O tyto dávky státní sociální podpory je možné žádat na úřadu práce. Na co máte za určitých podmínek nárok?
Co se dozvíte v článku
Porodné
V případě narození prvního nebo druhého dítěte můžete využít dávku porodné. Požádat si o ni může žena, která porodila své první nebo druhé narozené dítě. V případě, že žena zemřela a nemůže si o dávku požádat, žádá otec dítěte.
Na první dítě získáte 13 000 Kč, na druhé dítě 10 000 Kč. Výše dávek je pevně daná zákonem o státní sociální podpoře, tato dávka je jednorázová. Finanční prostředky jsou určeny primárněna částečné krytí nákladů souvisejících s porodem a novorozeným dítětem. Částka pro druhé dítě je nižší, neboť se vychází z úvahy, že některé vybavení dlouhodobé spotřeby lze využít opakovaně postupně pro více dětí (postýlka, kočárek, lehátko apod.), a tudíž se předpokládají náklady vynaložené z tohoto titulu na další dítě nižší.
Komu je určeno?
Dávka je však určena pouze nízkopříjmovým rodinám. Žadatel musí doložit příjmy dané rodiny, respektive osob, které žijí s dítětem ve společné domácnosti. Předkládají se příjmy za kalendářní čtvrtletí předcházející dni narození dítěte. Narodilo-li se tedy dítě 31. 7. 2023, posuzují se příjmy za 2. kalendářní období roku 2023 (od 1. 4. 2023 do 30. 6. 2023). Aby vznikl nárok na dávku a její výplatu, musí být rozhodný příjem nižší než 2,70násobek životního minima dané rodiny.
Výši životního minima konkrétní rodiny spočítá pracovnice/pracovník úřadu práce.
Přídavek na dítě
Další dávkou, o kterou si můžete požádat hned po narození dítěte, je přídavek na dítě. Dávka s dlouholetou tradicí. Opět je určena pouze rodinám s nižšími příjmy. Opět se dokládá čtvrtletní příjem společně posuzovaných osob. Pokud žádáte o přídavek od 1. července 2023, dokládáte příjem za 2. kalendářní čtvrtletí roku 2023. V případě přídavku na dítě jsou však pravidla vůči rodinám vstřícnější. Koeficient je zde vyšší, a tudíž jsou vyšší i šance pro získání této dávky. Rozhodný příjem musí být nižší než 3,40násobek životního minima dané rodiny.
Pokud je tedy splněna výše uvedená podmínka, získáte přídavek na dítě na každé své dítě (pokud je nezaopatřené). Navíc se jedná o dávku opakovanou, tudíž ji obdržíte každý měsíc.
Přídavek vám bude vyplácen, dokud budete mít v péči děti, ke kterým je dávka vázána, a dokud váš čtvrtletní příjem bude nižší než 3,40násobek vašeho životního minima.
Jaká je výše přídavku?
Konkrétní výše přídavku je pak dána věkem dítěte. Čím je dítě starší, tím je vyšší i vyplácená dávka. Má se obecně za to, že s rostoucím věkem dítěte náklady na něj rostou. Rodiče však mají navíc ještě další možnost získat o 500 Kč vyšší přídavek na dítě. Pokud totiž alespoň jedna ze společně posuzovaných osob má v každém kalendářním měsíci daného rozhodného období (tj. sledovaného čtvrtletí) pravidelný příjem, obdrží přídavek na dítě ve zvýšené výměře.
O jaký příjem se konkrétně jedná, se dočtete v zákoně o státní sociální podpoře (předpis č. 117/1995 Sb.). Například pravidelně vyplácený rodičovský příspěvek (dávka státní sociální podpory) nebo podpora v nezaměstnanosti či podpora při rekvalifikaci (dávky v nezaměstnanosti vyplácené úřadem práce) nebo důchod (starobní důchod, invalidní důchod, pozůstalostní důchod vyplácený ČSSZ) nebo mzdu ze zaměstnání alespoň ve výši životního minima jednotlivce (pro rok 2023 4860 Kč).
Věk dítěte | Výše přídavku na dítě | Výše přídavku na dítě – zvýšená výměra |
---|---|---|
do 6 let | 830 Kč | 1 330 Kč |
6 – 15 let | 970 Kč | 1 470 Kč |
15 – 26 let | 1 080 Kč | 1 580 Kč |
Co je potřeba doložit?
V případě, že vaše dítě již ukončilo povinnou školní docházku, je třeba dokládat jeho nezaopatřenost. Zjednodušeně řečeno, že se dále soustavně připravuje na své budoucí povolání prostřednictvím studia na střední nebo vysoké škole. Případně, že se připravovat nemůže v důsledku úrazu či nemoci nebo dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Nezaopatřenost je totiž další z podmínek pro zachování nároku na dávku.
Pokud by vaše dítě dosáhlo zletilosti, bude úřad práce vyplácet přídavek nadále už přímo jemu. Zletilé dítě si rovněž bude muset žádat o dávku samostatně. Rodiče tak mohou činit pouze za děti mladší 18 let.
Žádost o dávky
Žádost lze podat osobně na přepážkách kontaktních pracovišť v místě bydliště nebo poštou na předepsaných formulářích nebo i online, tedy e-mailem se zaručeným elektronickým podpisem, prostřednictvím datových schránek nebo elektronicky za využití identity občana.