádi si na jídlo zajdou když je za rozumnou cenu - takhle budou jíst tak akorát chleba se salámem. Který mimoto bude taky mnohem dražší, protože EET se netýká jen hospod, ale bude se týkat i supermarketů a hypermarketů. Je třeba si uvědomit, že zvýšením cen v hospodách dojde k propouštění lidí, zvedne se nezaměstnanost. Tím vším se přibrzdí spotřeba a ta spotřeba je přímo-úměrná výrobě a pokud nebude spotřeba vyrábět opět přijdou další lidi např. ve fabrikách o práci a budou to lidi ne výkonní a mladí, ale staří kolem padesátky, kteří už nepodávají tak vysoké výkony jako mladí a zaměstnavateli se nevyplatí. Zhorší se dostupnost služeb, zmenší se konkurence zvednou se ceny. atd... tuhle válku rozpoutala čssd tím, že nabulíkovala zaměstnancům že jejich zaměstnavatelé jsou paraziti a začla je všeobecně štvát proti podnikatelské veřejnosti. Lidi nejsme v komunizmu většina trhu je tu v soukromé sféře a zaměstnanec a zaměstnavatel by se navzájem potřebují a jsou na sobě závislí a nemůžou to být nepřátelé. Kdo tohle vymyslel. Nejsem v zásadě proti EET za předpokladu snížení daňové zátěže, ale myslím si, že ten přerod bude hodně bolestivý pro hodně skupin lidí a doufám, že vybrané prostředky se opravdu použijí na něco správného a potřebného a ne na výlety poslanců na Haity atd. nebo se neutopí v předražených státních zakázkách. Někdo už nám stát totálně rozkradl a už nemá z čeho brát tak vyvolal psychologickou hru zvanou "hon na živnostníka" :)
To je ale naivita, nepoctivé to posílí protože mají finanční rezervy, zničí to ty poctivé, jako každé takové opatření. Pokud totiž nepoctivý zaplatí pokutu 500 000 Kč, tak tolik dá poctivý za půl roku na odvodech při 6 zaměstnancích a to ten nepoctivý dávno předtím ušetřil. V takových podmínkách se totiž poctivost nevyplácí.
A dojde ke snížení daní? Ha, ha, ha, ... Daně se budou stále navyšovat, ne snižovat. Poroste státní správa a ta toho sežere více a více.
Oni lidé s stbáckou kulturou jsou jako kukačky, nejsou schopni vymyslet nic svého, snaží se ovládnout už hotové a proto se angažují všude tam, kde je nějaká forma společného vlastnictví, které mohou ovládnout pomocí manipulací s naivními podílníky.
Podle mě je lepší, když se člověk snaží postarat sám o sebe a nebýt ostatním na obtíž, byť neodvede kompletně požadované výpalné státu. Podle vás je lepší, když takový "nepoctivý" skončí a jde na pracák, místo aby odvedl státu alespoň něco.
Já se vůbec nedivím, že se EU řítí do socialistického pekla, když lidi mají takovéto názory. PODVODNÍK, KRADE NA DANÍCH! Pravdu mají ti, kteří říkají, že na to doplatí ti poctiví. Nejen podnikatelé a živnostníci, na které dopadne EET, ale i jejich zákazníci, kterým se zdraží, a ostatní zaměstnanci, kterým se zvednou daně, aby bylo z čeho vyplácet podporu a sociálku těm "nepoctivcům", kteří skončí.
Závist? Hloupost? Neschopnost přemýšlet v souvislostech?
Člověče, když se se podíval na Váš příspěvek už jsem to znechucením chtěl vzdát, ale přesto si neodpustím poslední příspěvek. Moc dobře znám trh ve kterém dělám služby pro lidi a opravdu věře tomu, že ke zdražení dojde a to minimálně 20%. Ona je to totiž jednoduchá matematika. Pokud stoupnou náklady stoupnou i ceny. Takže tak to funguje a vždycky bude teda v kapitalismu :)
Nikdy nebude dělat služby zadarmo nebo na pokraji chudoby. Ano to, že plno podniků zkrachuje to bude pravda, protože stoupnou ceny a ubude kupní síla. A zákazník si začne opravdu vybírat podnik ve kterém se za své těžce vydělané peníze rád nají. A tam se bude lámat chleba v kvalitě služeb. Protože budou do hospody chodit jen lidé, kteří nemají hluboko do žlabu, ale ti za své peníze chtějí kvalitní služby a dobré jídlo. Vesnické hospody skončí automaticky a budou z nic tak maximálně kluby s dobrovolným vstupným "jen pro okruh přátel".
Já netvrdím, že ke zdražení nedojde. Jen tvrdím, že si to může dovolit jen podnik, který bude poskytovat kvalitní služby. Já de facto s tím co jste napsal zcela souhlasím.
Pokud již teď podnikáte poctivě a vše daníte, tak byste měl být rád, že se trh vyčistí od těch nepoctivých. Nebo se pletu?
Nicméně, podle mě je EET zbytečná věc. Stačilo by více kontrol a problém by byl vyřešen. Osobně bych tedy EET nezaváděl, protože se nevztahuje na všechny.
Tak na podnik s kvalitními službami bych zrovna nesázel. Všechny kvalitní obchody už z ČR odešly. Tady není a nebude zájem o kvalitu. Tedy pokud státní zaměstnanci nebudou mít 3x větší platy jako ostatní lidé. Ale to je řecká trajektorie, pochybuji, že jim nám někdo bude financovat.
Teď jen jde o to, jestli se toho "vyčištění trhu" a návratu zákazníků do hospod ti poctiví (ale často chudí) dočkají jako majitelé podniku, nebo jako bývalí podnikatelé v péči Úřadu práce ;)
Část vesnických hospod a prodejen EET ohrožuje nikoli proto, že nyní "nepřiznávají všechno", ale proto, že je provozně ten systém bude stát oproti současnosti další náklady...
Ha, ha, ha, ... A to jako bude snížená spotřební daň z alkoholu a cigaret, nebo snad budou sníženy odvody ze zaměstnanců, což dnes představuje nejvyšší daňové břemeno? Nebo snad sníží DPH na 5% jak bylo na začátku?
Blbost lidí je prostě nekonečná, uvěří každé kravině a rádi hrají roli užitečných idiotů.
Kam jako zmizel můj příspěvek??? Tak ještě jednou.
Ano, lidé jsou blbí. Co na tom, že je Babiš bezcharakterní zmetek a bývalý estébák, který zbohatnul na miliardových dotacích hrazených z těch daní, které jsme poctivě odvedli do černé díry zvané stát? Důležité přece je, že dostali koblihu z Penamu a on zatočí s těmihle těmi podvodníky, kteří se opovážili neodvést pár tisícovek. Co na tom, že takzvané "daňové úniky" v této oblasti se odhadují na slabých 7 % a těch zbylých 93 % nikoho nezajímá? Hlavně že si Babiš při močení poctivě vystál frontu.
Kdybych v téhle společnosti nežil a chování těch blbů nemělo dopad i na můj život, bylo by mi to k smíchu.
Ne že bych nesouhlasil, jenže domysli to. Koho tedy měli lidi volit?
Já ho také nevolil, ale těm lidem se příliš nedivím. A vůbec bych to nezjednodušoval na jednu koblihu, jedny záchodky, jak to děláš ty. Tu koblihu jestli dostalo 0,01% jeho voličů, a kdo slyšel a pamatoval si záchodky? Já ne.
Babiš je bezesporu gauner, Berluskoni atd. Do vlády nepatří pro konflikt zájmů. Ale koho jiného měli volit? Notorického zloděje, opilce a neoliberálního ideologa, i s jeho maskotem Kárlem, jež právě zvyšováním daní, rekordním deficitem, poklesem ekonomiky (oproti sousedním státům) dokázal, že jeho teorie nefungují? Zcela zprofanovanou ODS, která dělal Kalouskovi křoví, jejíž předseda skotačil u Berluskoniho bazénu? (Tedy kamarádili se s obrazem Babiše). Neschopnou ČSSD, jež je v praktické politice vybledlým obrazem Kalouskovi strany, a na voliče jež se tváří zastupovat, naprosto kašle? Komunisty, jež jsou a byli sice v mnoha věcech nejpravicovější strana, bez ironie, ale totálně potichu zkorumpované v parlamentu (účasti na rozkrádačkách a hlasování o zákonech umožňujících rozkrádání a lobistické zájmy)? Klausova hošíka Macha, jehož dobré nápady končí u několika drobných zjednodušení legislativy, ale ostatní jsou šílenosti, vracející nás na konec 19. století (po kterém následovaly světové války, bolševické revoluce)?
Takže vidím, že se rád nad druhé vyvyšuješ, ale nic chytrého od tebe nevidím. Dokonce si ani neuvědomuješ, co se děje. O to je tvé vyvyšování směšnější.
A co volit nějaké menší strany? A co je u Svobodných tak šíleného, že by nás to vrátilo na konec 19. století?
"Takže vidím, že se rád nad druhé vyvyšuješ"
Myslíš, že mě to baví?
"ale nic chytrého od tebe nevidím"
A co by sis tak představoval? Já se snažím něco dělat, bavím se o tom s lidmi ve svém okolí, ačkoliv je to kolikrát naprosto márná práce... co chytrého bych tak ještě mohl dělat?
Co je na Svobodných šíleného? Vždyť jsem ti to napsal. Jejich program.
Kromě šíleného je na nich i směšné, že při jejich ideologii je šéf strany člověk, co nikdy nežil jak pro druhé hlásá, ale vždy byl nějakým způsobem přisátý na státním, přímo placený i nepřímo skrze organizace a firmy žijící ze státního. Jejich šéfideolog Matějka ten podnikal. Zůstaly po něm dluhy, nesplácí, nezná se k nim, prostě mu "nevyšel záměr".
O čem beseduješ? Která z nich je nejméně špatná? O tom hovořím, žádná taková není.
Anebo o tom, že u nás není demokracie? Kdo by se snad chtěl řídit vůlí voliče, že je ostrakizován, nejčastěji nálepkou "populista". O tom se bavíte?
Jejich program... no to jsem se toho dozvěděl :-)
"O čem beseduješ?"
O různých věcech. Třeba o tom, že zasahovat do svobody podnikání zákazem kouření nebo příkazem nealka levnějšího než pivo je špatně. Že instalace radarů na čtyřproudých komunikacích s max. povolenou rychlostí 70 či dokonce 50 km/h není boj proti silničním pYrátům, ale sprosté navyšování obecních rozpočtů. Že "výmluva na osobu blízkou" není žádnou výmluvou, ale právem garantovaným právním řádem a LZPS. Že EET není o vyššim výběru daní, ale o další buzeraci ze strany státu, a že její zavedení v žádném případě neznamená, že se daně nebudou zvyšovat. A o spoustě dalších věcí.
"Anebo o tom, že u nás není demokracie? Kdo by se snad chtěl řídit vůlí voliče, že je ostrakizován, nejčastěji nálepkou "populista". "
S těmahle větama mohu jen souhlasit.
Popis restaurace, jejího provozu a švindlů (viz. např. tvrdý alkohol) pochází od někoho, kdo toto zná pouze teoreticky nebo si vymýšlí. Mít v restauraci nekolkovaný alkohol, včetně otevřené lahve si nikdo nedovolí, protože to je obrovská sankce, popř. i zavření restaurace.
V ostatních částech je tvorba autora stejně "lidová" a silně vybájená.