Názory k článku Obnova dat je pro IT manažery stresující

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 5. 2010 10:48

    Jaromir
    Pokud má někdo z IT strach z obnovy, nemá tam co dělat!

    Jedním z hlavních cílů IT je nejen spravovat a uchovávat data, ale postarat se i o jejich zálohování a nastavení procesů a krizových plánů k jejich obnově.

    Kde není strategie, plán, či chybí záloha úplně je pak strach a z něho plynoucí stres, a takový člověk nemá v IT co dělat...
  • 21. 5. 2010 12:13

    Jindra Šaur
    To jsou kecy. Dělám to už přes deset let a nikdy nemám při obnově dat dobrý pocit. Někdy kolem roku 2001 se mi nepodařilo dostat data z pásky a v loňském roce z diskového pole.
    Přestože to byly dva problémy a u dvou různých zákazníků, nikdy nemůžu mít 100% jistotu, že data obnovím. I kdybych ji měl na 99,99%, pořád to není sto a tím pádem je mrazení v zádech na místě.
    Krizové plány a periodické kontroly záloh jsou samozřejmostí.
  • 22. 5. 2010 6:46

    Jaromir
    Osobně zálohuji na čtyři místa ve třech oddělených lokalitách a mrazení v zádech rozhodne nemám... Záleží, jak si to člověk zařídí, pokud spoléháš jen na zálohu na pásce, či že ti odejde v RAIDu maximálně jeden disk, tak pak chápu, že se bojíš, protože opravdu riskuješ dat při první krádeži, či blesku atd.

    Samozřejmě, že to nikdy není 100%, nejde ošetřit zničení Země :). Ale jde to minimalizovat tak, aby byla pravděpodobnost, že se to stane v mém životě hodně malá, a to mě pak uklidní.

    Osobně zálohy používám nejen jako krizovku pro obnovu, ale i když se mi staně něco hodně špatného a potřebuji se dostat k velmi starému projektu, který už nemám na disku, takže se vyplatí je dělat pořádně.

    Ale všechno je samozřejmě záležitostí peněz, ale v dnešní době levných HDD a 1Gb Ethernetu opravdu myslím není problém zálohovat pravidelně do více míst a když ne do jiné lokality, tak aspoň o 100m dál...
  • 22. 5. 2010 6:50

    Jaromir
    Omlouvám se za chyby, jsem ještě rozespalý. Příště si to po sobě přečtu... Pěkný víkend :).

    Mimochodem právě posílám zálohy do Prahy :) a jiné BATy mi automaticky za 10min stáhnou důležité věci z Prahy zpět.
  • 22. 5. 2010 13:10

    Jindra Šaur
    jj, vždycky říkám, že o peníze jde vždy až v první řadě... Vyřešit to technicky není problém, ale nikomu se moc nechce platit za zálohování, dokud nepřijde o data...
  • 23. 5. 2010 7:08

    Jaromir
    Osobně si myslím, že hlavní problémy jsou v tom, že:

    1) jak říkaš ty, lidé to přehlížejí, i když koupit nový HDD a zálohovat na "server" splácaný ze starého počítače někde mimo je fakt levné

    2) v tom, že zálohovat data není "user friendly", chyba je v tom, že není mezi všemi programy ve Windows (a to nejen od Microsoftu) stanoveno místo, kde si ukládají data. Kdyby byl třeba adresář "Data", kde by se ukládaly všechny data (konfigurace), které uživatel vytvořil, tak by to bylo lepší. Šlo by to jednoduše pozálohovat. Většina drahých programů má sice funkce pro zálohu, ale to je jen řešení v rámci toho jednoho programu a je k tomu většinou nutný manuální úkon obsluhy, co je špatně. A když to pak člověk chce zautomatizovat, tak zjistí, že každý program má data jinde a musí ze "vyzobávat" z různých míst. Je to jak za dob prvních počítačů, kdy byly v paměti neoddělené data a samotný program, teď je stejný nepořádek na HDD v Program Files a jinde. Pro mě to problém není, já jsme si udělal sadu BATů z 7zip, který mi vše vybere a pak hromadně zapakuje (včetně stahování z FTP). Ale pro nějakého nováčka, který začal dělat v tabulkovém editoru a účetnictví chybí ve Windows funkce, která by automaticky pozálohovala všechny jeho data přes FTP mimo...

    Osobně si myslím, že tohle je problém tvůrců Windows a tvůrců programů, že to neudělaly uživatelsky příjemné, pak zálohování přehlíží hodně lidí jen proto, že je komplikované zazálohovat všech jejich 50 programu a hřeší na to, že se nic nestane...

    Mimochodem dat, které je třeba zálohovat (když se zahodí všechna hudba, filmy atd. které nevytvořil daný člověk) je stejně málo, většině lidí by postačil pár GB flashdisk...
  • 23. 5. 2010 13:12

    Jindra Šaur
    Ona cena dat je vždycky jiná, když je máš, když je nemáš a když je má někdo jiný :-)

    1) Jediné, co je problém, že to musíš mít kam umístit, aby to bylo na rychlé lince a bylo to i bezpečné (proti krádeži se bráním šifrováním disků)

    2) S tímhle nemám problém. Všechna data jsou na síťových discích jako HOME (privátní disk uživatele), GROUPS (společný disk pro skupinu), PUBLIC (společný pro celou firmu), APPLICATIONS (aplikaci) a podobně. Ve směrnicích je řečeno, že že za jiná data se neručí, nebo že e dokonce zakázáno ukládat něco jinam (citlivá data nemají na lokálním disku notebooku co dělat).
    Disky se potom síťově replikují pomocí linuxových skriptů s využitím rdiff-backup a rsync. Zálohuje se inkrementálně, takže je možné se vrátit k jakémukoliv stavu v historii.
    Muzika a filmy se samozřejmě nezálohují (to by se určitě ani nestíhalo přes noc zreplikovat :-) ) Teď mám v zálohách asi 3 TB dat, pár filmů a nestačil bych dokupovat disky :-)
  • 24. 5. 2010 8:25

    Jaromir
    "a když je má někdo jiný :-) "
    LOL :)

    at 2) tak to máš nastavené dobře

    "Zálohuje se inkrementálně"

    Jak často děláš kompletní zálohu, ono ty inkrementální zálohy jsou hodně náchylné k selhání, pokud jedna z nich selže, ale zase to šetří čás...

    Osobně mám všechny své PC, včetně médií typu flashdisk, zašifrované TrueCryptem (AES 256b) na úrovni systému, zálohy pak kompresuji 7-zipem zašifrované naprosto stejně AES s 256b klíčem a šifrováním i celé hlavičky archívu (aby nebyly vidět ani jména souborů, když se k němu někdo dostane). Pak mi kdokoliv může cokoliv ukrást a je mu to nanic.

    Data mám rozdělená do skupin:

    Domov - asi 20MB, tam je má znalostní databáze, všechny hesla ke službám a data k důležitým programům typu akciové SW a pak tu mám všechny dokumenty, zejména účetnictví, dopisy a své tabulky na analýzu akcií atd. Tohle je to nejcennější co mám, je to překvapivé malé a zálohuji každý den

    Data - knihy a jiný balast, o který můžu přijít, je to dílo někoho jiného (byť s mými poznámkami). Má to tak do 100MB, zálohuji denně

    WWW - všechny stránky, BATy mi sem každý den stahují ze serveru kopii SQL, asi 3 GB, zálohuji jednou týdně.

    Programy - Všechny instalačky, nainstalované programy i s registry atd. Asi 6-10GB, zálohuji měsíčně

    Vše mi udržují BATy (včetně exportů registrů, stahování ze serveru v Praze (FTP scripty), kompresi atd.) spouští se mi to přes plánovač automaticky, abych se o to nemusel starat.

    Pak mám na disku samozřejmě ještě Hudbu, Content (mé fotky), které tak jednou za měsíc duplikuji na jiný HDD a Filmy, které nezálohuji vůbec.

    Myslím, že nejdůležitější je, si uvědomit, co je opravdu cenné (většinou to, co člověk vytvořil sám), zbytek jde stejně stáhnout na Internetu. A tomu přizpůsobit zálohy, jinak trvají příliš dlouho a otravují (pokud na to člověk nemá kopu dedikovaných serverů, i když i to jde).
  • 24. 5. 2010 12:18

    Jindra Šaur
    jo, většinou platí, že to nejdůležitější zase tak velké není, takže to není problém zazálohovat...

    Full backupy nedělám, na to nemám kapacity, ani linky :-( Když má zákazník 200 GB jenom v mailech, tak to ven přes noc prostě zatím nedostaneš :-)
    Jinak zálohuji denně a občas zkouším něco cvičně obnovit, pro kontrolu.

    Zálohuji jenom servery. Většinu nejcennějších informací mám stejně tam (např na znalostní databázi používám Confluence od Atlassianu).
    Na zálohování notebooku mám TimeMachine - podle mě pro běžného uživatele nejlepší zálohovací systém s GUI. Připojíš disk, systém se tě zeptá, jestli ho chceš použít pro zálohování, udělá na něj komplet zálohu a pak každou hodinu ukládá změny. Obnova je potom jako podobně jako procházení disku v Průzkumníkovi, jenom je tam navíc časová osa. Pokud ve stroji odejde disk a je potřeba jej přeinstalovat, pak se rovnou při instalaci ptá, jestli chceš systém obnovit z nějaké TimeMachine zálohy... Akorát je to jenom na MAC OS :-)
    Ve výchozím stavu je to bohužel nešifrované a disku se dá připojit jenom lokálně. Po úpravách pro nás paranoiky :-) Lze zálohovat síťově a šifrovaně :-)
  • 24. 5. 2010 12:45

    Jaromir
    Tak jsme to pěkně rozebrali :).

    Myslím, že každý si tu může vzít špetku inspirace.

    Jinak rychlost (či spíše pomalost) uploadu na Internet je opravdu hodně omezujicí. Naštěstí ty opravdu důležitá data jsou u mě malá, takže je přesunu na lokalitu vzdálenou pár set kilometrů do několika minut.

    Mac OS je fajn, ale to už je na jinou debatu :). A šifrování je myslím základ, zrovna nedávno jsem našel klíčenku od ředitelky z místní knihovny, na které byly kopie smluv atd. Zase kdyby byla šifrovaná, nezjistil bych od koho je... Ale já šifruji a zálohuji, takže v případě ztráty koupím nové médium (HDD, flashdisk), obnovím den stará data a jedu dál a tak by to myslím mělo být...

    Měj se :).

    Jen přihodím historku pro ty, co spoléhají na RAID a jinak nezálohují (mimo jiné,... živnostníků co skončili živnost kvůli totální absenci zálohy znám já osobně dva). Ale zpět k tomu RAIDu. Slyšel jsem, že jedna firma měla jedno pěkné diskové pole v RAIDu 5 a jinak data nezálohovali, protože si mysleli, že více než jeden disk stejně nikdy neodejde. Jenže jednoho krásného dne zjistili, že jsou všechny disky ze serveru pryč. Strhl se děsný bordel a nakonec se zjistilo, že disky ukradl synáček od uklízečky (samozřejmě si je pěkně naformátoval v domácím PC), a data byly v čudu...

    Takže tak, přemýšlejte, co by kdyby (požár, záplava, krádež, zemětřesení)...
  • 24. 5. 2010 12:58

    Jindra Šaur
    Tak to je hodně slušný... :-) Uklízečka je jedna z nejmocnějších lidí ve firmě - od všeho má klíče, což často nemá ani ředitel, protože ten na to má asistentku :-) Ale tenhle synátor je ještě lepší :-)

    Mně jednou v raidu oba disky vyhořely. Jako doslova. Shořela elektronika. Viděl jsem jenom, jak z toho vyšlehl plamen a byl klid... Na druhou stranu data jsem zachránil. Sehnal jsem stejnou elektroniku přemontoval a všechno zkopíroval bez jediné chybičky :-)

    Měj se... a ať nejsou zálohy potřeba, přestože je máme... :-) štěstí přeje připraveným :-)
  • 24. 5. 2010 15:16

    Jaromir
    Ty taky :).

    Zálohy jsou vždy potřeba :).. jo a úklízečky a IT to jsou doslova bohové :), vše vidí, všude můžou...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).