Vlákno názorů k článku O evidenci tržeb aneb Jak se podvádí v restauratérství od jezevec - spíš bych řekl že to je nějaký babišův...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 6. 2015 12:59

    jezevec (neregistrovaný)

    spíš bych řekl že to je nějaký babišův zaměstnanec, který o podnikání ví leda z nedělní přílohy rudého práva, ale o provoz restaurace chápe asi jako zajíc vyšívání.
    takže dovoluji si korigovat pár největších nesmyslů:
    1) ty daně případně vybrané navíc, nebude platit podnikatel, ale zákazník. mýtus o "podnikateli" dosud vydělávajícím nezdaněné miliony, který se po zavedení EET začne se státem o ně radostně dělit, takže se vyberou desítky miliard "navíc" - nemůže myslet vážně ani pitomec.
    ve skutečnosti to všichni lížou +/- kolem nuly - - - a tedy pokud se začnou platit daně navíc, pak jedině navíc z kapes zákazníků. těch ale tím pádem ubyde, pár hospodských zkrachuje, zbytek dobije zákaz kouření, a výsledkem bude menší výběr daní.
    ale nebojte, proč byste holenkové měli žrát v hospodách, když můžete nakupovat kvalitní potraviny nadomu od ANOfertu ...
    2) mýtus o tom, jak načerno zaměstnaný pingl dostane buď 8.000 na ruku, nebo 26.000 ke zdaněné mzdě, a dokonce ještě dalších 9.000 "navíc" na srážky - nemůže myslet vážně ani pitomec.
    ve skutečnosti, pokud hodnota zaměstnancovy práce pro zaměstnavatele je 35.000, zaměstnanec dostane vybrat, zdali chce to ke mzdě a zbyde mu z toho půlka, nebo zdali chce něco bokem. náklady pro zaměstnavatele jsou VŽDY stejné.
    3) EET jistě zaeviduje a zdaní běžný restaurační provoz. až tam přijde upocený kontrolor v cyklistickém dresu, na tu svoji limču jistě dostane tiket z EEC. tak jako ho jistě dostane dneska, protože nikdy nikdo neví, kdo je ten upocený cyklista, a proč si sportovec dává sladkou colu.
    ovšem největším problémem daňového úniku není způsob evidence tržeb, ale absence tržeb. a žádný normální hospodský nebude evidovat a danit konzumaci svých přátel a známých, kterých je v každé normální hospodě většina.
    navíc mu tady, což je jediná pravda v celém článku blábolů, zůstává ztratné a ředění receptur. a tohle žádné EET nevyřeší, přestože přes tyto tři drobnosti se dá vyřešit 80% obratu.

    ergů. jediným přínosem EET bude dodanění pouličních prodejců zmrzliny, který fakt neví, který z té fronty je tajný kontrolor-provokatér - - - a likvidace trafikantů, kteří ráno když lidi spíchají na autobus, nestihnou prodat dvacatery noviny za tři minuty, ale jen dvoje a dvě účtenky. a vovovotomtoje. babiš chce abyste si noviny předplatili.

  • 11. 6. 2015 14:40

    Upocený cyklista (neregistrovaný)

    Co je prosím zvláštního na cyklistovi/spor­tovci co si dává sladkou kolu? Sám jsem často upoceným cyklistou a kofolu si při cestě dávám stejně jako ostatní. A že bych někdy dostal řádnou účtenku? Možná v luxusnějších podnicích kde vydávají účtenky běžně, ale v běžných hospodách jsem účtenku fakt dlouho neviděl.

  • 12. 6. 2015 7:50

    Ivan Nový (neregistrovaný)

    A víte co je švanda, hospoda na té kole prodělá cca 25 korun, výpočet viz níže.

  • 11. 6. 2015 14:59

    Michael Hovorka, šéfredaktor

    Dobrý den,

    takže dobrou chuť přeji :-) Ano, pan Hlavenka byl/je podnikatel, a dokonce velmi významný, cituji z jeho autorského profilu:

    Autor je zakladatel společností Computer Press a InternetShops, novinář a autor odborných publikací, v současné době soukromý investor (mj. Fayn Telecommunica­tions.). Jeho další materiály naleznete na www.bloc.cz.

    Hezký den,

    Michael Hovorka

  • 14. 6. 2015 11:55

    jenicek (neregistrovaný)

    Když si přečtete jeho jiný šplechty, třeba o nejsměšnější vědě ekonomii, tak vám bude jasný, že je to nepříliš bystrej tvrdej socialista.

  • 11. 6. 2015 16:02

    Ivan Nový (neregistrovaný)

    Fakt to psal Hlavenka, teď jsem si toho všimnul, že by nám zde stará garda podnikatelů chtěla zavádět totalitu? Sil na stáří ubývá, je třeba své teritorium bránit totalitou, zase toto by logiku mělo. Takhle začínal fašismus v Itálii.

  • 11. 6. 2015 20:41

    Jiří Hlavenka (neregistrovaný)

    Byl jsem v komentářích zmíněn, tak zareaguju. Na osobní útoky reagovat nebudu, chápu to tak, že autor pan "jezevec" si myslí, že srší originálním vtipem a že má tedy za povinnost bavit široké okolí. K jednotlivým bodům:

    1) V důsledku samozřejmě všechno platí zákazník, každou korunu tržeb. To jistě není velký objev a vůbec to není podstata EET ani ničeho jiného. Jde o to, zda je v pořádku neplatit daně. Pokud jste názoru, že ano, tak to napište a zbytek diskuse je celkem zbytečný.

    1a) Není pravda, že "všichni lížou +- kolem nuly", je to lež. Znám velmi mnoho prosperujících hospodských, a pak znám taky hodně hospodských, kteří neprosperují, protože holt to dělají blbě nebo si postaví na ulici kde je pět hospod ještě šestou a dělají to stejně jako těch pět před nimi, tj. nevymyslí nic, co by jim přitáhlo klientelu.

    2) Myslím že jste nepochopil, o čem jsem psal, ale to je druhotné. Pokud by bylo opravdu "jedno", jestli člověk pracuje načerno nebo oficiálně, tak by zřejmě neexistoval švarcsystém.

    3) Zcela jistě není v oblasti pohostinství "většina" zákazníků příbuzných a známých. Tohle platí možná na štamgastských hospodách na dědině, což jsou ale v podstatě výčepy. Navíc v případě velkých trestů by i tohle bylo pro hostinského riskantní, protože by stačilo, kdyby v restauraci seděl jeden "agent", který by samozřejmě dostal lísteček a pět štamgastských stolů ne, a on to pak hospodskému prokázal.

    3a) Pokud jste četl dobře návrh zákona - při tom všem žraní svých bot a tak dále - tak byste věděl, že se to v této podobě netýká trafikantů.

    Jinak dobrou chuť.

  • 11. 6. 2015 22:33

    jezevec (neregistrovaný)

    no, pane hlavenka, k vlastnictví hospody ni hotelu jste se nepřiznal, a znalost jejího provozu jste přinejmenším neosvědčil.
    ale pokud nechápete ani švarc-systém, já vás neochotně dovzdělám.

    1) základní zlodějinou švarce není pojistné ze mzdy, ale daň z příjmu. švarczaměstnavatel si totiž odepíše veškeré náklady na vytvoření pracovního místa (kancelář, auto, administrativa, hlavně materiálové náklady) - švarczaměstnanec dostane relativně čistou mzdu na fakturu - a z této jakoby mzdy si odepíše paušálem, který je určen právě na to co už si odečetl švarczaměstnavatel, JEŠTĚ JEDNY náklady. a na rozdíl od srážek ze mzdy se může jednat o miliony ročně.
    2) švarc je výhodný pro vysokopříjmové zaměstnance, je nevýhodný pro stát. ale pro zaměstnavatele je nulitní.
    zaměstnavatele zajímá POUZE náklad na zaměstnance. pojistné není placeno navíc ke mzdě, přestože účetně to tak vypadá - ale z té hodnoty zaměstnance pro zaměstnavatele.
    znám celou řadu zaměstnavatelů, kteří dávají svým zaměstnancům vybrat, zdali chtějí zdaněnou tříčku a tedy z nich 15 na účet, a nebo jestli chtějí 30 na ruku a o pojistné a daně se postarat sami.
    až potkáte nějakého zaměstnavatele, který nabídne zaměstnancům 15 na ruku a nebo stejných 15 na smlouvu, a těm co chtějí smlouvu on tech druhých 15 radostně doplatí ze svého - nebo až potkáte zaměstnance, jehož práce stojí za 30, ale on přesto přijme práci za černých 15 nad tím zbytkem mávne rukou že je jako nechce - napište nám o tom článek.
    já pak sežeru ty boty.

  • 11. 6. 2015 23:11

    raf (neregistrovaný)

    Tak si to ještě nějak ujasníme aby v tom pánové měli jasno.
    1. Švarcsystém je systém, kdy závislá práce je vykonávána formou SVČ. Zakazoval jej dnes již zrušený § 13 zákona o zaměstnanosti, dnes jej de facto zakazuje definice závistlé práce v zákoníku práce. Jeho podstatou je samozřejmě ponížení příjmů státu vyvolané rozdíly mezi zdaněšním a zpojistněním závislé práce a samostané výdělečné činnosti. Že by v restauracích hojně využívali švarcsystém bych se divil. Že vám jako přijde kontrola ze SUIPu a číšník ukáže živnostňák? Je to samozřejmě věc dodávek různých pseudoprací a pseudoslužeb stejně jako občan klasikcý případ práce cizinců v továrnách, kde si pronajmou své místo.
    2. Nelegální práce případně částečná nelegální práce vycházející z § 5 zákona o zaměstnanosti je práce bez smlouvy nebo se smlouvou (dohodou), která nepokrývá záměrně celý faktický pracovněprávní vztah. Důvodem je samozřejmě např. jak současná práce současně s evidencí na úřadu práce (beru současně podporu) a současně makám, což je opět současným ZoZ zakázáno a dále peníze na ruku. Ať již celé nebo část. Zda dá zaměstnavatel zaměstnanci vybrat buď 30000 superhrubé nebo 30000 čisté načerno je možné, ale dost bych o tom pochyboval - zaměstnavatel je podnikatel a proč by měl dávat jen tak pro nic za nic (zejména v některých krajích při konkurenci na trhu práce) 30000 čistého někomu komu může dát 15000. Jinak řečeno výběr není postaven jak uvedeno výše, ale je postaven buď budeš pracovat (částečně) načerno nebo si najdi něco jiného.

  • 12. 6. 2015 9:42

    Hlavenka (neregistrovaný)

    Hlavenka se k vlastnictví hotelu a restaurace "nepřiznal", což tedy je závažný přestupek, takže nejenomže je zločinec, protože vlastní hotel a restauraci, ale má ještě přitěžující okolnost, protože to zapírá.

    Kdybyste pane Jezevče použil obchodní rejstřík (nápověda: vyhledávání podle jmen, jsem tam tuším jediný), tak byste to zjistil během pěti vteřin a během deseti dalších byste dokonce věděl který, další, a kde, a mohl se dokonce podívat na stránky hotelu.

    K dalšímu - s popisem švarcsystému celkem souhlasím. Ale nezapomeňte na to - což je skutečně denní praxe - že do oblasti pohostinství chodí pracovat lidé, kteří "současně" sedí na pracáku nebo jsou na jiných dávkách.
    Do pohostinství se lidé shánějí blbě - nejenomže sehnat kuchaře je naprostá katastrofa, ale není jednoduché sehnat ani pomocný personál, který by byl kvalitní. Samozřejmě to, kolik to bude zaměstnavatele stát, je zásadní, zaměstnanec zase počítá "kolik bude mít v kapse", a to samozřejmě včetně podpor, dávek atd.
    Ještě jsem v článku nedodal pikantnost, že polovina lidí, co se hlásí, je typicky v exekuci, protože si někdy zkoušeli vlastní hospodu a dopadli, jak dopadli, takže jim stát zabavuje cokoli nad jakési minimum, a oni právě chtějí minimum mzdu + doplatek bokem "v čistém", Další radost téhle branže.

  • 12. 6. 2015 14:32

    _ Tonda (neregistrovaný)

    Tak záleží jak si to pracovník a zaměstnavatel nastaví. Jeden extrém by bylo kdyby zaměstnanec to měl v čistém stejné, pak by zaměstnavatel hodně ušetříl. Jenže to toho zaměstnanec nepůjde, protože to prostě pro něj je nulový přínos. Druhý extrém je že zaměstnavatel vyjde nastejno a zaměstnanec si hodně polepší. To ale zase nedává smysl pro zaměstnavatele, vyjde ho to nastejno a ještě riskuje flastr za švarcsystém. Takže realita bude někde uprostřed - aby z toho co se ušetří na odvodech při práci na fakturu měli něco oba.

  • 11. 6. 2015 23:42

    Ivan Nový (neregistrovaný)

    1. Dobře, ale co bránilo MF tomuto stavu zabránit. Je to jejich vizitka. Nelze jejich neschopnost řešit přeměnou státu na vězení s elektronickou ostrahou.

    2. Proč má být preventivně sledován jako zločinec někdo, kdo poctivě přiznává všechny tržby. To, že se v restauracích podvádí není můj problém, proč mám být sledován i já?

    3. Nejdynamičtější ekonomika na světě USA má jen namátkovou kontrolu. A stačí to. A to tam mají i reálnou mafii. Tresty za daňové úniky relativně nízké, za miliónové daňové úniky do tří let odnětí svobody.

    4. Je vůbec možný provoz restaurací za stávajících podmínek zdanění práce a příjmu, a dané úrovni poptávky i mimo Prahu? Budou lidé ochotni platit za oběd v restauraci 300-500 Kč?

    5. 400 nově přijímaných pracovníků je schopno fyzicky zkontrolovat každou hospodu několikrát za rok. 400 x 52 = 20800 kontrol. K čemu další miliardové investice do IT.

  • 12. 6. 2015 3:43

    ViR (neregistrovaný)

    Jedna věcná - 200 hostů/hospoda/den může platit tam, kde ti lidé reálně v místě a čase existují v dostatečném počtu. Tam pak patrně může platit i ten obrat...

    Problém je, když se to vztáhne mechanicky na všechny hospody :-). Těžo se totiž těchto počtů docílí například v obci složené ze 4 osad, kde je dohromady 430 obyvatel (s věkovým průměrem přes 50 let) a 4 hospody, přičemž jen u jedné lze mluvit o hospodě takové, že se tam i vaří... (A to v létě kolem 50 a po zbytek roku do 20 porcí jídla denně...) Ale každá i malá vesnice prostě to svou hospodu potřebuje, aby fungovala normálně, byť ta hospoda třeba jen tak tak přežívá....

    Samozřejmě, "městský" podnikatel v oboru má na zjednodušení nárok. Nicméně problém je v tom, že obdobné nadsazené odhady jsem slyšel i od lidí z MF, v rámci argumentace o "zatajených tržbách".

    Další věcná - pokud se týká "personálu na podpoře", nepochybně se to u některých hospod ve větší než malé míře při fluktuaci personálu dít může.

    Ale zda se to děje běžně a ve velkém "všude", jestliže podpůrčí doba je (u většiny populace) maximálně 5 měsíců na každých 24 měsíců odpracovaných (s odvodem pojištění), to je otázka.

    Jinak, jen tak na okraj, těch 6000 Kč podpory Pepy by znamenalo, že za něj bylo dostatečně dlouho odváděno sociální pojištění z nějakých 16500 až 17000 Kč hrubé mzdy (nějakých 5300 Kč/měs), případně že někde dělal Pepa jako "švarcák", za tomuto odvodu odpovídající příjem ;).

    Čímž nezpochybňuji, že tento druh podfuku se děje. Ale častější patrně bude práce "na dohodu" u klienta pracovního úřadu v rámci tzv. nekolidujícího zaměstnání (bez pobírání podpory), neb to je pro zúčastněné podstatně méně rizikové.

  • 12. 6. 2015 7:06

    Ivan Nový (neregistrovaný)

    Tak to vezměme takto, 200 hostů denně, 200/16 = 12 za hodinu, tj. 60/12 = 5 minut má obsluha na každého, z toho plyne personál 3 kuchaři, 3 číšníci, celkem 6 osob a na směny, takže 12 osob, čistý plat 15 000, to je náklad zaměstnavatele 25 200 Kč, tedy 25200*12/25 = 12096 denní mzdové náklady, 12096/200 = 61 Kč mzdové náklady na klienta a objednávku. K tomu 20% DPH a je to cca 73 Kč na objednávku jen na mzdy. Dá-li si někdo jen dvě piva, tak hospoda na něm tratí při 50% zisku na pivu 26 Kč jen na mzdových nákladech a tato ztráta musí být zakalkulována do ceny jiného jídla, jiného hosta. Výpočet 61 Kč mzdové náklady na klienta plus 35 Kč náklady na pořízení piva - 70 Kč úhrada piva klientem.

  • 12. 6. 2015 7:23

    Ivan Nový (neregistrovaný)

    A jak musí být veliká útrata, aby útrata vydělala alespoň na mzdy? Při marži 100%, výpočet 61*2 = 122 Kč na osobu a s DPH 146,40 Kč. Tedy pro čtyři osoby 500 Kč. Při marži jen 50% je to 300 Kč a na čtyři osoby 1000 Kč.

  • 12. 6. 2015 7:25

    Ivan Nový (neregistrovaný)

    A mám tam chybku, při marži 100% pro čtyři osoby cca 600 Kč, a pří marži 50% cca 1200 Kč. A to v tom není zakalkulován zisk provozovatele, nájem, energie, telefony, odpisy zařízení.

  • 12. 6. 2015 15:05

    _ Tonda (neregistrovaný)

    Nepřehnals to trochu? Na pokrytí 16h každý den v týdnu potřebuješ 2,8 FTE, tady na jednom fleku se budou točit tři lidi, na hospodu kde máš jednoho hosta za 5 minut by snad mohl stačit jeden kuchař, jeden pingl a jedna pomocná síla, čili potřebuješ 9 zaměstnanců. Navíc koukám, že si počítal jeden den v týdnu zavřeno, čili nějaký ten úvazek by mohl být krácený.

    Navíc s tím pivařem je daleko míň práce, čili to si nelze rozpočítávat rovným dílem na hosta bez ohledu na to co si dal.

    Navíc při frekvenci 12 hostů za hodinu a trvání návštěvy řekněme průměrně hodinu to znamená, že v hospodě je průměrně 12 lidí, což je hodně slabota, to prostě není k uživení.

  • 12. 6. 2015 15:19

    Ivan Nový (neregistrovaný)

    Těch 200 lidí je v článku, personál musí zvládat i špičky, hospoda není rovnoměrně vytížená. A výpočet měl ukázat, že při návštěvnosti 200-300 lidí denně to za dodržení stávajících daňových odvodů k uživení opravdu není, pokud meníčko nebude stát 500 Kč, jako ve Francii. Ale to by zde za oběd v běžné restauraci nikdo nedal, protože by vás pak obědy přišly na 10 000 Kč měsíčně na osobu oproti dnešním 2000 Kč. Proto jevy popisované v článku jsou samoopravným mechanismem, který zaručuje optimální rozdělení zdrojů. Chyba je samozřejmě v zákonech a v nezřízených nárocích státu, neodpovídajících ekonomickým možnostem reality.

  • 15. 6. 2015 11:06

    Jiří S (neregistrovaný)

    Dovolím si reagovat na Váš první bod.
    Ano, v případě českého státu je v pořádku neplatit daně. Proč? Protože je využívá neefektivně (příklady si každý najde sám, např i samotné EET) a myslím si, že je nenažraný. Je potřeba udělat systémové změny, takové, aby byli všichni win-win.
    Bohužel náš systém neuznává pravidlo presumpce neviny, ale naopak. Proto první po čem jde jsou podnikatelé, o kterých se domnívá (pravda v některých případech oprávněně), že kradou. Jenže toto nelze takto generalizovat. Stát by měl v první řadě začít s optimalizací u sebe a když mu chybí peníze, tak ne jít za občany (včetně podnikatelů, zaměstnanců) a tahat z nich další peníze!

  • 11. 6. 2015 19:56

    jezevec (neregistrovaný)

    netvrdím že pan hlavenka nikdy nepodnikal, ale že o provozu restaurace ví kulový.
    pan hlavenka vlastní hospodu a hotel?
    a sám si jí manažersky vede? dýl než měsíc?
    v tom případě ty boty sežeru bez chleba :-)

  • 12. 6. 2015 8:32

    Martin (neregistrovaný)

    Naopak, o provozu hospod ví dost, protože to co popsal je zcela běžná praxe.

  • 12. 6. 2015 10:21

    l0l (neregistrovaný)

    to co psal se muze vyskytovat, ale bezna praxe? hahahaha, jak jsem psal nize, krome 1. finty kterou kdyz bude delat s rozumem mu zbytek rozfouka kontrola jak domecek z karet. prijdte mi povykladat jak jste ustal treba 10% odpis ztrat nebo provaril 80% z kila masa, pripadne jak zamestnavate nacerno personal co je na pracaku :)))

  • 14. 6. 2015 2:35

    jenicek (neregistrovaný)

    Autor je zakladatel společností... blabla, a kolik z nich bylo hospod? Aha, žádná...

  • 11. 6. 2015 22:56

    - (neregistrovaný)

    1) Jsi nepozorný. Autor uvádí, že podle jeho přibližného odhadu dojde k zdražení o 20%
    2) Nesmysl. Pokud by to bylo tak, jak ty si představuješ, zaměstnavatel by k takovému jednání neměl žádnou kladnou motivaci (zisk), a naopak měl zápornou (riziko).
    3) Nesmysl. To co popisuješ může být 80% v jedné konkréní hospodě, ale nikdy ne, ani velmi přibližně, v oboru jako celku.

  • 11. 12. 2016 14:40

    Jsem rad za eet (neregistrovaný)

    Jsem podnikatel a vlastnim restauraci.Dekuji za eet.Konecne nepoctivy budou ovadet dane.Kazdej by chtel jen od statu dostavat.Pravicovy volici za uradovani Topolanka atd. kriceli pojdme dat do systemu penize.Pokud se ale museji na tom podilet taky oni,tak se jim to nelibi.Musi platit jen ten druhy,ale ne ja.Tak se chova prazska kavarna.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).