Nový projekt takzvaný Kurzarbeit po Česku odstartoval v měsíci září. Zaměstnanci zúčastněných firem nemusí docházet každý den do práce. Stát jim dorovná mzdu, jako by v zaměstnání byli. Nesedí však doma, musí si zvyšovat svou kvalifikaci.
Balík peněz je omezený
Ministerstvo práce a sociálních věcí na projekt vyčlenilo prozatím 400 milionů korun. Dalších 400 milionů předpokládá uvolnit po zhodnocení výsledků. Projekt je realizován prostřednictvím úřadů práce. Peníze pochází z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.
Zaměstnavatelé mohou dostat finanční příspěvek na realizaci odborného rozvoje zaměstnanců, včetně příspěvku na mzdy za dobu jejich účasti na vzdělávání. Doba poskytování podpory je stanovena na 6 měsíců. Existuje však možnost prodloužení až na 12 měsíců. Maximální možná výše mzdového příspěvku na jednoho zaměstnance činí 31 000 korun, včetně odvodů a odvíjí se od jeho stávající mzdy. Příspěvek logicky nemůže být vyšší než dosud pobíraná mzda.
Firmy se hlásí po desítkách
Podle mluvčího generálního ředitelství úřadu práce Jiřího Reichla se v měsíci říjnu zaměstnavatelé s jednotlivými podmínkami spíše seznamovali. Nyní je situace jiná. Již se přizpůsobili a během listopadu došlo k výraznému nárůstu žádostí. Na pobočkách po celé republice momentálně leží 23 přihlášek a zhruba 44 dalších firem o podmínkách s úředníky vyjednává. Projekt podnikům nepomůže jen v udržení lidí, ale také v tom, aby si zachovaly efektivitu práce.
O příspěvek může žádat zaměstnavatel, který:
- není z hlavního města Prahy
- prokáže v meziročním kvartálním srovnání tržeb ku počtu zaměstnanců pokles o více než 20 procent. Posuzován bude objem tržeb na jednoho zaměstnance v období 3 kalendářních měsíců před podáním žádosti se srovnatelným obdobím předcházejícího roku
- alespoň jeden kalendářní měsíc před podáním žádosti musel aplikovat § 209 zákoníku práce, tj. překážka v práci na straně zaměstnavatele (zaměstnavatel nebyl schopen přidělovat zaměstnancům práci v rozsahu týdenní pracovní doby a poskytoval jim náhradu mzdy)
- prokáže, že svým zaměstnancům nebyl schopen přidělovat práci v rozsahu přesahujícím 20 procent stanovené týdenní pracovní doby. Výpadek práce však zároveň může činit maximálně 60 % stanovené týdenní pracovní doby
- současně splní podmínky pro poskytnutí veřejné podpory podle pravidla „de minimis“ či „blokové výjimky na vzdělávání“ a podmínky stanovené v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.