Obchodníci se obávají, že jim budou hrozit milionové pokuty za drobné přešlapy

6. 6. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek. Autor: www.isifa.com
Ilustrační obrázek.
Obchodníkům se nelíbí nová právní úprava, kterou připravil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podle nich jim budou hrozit vysoké pokuty za bagatelní chyby.

Obchodníkům se nelíbí novela zákona o významné tržní síle, kterou předložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a kterou nyní projednává poslanecká sněmovna. Novela mění terminologii prohřešků, což podle obchodníků způsobí, že je půjde pokutovat vysokými částkami za bagatelní pochybení.

Ze zákona zmizí několik hlavních podmínek

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) upozorňuje, že novela odstraňuje podmínku soustavnosti, která doposud činí jeden z hlavních předpokladů naplnění deliktu zneužití významné tržní síly. Nově by tak šlo obchodníky podle zákona o významné tržní síle sankcionovat i za jednotlivá bagatelní pochybení. Ze zákona má zároveň zmizet další podmínka, a to „podstatného narušení hospodářské soutěže“.

Obě tyto podmínky přitom podle SOCR ČR představovaly základní pilíře právní úpravy, když sloužily jako vyjádření zásady, podle níž má stát vstupovat do soukromoprávních vztahů pouze v případech, kdy hrozí systémové selhání. Vláda by si měla uvědomit, že úkolem státu není trh v plném slova smyslu regulovat, ale naopak kultivovat tržní prostředí tak, aby bylo plně funkční a plnilo své základní poslání. Mimo jiné to tedy znamená v co nejmenší možné míře se vyhýbat zasahování do soukromoprávních vztahů soutěžitelů, dodává prezidentka SOCR ČR Marta Nováková.

Čtěte také: Revoluce ve značení potravin. Pro obchodníky máme seznam co změnit

Pokutu půjde uložit i za „nedostatečnou součinnost“

Co se týče výše pokut, nijak je novela nemění. I nadále půjde za zneužití tržní síly dostat pokutu až ve výši 10 milionů korun nebo 10 % z čistého obratu dosaženého za poslední ukončené účetní období. V případě menších provinění hrozí sankce 300 tisíc korun nebo 1 % z čistého obratu dosaženého za poslední ukončené účetní období. Ta samé sankce bude též hrozit ve formě pořádkové pokuty za to, že obchodník nebude s ÚOHS dostatečně spolupracovat.

SOCR ČR rovněž upozorňuje, že doba pro připomínky a vypořádání připomínek byla neobvykle krátká. Čas, který jsme měli (nejen my) na prostudování a zpracování připomínek (1 týden), je u tak významného návrhu zákona nepřiměřený a je až podivuhodné, jak se spěchá s novým zněním zákona, který platí od roku 2010, uzavírá Marta Jandová.

Autor článku

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. Chystá nový byznysový podcast.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).