Pryč jsou časy, kdy podnikání bylo otázkou jen domácího trhu. Už jsme se dostali do doby, kdy obchod opět volně překračuje hranice států. K podnikání dnes již neodmyslitelně patří mít vlastní účet u banky. Ale účty si podnikatelé nemusí vést jen v naší měně. Bankovní subjekty nabízejí totiž i cizoměnové účty. Podnikatelé a firmy obchodující se zahraničními subjekty by měli zvážit, jestli by pro ně nebylo výhodnější vést svůj účet v cizí měně.
Kdy se podnikatelům vyplatí vést účet v cizí měně?
Cizoměnové účty jsou zcela samostatné účty, na které lze kdykoli převádět peněžní prostředky, či je z nich vybírat. Účty poskytují i možnost sjednat trvalé příkazy a příkazy k inkasu v CZK. Vést účet v cizí měně se jednoznačně vyplatí v případech, kdy podnikatelé či firmy obchodují se zahraničními partnery. Pokud jsou finanční toky oboustranné, tzn. podnikatel provádí platby v cizí měně a současně dostává platby v cizí měně od obchodních partnerů v zahraničí, a nechce peníze přeměňovat na koruny, ušetří na poplatcích za konverzi měn. Převod zahraniční měny na koruny a případně zpět z korun na zahraniční měnu vytváří podnikateli zbytečně náklady navíc.
V dnešní době je mezi podnikateli zcela běžný účet vedený ve slovenských korunách, ale stále častějším se stává i mezi malými firmami účet v EUR. Z používání běžného účtu v cizí měně plyne rychlost a pohodlnost hospodaření s penězi ze zahraničního obchodu. Ale nejen kvůli konverzi měny se vedou účty v cizí měně. Pořídit si běžný účet v cizí měně je možné i z důvodů ryze spekulativních, kdy podnikatel očekává výraznější změny v kurzech,
řekla pro business server Podnikatel.cz mluvčí Komerční banky Zuzana Čepelková. Většina bank poskytuje možnost vést účet v eurech, či dolarech. Další případné měny se liší banka od banky.
Aktuální kurzy měn
Kým jsou účty v cizí měně nejčastěji využívány
Účty vedené v zahraniční měně jsou využívány ve všech možných oblastech podnikání. Přesto se ale dají jmenovat oblasti, kde je tento typ účtů frekventovanější. Nejčastěji se setkáváme s požadavky na založení běžného účtu v cizí měně od klientů z řad podnikatelů z oblasti zpracovatelského průmyslu, stavebnictví a dopravy. Specifickými zájemci o účet v cizí měně potom bývají klienti podnikající v příhraničních oblastech,
uvedla Čepelková. Obecně se dá ale konstatovat, že účty vedené v cizí měně využívají hlavně firmy, které mají v zahraničí více podnikatelských partnerů, se kterými obchodují. Důvodem je již výše zmiňovaná absence transakčních poplatků při konverzi měn a podstatným faktorem je také snižování měnového rizika.
K otevření účtu v cizí měně potřebují podnikatelé platný průkaz totožnosti, výpis z obchodního rejstříku, či živnostenský list. Většina bank nabízí tyto účty v rámci různých balíčků. K účtu zpravidla podnikatelé dostanou i platební karty a je jim poskytnuto tradiční bankovní zázemí jako u účtů v české měně. Ale má to i svá negativa. „Klienti by měli mít na paměti, že i cizoměnové převody mezi bankami v ČR budou účtovány v rámci zahraničního (přeshraničního) platebního styku, nikoli tuzemského,“ upozornila pro business server Podnikatel.cz Pavla Plachá z České spořitelny.
Pokud tedy jste podnikatelé, kteří se zahraničím často obchodují a často uskutečňujete transakce v cizí měně, zvažte otevření cizoměnového účtu. Stejně jako u všeho ale platí, že na trhu je možnost širokého výběru a že se vyplatí pečlivě vybírat.