O kompenzační bonus lze žádat, i když už můžete ve čtvrtek otevřít

2. 12. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Přestože ve čtvrtek mohou obchody, restaurace či kadeřnice otevřít, nárok na kompenzační bonus tím neztrácí, a to ani za třetí kompenzační období.

Třetí bonusové období trvá od 22. listopadu do 13. prosince. Pokud je podnikatelská činnost stále omezena opatřeními (například počtem zákazníků v provozovně), nárok na kompenzační bonus dotyční neztrácí.

Nárok na bonus stále platí

Přestože ve čtvrtek mohou restaurace, obchody, kadeřnice a další služby otevřít své provozovny, stále budou moci čerpat kompenzační bonus. Ten se totiž vyplácí OSVČ, společníkům malých společností s ručením omezeným a dohodářům, jejichž činnost (či činnost jejich firmy) byla bezprostředně zakázána či omezena protiepidemickými opatřeními v rámci aktuálně trvajícího nouzového stavu. Vzhledem k tomu, že u většiny provozů budou platit omezení (například počtu zákazníků), nárok na bonus stále platí. Nárok na kompenzační bonus vzniká za ty dny, kdy je podnikatelská činnost žadatele bezprostředně omezena nebo zakázána opatřeními orgánu státní správy. Nárok tedy musí být opřen o reálně trvající opatření, kterým nemusí být nezbytně pouze zákaz výkonu činnosti, ale postačí i bezprostřední omezení výkonu činnosti, např. omezená otevírací doba, výdejní okénko či omezení počtu zákazníků v provozovně, potvrdil serveru Podnikatel.cz Tomáš Weiss, mluvčí ministerstva financí.

O bonus tak lze nyní žádat za období končící 13. prosincem. Bonus činí 500 Kč za den. Program je prozatím rozdělený do tří bonusových období. Prvním bonusovým obdobím je období od 5. října 2020 do 4. listopadu 2020 (31 dní, tj. 15 500 Kč). Druhým bonusovým obdobím je období od 5. listopadu 2020 do 21. listopadu 2020 (17 dní, tj. 8500 Kč). Třetím pak od 22. 11. 2020 do 13. 12. 2020 (22 dní, tj. 11 000 Kč). Dohromady lze tedy dostat 35 tisíc korun.

Pokud by navíc došlo k rozvolnění omezení a podnikatelé již bonus dostali vyplacený, nemuseli by jej vracet. Zákon současně garantuje, že budoucí změna již existujícího opatření (např. rozvolnění omezujících pravidel) nemá vliv na již podané žádosti a nárok na kompenzační bonus tím žadatelé neztratí, doplnil Tomáš Weiss z ministerstva financí.

Kromě přímo zakázaných či omezených provozů mají na bonus nárok i podnikatelé, kteří dodávají zboží, služby či jiné výstupy těm podnikatelům, jejichž činnost byla zakázána nebo omezena opatřeními vlády, popřípadě osoby činné na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, které pro uvedené podnikatele pracují. Aby na bonus dosáhli i dodavatelé (ať už jsou OSVČ nebo společníky), musí splnit podmínku, že jejich činnost byla, kvůli omezení či zákazu činnosti jejich odběratelů, vyloučena aspoň z 80 %.

Pokud vás zajímají detaily ke kompenzačnímu bonusu, včetně postupu, jak o něj požádat, přečtěte si náš Velký manuál ke kompenzačnímu bonusu.

Autor článku

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. Chystá nový byznysový podcast.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).