Dobrá práce lobby notářů :-) V Česku je korupce opravdu nevymýtitelná.
Jsem zvědavý, jestli v případě zápisu notáře bude zrušen soudní poplatek (který u nového zápisu činí 6000 Kč a změny 2000 Kč).
Protože samotný notářský zápis stojí nejméně 4200 Kč, což paradoxně znamená zdražení u veřejných obchodních společností a komanditních společností, u kterých dosud notářské zápisy nebylo třeba dělat.
Zatím to chápu tak, že u každé změny (třeba změna sídla) bude třeba notáři zaplatit 4200 Kč (totiž za nový notářský zápis).
Z článku navíc vyplývá, že do rejstříku se mají zapisovat nejenom obchodní společnosti, ale i neziskové organizace (občanská sdružení, resp. v terminologii NOZ půjde o spolky). Chtěl bych vědět, kdo v malém spolku bez vlastních finančních zdrojů tyto poplatky notářům zacáluje.
A ještě jiný aspekt - je nereálné jentak přijít k notáři a chtít na počkání udělat notářský zápis. Vždy je třeba se telefonicky objednat. Notářů je málo a jsou vytížení. V mé oblasti je dokonce jen jeden. Skoro vždy, když k němu přijdu ověřit listinu (ne všechny listiny je možné ze zákona ověřovat na CzechPointu, ale notáři si např. vylobbovali, že listiny obsahující plastické razítko mohou ověřovat jen oni), tak čekám v lepším případě hodinu a čekal jsem už i dvě a půl hodiny.
Nedokážu si představit čekací lhůty, až agendu rejstříku převezmou notáři.
Na závěr dodám, že ve Velké Británii veškeré změny v obchodním rejstříku trvají cca 5 minut a provádí se přes internet. Žádné notářské zápisy se tam nedělají, žádní advokáti se při změnách a zakládání společností nevyužívají....
Proč se nemůžeme poučit ze zahraničí, kde takový systém dobře a bezvadně funguje už přes 10 let? Zase někdo někomu dal pořádný úplateček.
Haha, tak jsem studoval návrh a ty šašci chtějí spojit obchodní rejstřík a rejstřík občanských sdružení, resp. občanská sdružení se budou muset také zapisovat do obchodního rejstříku, vč. nutnosti notářského zápisu (4200 Kč) a soudního poplatku (6000 Kč za zápis, 2000 Kč za každou změnu) a nutnosti ukládat všechny spolkové dokumenty do Sbírky listin. Nechápu, jak chtějí nutit malá sdružení, aby vedly o všem zápisy a tyto posílala elektronicky do Sbírky listin....
Oni si vůbec neuvědomují důsledky převedení agendy občanských sdružení pod soudy.
Zatímco nyní při zaslání návrhu na registraci na ministerstvo vnitra stačilo poslat stanovy a zřizovací listinu se 3 podpisy, budou nyní zakladatelé muset jít k notáři, udělat notářský zápis (4200 Kč) a předložit bezvadné stanovy.
"Bezvadné stanovy" je nezbytné zdůraznit. Zatímco ministerstvo vnitra v případě nějakého nedostateku ve stanovách na toto upozornilo a pracovnice i radí, co je ve stanovách třeba změnit, aby odpovídaly zákonu o sdružování, tak soud pouze vyzve navrhovatele k odstranění vad, ale neuvede kterých a už vůbec nebude radit. Což v důsledku znamená, že každé občanské sdružení si bude muset nechat stanovy sepsat advokátem (3000-5000 Kč) a patrně se i nechat advokátem zastoupit v rejstříkovém řízení (5000-10000 Kč).
Ministři nemají mozek. Takové náklady si 90% občanských sdružení nemůže dovolit.
sdružení jsou také mnohdy do jisté míry výdělečné subjekty a nemělo by být snadné aby si sdružení založil každý, stejně jako s.r.o., pakliže oba subjekty jsou právnické osoby, je to logické a rozumné.
Vámi uváděné náklady jsou naprosto nesmyslné. Stanovy si může sepsat samo, zastupovat v rejstříkovém řízení je v tomto případě zcela zbytečné.