Názory k článku Obživne s datovými schránkami ohlášení živnosti přes internet?

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 8. 2009 8:11

    Bob (neregistrovaný)
    Ze skušeností, které mám, mohu tvrdit, že získání elektronického podpisu je pro běžného uživatele technický problém. Další problém je platnost 1 rok a potřeba certifikát obnovovat. Proč nemůže být certifikát trvale platný, nebo alespoň několik let?
    Zřejmě jde o to, aby si certifikační autority zajistily trvalý příjem. Pukud by tomu tak nebylo určitě by byl zájem o získání certifikátu větší.
  • 20. 8. 2009 12:48

    Standa (neregistrovaný)
    Souhlasím. Jsem zkušený uživatel PC (mám počítač 15 let) a instalace elektronického podpisu mě zaměstnala na několik dní. Vůbec jsem nechápal, co mám dělat. Návod na webu PostSignum je značně chaotický...

    Mám kamarádku, která si na poště udělala epodpis před půl rokem a dodnes nebyla schopná ho do počítače nainstalovat, takže ho nepoužívá. Jenom když se potkáme mi nadává, že kvůli mě vyhodila 200 Kč a spoustu času (zařízení epodpisu jsem jí poradil já).
  • 20. 8. 2009 9:20

    Mike (neregistrovaný)
    Podle mého názoru je správa identit primárně záležitostí státu. Stat vydává mezinárodně akceptovaný doklad totožnosti (pas), národní udělátko, podřízené leckdy šmírovacím choutkám (občanský průkaz). Ty jsou poplatné éře pergamenového/papírového média. S nástupem nové technologie by se i elektronická identita měla stát záležitostí státu.
    To, že se tak neděje, je jen vizitka přístupu administrativy k pohodlí občana.
    Mimochodem, nevíte někdo, jak budou archiváři otvírat a ověřovat dokumenty za 100 a více let, kdy certifikační autority budou nedostupné?
  • 20. 8. 2009 12:52

    Standa (neregistrovaný)
    Systém elektronického oznamování živnosti je v praxi nepoužitelný. Letos jsem už ohlašoval několik živností a potřetí už jsem raději vyplnil papírový formulář.

    Potíž totiž je, že živnostenský úřad požaduje nesmyslné množství různých papírových příloh, takže stejně tam musíte dojít osobně. Pak musíte zaplatit 1000 Kč - jenom v pokladně úřadu, nejde to zaplatit kreditkou na internetu.

    Celý systém je nedomyšlený a plně koresponduje s totální neschopností české státní správy řídit náš stát.

    Jinak jsem pro zrušení živnostenských listů, stát by neměl zasahovat do práv občanů podnikat (s výjimkou činností, které je třeba regulovat - banky, pojišťovny apod.).
  • 26. 8. 2009 12:08

    petr (neregistrovaný)
    Pán si stěžuje na vlastní neznalost.
    V případě "bezvadného" elektronického podání se správní poplatek neplatí.
    Počet příloh nezáleží na ŽÚ, počet příloh pro konkrétní případ upravuje zákon a hlavně záleží na požadavku žadatele, co konkrétního na úřadu žádá nebo oznamuje.
    Živnostenské listy jsou již "zrušeny". Od 1.7.2008 se nevydávají.
  • 29. 1. 2010 21:17

    Nováček (neregistrovaný)
    Datová schránka i elektronický podpis pro mně není problém, ale ohlásit změnu živnosti přes internet si neumím představit. Stačí jen to, že k tomu u právnické osoby potřebuji výpis z obchodního rejstříku, ale soud nebo CzechPoint vydá jen papírový, takže není elektronicky podepsán vydavatelem a nelze ho tedy k takovému podání použít. Naskenovaný papír - výpis z OR odeslaný např. z datové schránky státní správa neakceptuje. Dále když se dočtu, že elektronický registrační formulář musím vyplnit s pracovníkem ŽÚ, tak už mě je jedno, jestli tam vyplním papír, či jinak. Naprosto to nechápu!!! Navíc existuje spousta úředníků, kteří se přijetí elektronického podání vyhýbají a vyřizují ho pak značně později než papírové podání.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).